Home Architecture Design PREZENTACJA WSPÓŁCZESNYCH BIUR ARCHITEKTONICZNYCH – WIZJA
PREZENTACJA WSPÓŁCZESNYCH BIUR ARCHITEKTONICZNYCH – WIZJA
0

PREZENTACJA WSPÓŁCZESNYCH BIUR ARCHITEKTONICZNYCH – WIZJA

0
0

Biuro architektoniczne WIZJA sp. z o.o. zostało założone przez Stanisława Deńko w 1993 roku. Do ważniejszych realizacji powstałych po 2000 roku należą: rozbudowa Terminalu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach, supermarket AUCHAN w Sosnowcu, Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, adaptacja silosów zbożowych na wielorodzinny budynek mieszkaniowy Sinsen Panorama w Oslo.

W biurze architektonicznym WIZJA powstają m.in.: budynki mieszkalne (nagroda SARP za budynek przy ul. Fabrycznej, nagroda Budowniczych Domów za budynek przy ul. Kazimierza Wielkiego, nagroda firmy Vasco za willę przy ul. Wodociągowej w Krakowie oraz nagroda im. Stanisława Witkiewicza za dom w Burowie). W roku 2006 WIZJA nawiązała współpracę z biurem nsMoonStudio i w ramach IQ Konsorcjum, przy autorskim udziale Stanisława Deńko, realizuje: budynek biurowy KPT w Czyżynach, zespół zabudowy mieszkaniowo-usługowej Angel City przy ul. Pawiej, budynek biurowy Alma Tower przy ul. Pilotów i Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA przy ul. Nadwiślańskiej w Krakowie (nominacja do Nagrody im. Miesa van der Rohe). Wśród ostatnich realizacji należy wymienić: zespoły zabudowy mieszkaniowo-usługowej – Osiedle Familijne, Casa Feliz, Kamienice Wandy (Nominacja do nagrody Polski Cement 2013), przebudowę i rozbudowę historycznego domu przy Al. Kasztanowej oraz innowacyjny projekt fasady CH Serenada w Krakowie (Główna nagroda w konkursie Property Design Awards 2018 w kategorii „Bryła – Centrum Handlowe”).

Skład biura: Stanisław Deńko – dyrektor, Małgorzata Deńko – v-ce dyrektor, Beata Studniarek – kierownik biura, Małgorzata Chrzanowska – architekt, Agnieszka Ciuła – architekt, Robert Ciuła – architekt, Katarzyna Czerny-Suwała – architekt, Ewa Idzikowska-Chrzanowska – architekt, Enrique Parás Padilla – architekt, Alicja Wąś – asystent architekta.

Jak sugeruje słowo „wizja” w nazwie pracowni, jej działalność opiera się na głęboko przemyślanym, „wizjonerskim” stosunku do kształtowania przestrzeni rozumianej jako kontinuum: od skali najmniejszych wnętrz i obiektów poprzez bardziej znaczące budowle, skończywszy na skali miasta i jego formy w wymiarze urbanistycznym i planistycznym. Podstawą pomysłów jest przekonanie, że forma zawarta w fizycznej materii budowli jest językiem niosącym przekaz, konkretną treść. Geneza formy to ścieżka, na której spotykają się elementy natury, kontekstu kulturowego, zwyczaje, tradycja – wszystko jednak zawsze rozpatrywane jest w realiach zaplanowanej dla obiektu funkcji. W projektowaniu odrzucamy elementy zbędne, nieznajdujące usprawiedliwienia funkcjonalnego, będące wyłącznie ornamentem. Prowadzi to do swoistego „minimalizmu”, w którym upatrujemy cech piękna. Podstawą języka twórczości staje się więc czysta geometria, a w konsekwencji jednoznaczne artykułowanie krawędzi płaszczyzn budujących formę. Drogą do celu są zawsze indywidualne, innowacyjne pomysły – nigdy nie stosujemy modnych rozwiązań.

open