Home Architecture Design WŁAŚCIWE DECYZJE – AGNIESZKA BANDUROWSKA
WŁAŚCIWE DECYZJE – AGNIESZKA BANDUROWSKA
0

WŁAŚCIWE DECYZJE – AGNIESZKA BANDUROWSKA

0
0

Joanna Gólczyńska: Czym zajmuje się spółka DIL Polska Baumanagement Sp. z o.o., w jakim sektorze funkcjonuje i jakimi sukcesami może się pochwalić?

Agnieszka Bandurowska: DIL Polska Baumanagement Spółka z o.o. jest przedsiębiorstwem utworzonym w roku 1997 w ramach koncernu Deutsche Bank. Spółka świadczy na rynku polskim usługi zarządzania projektami, inwestorstwa zastępczego, w tym pełnienia nadzoru inwestorskiego, projektowania (projekty budowlane i wykonawcze dla różnorodnych przedsięwzięć inwestycyjnych), doradztwa technicznego w zakresie zarządzania procesami inwestycyjnymi w budownictwie, w tym: doradztwo przy zakupie i sprzedaży nieruchomości komercyjnych, techniczne due diligence dla nieruchomości, oceny opłacalności, oceny i ekspertyzy techniczne, wsparcie techniczne w negocjacjach umów najmu, projektowaniu i rozbudowie powierzchni najmu w istniejących budynkach biurowych, oraz rzeczoznawstwie majątkowym: wyceny nieruchomości, ruchomości i przedsiębiorstw. DIL Polska Baumanagement chętnie dzieli się ze swoimi klientami bogatymi doświadczeniami zebranymi podczas ponad 20-letniej współpracy z wieloma przedsiębiorcami z całej Europy, międzynarodowymi korporacjami i instytucjami bankowymi, nieruchomościowymi funduszami inwestycyjnymi, inwestorami instytucjonalnymi oraz prywatnymi, deweloperami i instytucjami państwowymi działającymi w Polsce. Z większych inwestycji w zakresie nadzoru inwestorskiego lub/i zarządzania możemy się pochwalić między innymi budynkami Malta House i Maraton, Riverpark w Poznaniu, Atrium South I, Green Corner, IO-I Building, Salzburg Centre, Konstruktorska, Ethos w Warszawie, Green Towers Wrocław, Silesia City Center Katowice, Galeria Victoria Wałbrzych, Galerie Handlowe Ferio Gaj we Wrocławiu, Legnicy, Koninie, Puławach.

J.G.: Firma DIL Polska Baumanagement Sp. z o.o. świadczyła usługę Project Management przy realizacji obiektu PIXEL II. Jak wygląda zarządzanie takim projektem w praktyce?

A.B.: Proces zarządzania projektem PIXEL obejmował szeroko pojęte doradztwo inwestycyjne, organizację procesu wyboru generalnego wykonawcy, koordynację prac projektowych na etapie budowy, koordynację wszystkich procesów inwestycyjnych i uczestniczących w nich podmiotów, zarządzanie kosztami, wielobranżowy nadzór inwestorski oraz koordynację najemców. Zespół DIL Polska Baumanagement składał się z kierownika projektu, Agnieszki Bandurowskiej, inspektorów nadzoru inwestorskiego/konsultantów technicznych, Olgierda Smyki, Zenona Zakrzewskiego, Piotra Walerczyka oraz koordynatorów ds. najemców, Macieja Bejmy i Pauliny Majdy. Zarządzanie projektem polega głównie na przejęciu obowiązków inwestora w zakresie zarządzania, koordynacji, kontroli i nadzoru nad inwestycją. Firma DIL Polska Baumanagement położyła szczególny nacisk na jakość, utrzymanie budżetu inwestycji i terminowe oraz zgodne z umową wykonanie prac przez generalnego wykonawcę przy partnerskiej współpracy między wszystkimi stronami procesu inwestycyjnego.

J.G.: Jak układała się współpraca z poszczególnymi uczestnikami procesu inwestycyjnego?

A.B.: Pomimo tego, że inwestycja była złożona i wieloetapowa, wielką przyjemnością była dla nas współpraca zarówno z Inwestorem Pixel3 Sp. z o.o., głównie w osobie Tomasza Frycza, jak i Generalnym Wykonawcą firmą Skanska SA, głównie w osobie Piotra Skweresa, a także Projektantem pracowni JEMS Architekci Sp. z o.o., Marcinem Citko. Myślę, że rzadko w procesie inwestycyjnym występuje taka symbioza poszczególnych uczestników i nić porozumienia od „wkopania pierwszej łopaty” po oddanie budynku w ręce inwestora. I choć nie zabrakło po drodze trudnych rozmów i rozbieżności zdań, to zawsze był szacunek do drugiej strony i jej odrębnego zdania. Większość decyzji zapadała „pod wierzbą”, w miejscu, gdzie firma Skanska zaaranżowała taras ze stolikami, do których zasiadaliśmy, chcąc omówić strategiczne tematy. Decyzje, patrząc na efekt, były właściwe.

J.G.: Spoglądając na całokształt realizacji – jakie były jej największe wyzwania?

A.B.: Inwestor postawił dla całego kompleksu PIXELI wymagania, aby standard wykończenia oraz zainstalowane urządzenia i systemy były na jak najwyższym poziomie. Dlatego czynności nadzoru prac, oprócz sprawdzania wykonania zgodnie z projektem i przepisami, kładły także nacisk na aspekt wizualny. W efekcie obecni i przyszli najemcy otrzymują budynek zarówno sprawnie działający, jak i prezentujący się bardzo efektownie.

Agnieszka Bandurowska Kierownik Projektu z ramienia DIL Polska Baumanagement Sp. z o.o.

open