Home Architecture Design GLASSOLUTIONS POLSKA – ELGLAS
GLASSOLUTIONS POLSKA – ELGLAS
0

GLASSOLUTIONS POLSKA – ELGLAS

0
0

EGLAS – szkło z funkcją ogrzewania – poczuj różnicę…

Joanna Gólczyńska: „Tworzymy wspaniałe miejsca do życia” – to hasło sygnuje w ostatnim czasie działalność Saint-Gobain Building Glass Polska. W jaki sposób producent wysokiej jakości szkła realizuje tę misję?

Agnieszka Zakrzewska: Skupiamy się na projektowaniu i produkcji rozwiązań o nowatorskiej, złożonej funkcjonalności. Dostarczając wyjątkowe materiały, inspirujemy, a przez to ułatwiamy pracę twórczą architektom, projektantom, jak również deweloperom. To sposób na budowanie i utrzymywanie bliskiej relacji ze środowiskiem mającym ostatnie słowo w kwestii kreowania przestrzeni życiowej. Nieustanny proces wymiany doświadczeń daje podstawy nowym trendom.

J.G.: W kategorii przestrzeni życiowej ostatnia dekada z pewnością należy do budownictwa wydajnego energetycznie. Jakie innowacje w tym zakresie oferuje Saint-Gobain Building Glass Polska?

A.Z.: Poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji CO2 – to cele uznane przez całą grupę za priorytetowe. Nasze portfolio przeszkleń zewnętrznych pomaga w pełni je realizować. Staramy się jednak pójść o krok dalej – przy odpowiednio dużej powierzchni szyby grzewczej EGLAS można wykorzystać jako główne źródło ciepła w pomieszczeniu. Dzięki odpowiedniej wartości współczynnika U izolowanych szyb zespolonych EGLAS (U≤1W/m2K) posiadają one doskonałą wydajność (>85%) w zastosowaniach skupiających się na zapewnieniu komfortu cieplnego lub ogrzewaniu pomieszczeń. W tym przypadku wydajność oznacza proporcję mocy doprowadzanej do szkła, która zostaje wykorzystana na ogrzanie pokoju. Nawet gdy szkło nie jest podłączone do źródła zasilania, okno nadal utrzymuje doskonały poziom izolacyjności cieplnej.

J.G.: Szkło grzewcze EGLAS jako źródło ogrzewania w budynku – brzmi interesująco! Jak zatem działa EGLAS?

A.Z.: Mechanizm działania „ciepłego szkła” oparty jest na dwóch czynnikach: prądzie elektrycznym i powłoce z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z powierzchni szkła. Gdy do elektrod umieszczonych na krawędzi szyby podłączony zostanie prąd elektryczny, powłoka niskoemisyjna zaczyna przewodzić prąd i nagrzewać się, ponieważ działa jak opornik elektryczny.

J.G.: Okno zapewnia zatem nie tylko komfort wizualny, ciepło i ciszę, ale staje się znaczącym elementem systemu instalacji grzewczej. To wystarczy dla architektów kreujących budownictwo zrównoważone, ale czy zaspokoi oczekiwania rosnącej grupy zwolenników inwestycji inteligentnych?

A.Z.: Automatyczny system sterowania utrzymuje szybę w odpowiedniej temperaturze. Zintegrowanie z inteligentnym systemem sterowania pozwala na takie zaprogramowanie, aby szkło grzewcze EGLAS można było włączyć, jeśli zajdzie potrzeba wywołana warunkami panującymi w pomieszczeniu lub na zewnątrz budynku. Gdy system sterowania wyłącza grzanie, szyby EGLAS funkcjonują jak pasywne okna. Zintegrowany system grzewczy po zamontowaniu jest niewidoczny. Nie mamy tu zatopionych w szkle przewodów, jakie znamy m.in. z szyb samochodowych, które zwłaszcza podczas słonecznych dni zaburzają widoczność.

J.G.: Gdzie zazwyczaj stosuje się szkło EGLAS?

A.Z.: Szkło grzewcze EGLAS to struktury aktywne, które mogą mieć różne zastosowania. Przede wszystkim mogą stanowić główny system ogrzewania budynku lub być jedynie dodatkowym elementem grzewczym dużych przeszkleń, podnosząc lokalnie komfort termiczny w danej przestrzeni użytkowej oraz eliminując kondensację pary wodnej na zimnych wewnętrznych powierzchniach szkła. Ważnym zastosowaniem jest topnienie śniegu na przeszkleniach dachowych. Rozwiązuje to problemy z mechanicznym odśnieżaniem i związanymi z tym wysokimi kosztami.

J.G.: Dziękuję za rozmowę.

Agnieszka Zakrzewska Kierownik Działu Rozwoju Rynku EGLAS Glassolutions Polska

open