Home News SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA PERI
SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA PERI
0

SPRAWDZONE ROZWIĄZANIA PERI

0
0

Już w najbliższych latach w centrum Wrocławia powstanie imponujący biurowiec Nowy Targ. Dzięki ścisłej współpracy kierownictwa budowy z inżynierami firmy PERI zaplanowano optymalne rozwiązania, które pozwoliły dopasować się do napiętego harmonogramu prac Generalnego Wykonawcy oraz wysokiego poziomu bhp na budowie.

Skanska Property Poland jest inwestorem kolejnego, szóstego już projektu we Wrocławiu, zlokalizowanego w sąsiedztwie Urzędu Miasta, w ścisłym centrum: przy ulicach św. Katarzyny i św. Wita. Biurowiec Nowy Targ będzie miał 7 kondygnacji nadziemnych o powierzchni biurowo-usługowej wynoszącej 22000 mkw. Na dwóch kondygnacjach podziemnych znajdzie się wielostanowiskowy parking. Kawiarnie i usługi powstaną na parterze, a ostatnie piętro będzie tarasem widokowym na panoramę miasta. Biurowiec realizowany jest w najwyższych standardach zrównoważonego budownictwa i będzie posiadał certyfikat LEED na poziomie Platinum. Generalnym wykonawcą (GW) inwestycji została firma Skanska, która wieloletnim doświadczeniem w realizacji dużych przedsięwzięć gwarantuje profesjonalizm i rzetelne działanie w zakresie bezpieczeństwa. Jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla bezpieczeństwa w budownictwie – zrzeszenia wiodących na polskim rynku firm, których misją jest prowadzenie działań na rzecz podniesienia poziomu bezpieczeństwa i wyeliminowania wypadków śmiertelnych na polskich budowach. Do budowy stanu surowego tego najnowocześniejszego kompleksu wybrano firmę Technobud Nowy Sącz.

PERI TRIO

W przypadku pionowych elementów budynku inżynierowie mieli dwa główne zadania: podwyższenie jakości powierzchni betonu klatek schodowych oraz zminimalizowanie ilości użytkowanego materiału (rys. 1.). Idealnym rozwiązaniem okazał się sprawdzony i łatwy w obsłudze system ścienny PERI TRIO. Został on zaprojektowany w taki sposób, aby ograniczyć udział pracy żurawia, uzyskując jednocześnie sprawną rotację pomiędzy kolejnymi trzonami. Na klatkach schodowych opracowano regularny układ gatunkowych sklejek brzozowych, spełniając wymagania jakości powierzchni sklasyfikowanej w definicji jako beton architektoniczny klasy SB2 (fot. 1.). W projekcie przewidziano wszystkie belki krawędziowe w technologii monolitycznej, stropy natomiast zarówno w monolicie, jak i półprefabrykowane „filigran”. Szukając ekonomicznego rozwiązania, poddano analizie pracochłonność każdego z systemów PERI (ryc. 1.). Dane te zostały opracowane przez niezależne jednostki badawcze na podstawie wielu prób statystycznych. W stosunku do miar powierzchni budowli i zaplanowanych rotacji ustalono potrzebną ilość materiału zgodnie z harmonogramem budowy. Napięte terminy i ostre współzawodnictwo cenowe zmuszają wykonawców do maksymalnej efektywności. Ten, kto chce budować ekonomicznie i w terminie, musi przewidywać przyszłe procesy związane z realizacją. Planowanie z wyprzedzeniem wymaga jednak dużego doświadczenia. Profesjonalne przygotowanie produkcji pozwala zwiększyć efekty każdej godziny pracy o ponad 30%. Zróżnicowane wymagania odnośnie techniki deskowaniowej wynikają bezpośrednio z poziomu płac. Przy niskich należy optymalizować koszty materiałowe, ale przy obecnie gwałtownie rosnących płacach w budownictwie schodzą one na dalszy plan, wyprzedzone przez rosnące koszty robocizny. Dlatego za podstawę ekonomicznych decyzji powinno przyjmować się łączne koszty, uwzględniając produkty i usługi rozwiązujące problemy budowy, ułatwiające i przyspieszające wykonywanie robót, poprawiające bezpieczeństwo i przyczyniające się do zmniejszenia nakładów czasu. Jeżeli można zaoszczędzić więcej materiałów, skrócić czas wykonywania robót, użycia żurawi i maszyn budowlanych, to cena dzierżawy deskowań staje się pojęciem względnym i powinno się ją analizować, mając na uwadze różnice w rozwiązaniach u poszczególnych dostawców.

System MULTIFLEX

Doświadczenia wykonawcy, czyli świadomość różnic i odpowiednio podjęta analiza, gwarantują osiągnięcie zaplanowanych rezultatów ekonomicznych. Dlatego też GW zdecydował się na koncepcję zaproponowaną przez PERI: system MULTIFLEX w połączeniu z kratowym dźwigarem PERI GT 24 oraz nowymi, lekkimi, a zarazem mocniejszymi, podporami PERI Ergo+. Takie rozwiązanie minimalizuje liczbę potrzebnych elementów, dzięki czemu spadają nakłady na robociznę, maleje powierzchnia pól składowych, zmniejsza się wykorzystanie żurawia – to wszystko wpływa bezpośrednio na ekonomię budowy.

Siatki PROKIT

Do deskowania krawędziowych belek o dużej liczbie przestawień wybrano stoły stropowe z pełnym osprzętem bhp w postaci bezpiecznych siatek PROKIT. Stoły są wykonywane przez rzemieślników PERI w warsztacie lub bezpośrednio na budowie. Montaż przebiega pod nadzorem inżynierów firmy PERI na podstawie wcześniej opracowanych rysunków warsztatowych. Przyjęta technologia 4-krotnie obniża nakłady na robociznę w porównaniu do standardowych metod działania. Optymalne ekonomicznie rozwiązanie wymagało wcześniejszego zaplanowania całego procesu oraz wykonania opracowań technologicznych dla wszystkich kondygnacji nadziemnych. Do głównych wyzwań należały: zmieniająca się geometria budynku oraz wysokości kondygnacji. Odpowiedzią PERI było zastosowanie podpór o odpowiedniej nośności i wysokości wysuwu w połączeniu z głowicami opadowymi stołów. Dla zmieniającej się geometrii dopracowano optymalną – przy założeniu maksymalnej rotacji stołów w poziomie i pionie. Takie rozwiązania przełożyły się na konkretne oszczędności w materiałach na poszycie i w dzierżawie potrzebnego sprzętu.

Niezawodne sposoby

Sprawdzonym patentem firmy PERI jest m.in. głowica uchylna do stołów stropowych. Oprócz zalet w postaci stabilnego deskowania umożliwia ona szybką podmianę podpór bez użycia narzędzi oraz gwarantuje bezpieczną krawędź stropu – także przy wyciąganiu elementu przy użyciu „kaczego dziobu” PERI (rys. 2.). Do podparcia wysokich stropów o ciekawej geometrii użyto nowego systemu PERI UP Flex (fot. 3.). System powstał, jako kolejny krok w rozwoju, na podbudowie sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań systemu PERI UP Rosett i został oparty na wysokiej nośności i sztywności węzła z opatentowanym systemem Gravity Lock. Sprawdzone rozwiązania zostały wzbogacone o nowe elementy, w tym ramy umożliwiające zagęszczenie słupków podpór pozwalające na przenoszenie jeszcze większych obciążeń z grubszych stropów czy belek. Modułowe rusztowanie PERI UP Flex znajduje wszechstronne zastosowanie na różnych budowach jako np.: rusztowanie zbrojarskie, komunikacja pionowa czy rusztowanie fasadowe dla najbardziej skomplikowanych wymagań spotykanych w przemyśle. Nowe podesty to szeroki wachlarz wymiarów (od 50 x 25 cm do 300 x 25 cm) z wbudowanym patentem zabezpieczającym przed poderwaniem wiatru, pozwalającym na montaż bez użycia narzędzi i umożliwiającym wielokierunkowy ich układ. Wpływa to na uniwersalność zastosowania przy takich problemach, jak: ominięcie rurociągów, balkonów, uskoków konstrukcji, zróżnicowanych poziomów oparcia stopek itp. Nowy system, przy użyciu całej palety ciekawego asortymentu, znajduje zastosowanie przy każdym typowym i nietypowym wyzwaniu budowy (fot. 4.)

Profesjonalni fachowcy Przyjęte rozwiązania oraz właściwe zarządzanie placem budowy skróciły czas realizacji w stosunku do przyjętego harmonogramu o 3 dni na każdą kondygnację. Za wszystkimi liczbami jednakże kryją się ludzie, fachowcy wykonujący swój zawód. To ich doświadczenie i zaangażowanie sprawia, że wiele problemów można szybko rozwiązać. Na nich też spoczywa wielka odpowiedzialność za jakość, koszty, ale przede wszystkim za bezpieczeństwo. Mają prawo być dumni, bo spełniają oczekiwania związane z przyjaznym ludziom środowiskiem miejskim i wysokiej jakości budowlami różnego przeznaczenia.

open