Home Architecture Design USPRAWNIENIA I OSZCZĘDNOŚĆ
USPRAWNIENIA I OSZCZĘDNOŚĆ
0

USPRAWNIENIA I OSZCZĘDNOŚĆ

0
0

Oprogramowanie Bentley pozwala firmie BSIE zaoszczędzić 2 miliony CNY przy realizacji projektu zespołu budynków biurowych Zimowych Igrzysk Olimpijskich Xishi. Oparte na współpracy procesy BIM kierują przebudową historycznego obszaru przemysłowego.

Komitet Organizacyjny Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku zatrudnił firmę Beijing Shougang International Engineering (BSIE) do zaprojektowania i budowy zespołu budynków biurowych w Shougang, w historycznej dzielnicy przemysłowej mieszczącej się w Dystrykcie Shijingshan w Pekinie w Chinach. Z uwagi na trudne warunki panujące na miejscu i obowiązujące przepisy projekt wymagał innowacyjnego planowania. Wyzwanie polegało na opracowaniu zespołu budynków biurowych o powierzchni 85300 m2, który zaspokajałby potrzeby organizatorów i przestrzegałby surowych przepisów. Założeniem jest zachowanie pierwotnych konstrukcji, industrialnej estetyki oraz zmiana przeznaczenia przestrzeni.

Problemy tak stare, jak zakład przemysłowy
Plac igrzysk to część projektu demonstracyjnego, jakim jest przebudowa kilku opuszczonych stalowni. Obszar projektu, mający powierzchnię 8 km2, mieszczący się na północnej krawędzi Dawnej Stefy Przemysłowej Shougang, przylega do wieżowców mieszkalnych i otwartych przestrzeni publicznych. Celem była zamiana serii 100-letnich silosów fabrycznych w nowoczesny kompleks biurowy, który odzwierciedlałby dziedzictwo tej okolicy i stanowił charakterystyczny obraz dla zimowych igrzysk. Firma BSIE przeprowadziła proces planowania, wykonała pomiary, stworzyła mapę placu budowy, zrealizowała prace budowlane, a także zaplanowała eksploatację oraz konserwację. Zespół projektowy musiał poznać warunki placu budowy oraz stan istniejących obiektów, aby spełnić wymagania stawiane przez projekt. Niekompletne i nieaktualne informacje sprawiały, że analiza strukturalna budynków fabrycznych stanowiła duże wyzwanie. BSIE dowiedziała się również, że zwykłe problemy związane z tak dużymi projektami – tj. synergia między branżami oraz planowanie i logistyka budowy – stanowiły większe wyzwanie przy uwzględnieniu historii placu budowy. Projekt ten wymagał innowacyjnej technologii, aby pokonać ograniczenia, zastrzeżenia i zagrożenia.

Rejestrowanie rzeczywistości
BSIE wykorzystała technologię firmy Bentley do zapoznania się z placem budowy i istniejącą infrastrukturą oraz do wygenerowania modeli rzeczywistości. Dzięki zastosowaniu skanowania laserowego 3D i modelowania opartego na programie Descartes zespół zarejestrował dane chmury punktów, zintegrował je z informacjami z planów, a następnie zastosował oprogramowanie Pointools do wykonania analizy różnic między tymi dwoma zbiorami. Analiza wydajności korzystająca z niestandardowych aplikacji do modelowania matematycznego zapewniła podstawowe dane na temat wytrzymałości strukturalnej obiektów. Technologia GIS ujawniła stan rurociągów, a program GEOPAK zastosował dane z pomiarów i mapowania do symulowania otoczenia placu budowy. Zgodnie z miejscowymi wymaganiami prawnymi dotyczącymi ekologicznych projektów budynków zespół projektowy wdrożył technologię BIM na wszystkich etapach cyklu życia projektu. Aplikacje Bentley do modelowania 3D (AECOsim Building Designer, ProStructures, OpenPlant oraz Bentley Raceway and Cable Management) umożliwiły zastosowanie procesów BIM wobec budynków, konstrukcji, rurociągów i systemów elektrycznych. Oprogramowanie ProjectWise zapewniło jedno źródło wielowymiarowych danych do wsparcia współpracy w zakresie planowania, projektowania, zakupów, budowy i eksploatacji oraz konserwacji. Procesy BIM zabezpieczyły dostęp do danych i umożliwiły mobilność informacji, co pozwoliło oszczędzić czas wymagany na produkcję oraz ponieść niższe koszty związane z odpowiednimi modelami dla różnych wydziałów.

BIM napędza zarządzanie danymi
Skorzystanie ze skanowania laserowego 3D, zamiast tradycyjnych technik pomiarowych, pozwoliło zespołowi projektowemu na wykorzystanie Pointools jako wartościowego źródła informacji na potrzeby procesu decyzyjnego i analiz w trakcie późniejszych etapów projektu. Z kolei technologia chmury punktów ułatwiła kontrole budowlane i tworzenie przestrzennej bazy danych powykonawczych. Co więcej, pozwoliła zaoszczędzić około milion CNY oraz od 3 do 5 procent czasu, jaki byłby potrzebny w przypadku korzystania z tradycyjnych technik. Opisywana technologia zmniejszyła również obciążenie pracami związanymi z modelowaniem o około 10 procent, a koszty o milion CNY. Oszczędności były dokładnie widoczne przy szczegółowym projekcie konstrukcji stalowej, ponieważ jednolity format danych mógł być z łatwością przeniesiony do oprogramowania firmy Bentley. Używanie tego samego formatu danych sprawiło, że wymiana informacji między branżami była bardzo wygodna i niezawodna. Nie było także ryzyka utraty danych. Firma BSIE rozpoczęła proces BIM na etapie projektowania i rozszerzyła go do zakończenia budowy. Zespół osiągnął czwarty poziom wdrożenia. Model danych zostanie ostatecznie zintegrowany z AssetWise ALIM, służącym do zarządzania informacjami o cyklu życia majątku trwałego, który może zarządzać zmianami i kontrolować informacje w trakcie całego cyklu życia infrastruktury. Pochwały za fazę 1. Realizacja fazy 1. projektu kosztowała 3,6 miliarda CNY. Komitet Organizacyjny igrzysk zajmuje ok. 5620 m2. Od tego czasu dawny obszar przemysłowy Shougang stał się projektem demonstracyjnym oglądanym przez setki gości z całego świata. Przebudowa zużyła mniej zasobów i miała mniejszy wpływ na środowisko niż projekt tworzony od podstaw w nowym miejscu. Przekształcono sześć silosów przemysłowych w wielopoziomowy, wielofunkcyjny budynek. Ten charakterystyczny projekt otrzymał nagrodę Asia-Pacific Business Pioneer Award oraz uzyskał ocenę dwóch gwiazdek według chińskich norm dla ekologicznych budynków (zastosowano takie technologie, jak energia słoneczna i oświetlenie za pomocą światłowodów). Fazy 2. i 3., które obejmują pozostałe przestrzenie biurowe, części wspólne oraz połączenia transportowe z obiektem, są w trakcie realizacji. Mają zostać zamknięte do końca 2018 r. Po otwarciu nowy obiekt w obszarze Shougang będzie mógł przyjąć dziennie ponad 5000 gości i dygnitarzy.

_______________________________________________

Organizacja Beijing Shougang International Engineering Technology Co., Ltd. Rozwiązanie Rząd Lokalizacja Shijingshan, Pekin, Chiny Cele projektu • Przebudowa historycznego obszaru przemysłowego w zespół budynków biurowych o powierzchni 85 300 m2 dla Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. • Ustanowienie formatów danych, jakie mogą być wymieniane w trakcie projektu oraz przekazanie kompletnych informacji właścicielowi do użytku podczas eksploatacji i konserwacji. Wykorzystane produkty MicroStation®, ProjectWise®, Bentley Navigator, AECOsim Building Designer, Bentley Raceway and Cable Management, Descartes, PowerCivil for China, Bentley Map®, OpenPlant, Pointools, ProStructures Fakty w skrócie • Oprogramowanie ProjectWise zapewniło połączone środowisko danych, które usprawniło procesy współpracy i integracji podczas projektowania oraz budowy. • Firma BSIE zastosowała technologię BIM firmy Bentley we wszystkich fazach projektu, które z kolei pozwoliły zespołowi projektowemu na wydajne zarządzanie sprzętem budowlanym oraz planowanie wejścia i wyjścia pracowników z placu budowy. Zwrot z inwestycji • Oprogramowanie ProjectWise zabezpieczyło dostęp do informacji projektowych i pomogło uniknąć nieodłącznego ryzyka utraty danych podczas ich eksportowania oraz importowania przy użyciu różnych formatów danych i aplikacji. • Postępy w BIM dokonane przez firmę Bentley zmniejszyły obciążenie pracą związaną z modelowaniem o około 10 procent, a czas planowania placu budowy – od 3 do 5 procent, co pozwoliło zaoszczędzić niemal 2 miliony CNY.

open