Home Aktualności ROWEROWA PASJA
ROWEROWA PASJA
0

ROWEROWA PASJA

0
0

Fundacja Kult to organizacja, która powstała z zamiłowania i chęci do tworzenia wydarzeń sportowych. Została założona w 2015 roku we Wrocławiu i szybko stała się jednostką podejmującą działania międzynarodowe. Dzięki dużemu zaangażowaniu jej członków oraz rozpoczęciu współpracy z dużym partnerem z sektora budowlanego – firmą DOKA Polska – udało się wypracować rozwiązania zmierzające do poprawy starej oraz budowy nowej infrastruktury rowerowej przy użyciu niestosowanych do tej pory rozwiązań.

Pierwsze rozwiązania narodziły się podczas organizacji flagowej serii imprez, za które odpowiedzialna jest fundacja – DOKA Downhill City Tour. Jest to ekstremalny wyścig rowerowy w dyscyplinie downhill, który przenosi ją ze stromych górskich szlaków do centrów miast. Premierowe zawody odbyły się w Kłodzku, gdzie zawodnicy zjeżdżali trasą, która swój start miała na samym szczycie kłodzkiej twierdzy, a metę u jej podnóża – na zabytkowym Moście Gotyckim. Tą edycją rozpoczął się cykl festiwali rowerowych trwający do dziś. Podczas pierwszej edycji do budowy konstrukcji umożliwiających organizację wydarzenia użyto drewna. Przy zaangażowaniu 15 osób trasa zawodów powstawała przez ponad 2 tygodnie, a bezpieczeństwo przeszkód było na zdecydowanie niższym poziomie, niż na podobnym wydarzeniu przy użyciu rozwiązań wypracowanych z firmą DOKA.

Nowe rozwiązanie
Współpraca branży budowlanej z branżą rowerową zaowocowała stworzeniem infrastruktury, która pomimo ekstremalnego charakteru jest całkowicie bezpieczna zarówno dla startujących zawodników, jak i widzów. Dodatkowo ulepszone konstrukcje, które 10 osób jest w stanie postawić w niespełna 2 dni, oznaczają ogromną redukcję kosztów, a przede wszystkim brak trwałych przeszkód w korzystaniu z infrastruktury miejskiej. Zaprojektowanie odpowiednich konstrukcji pozwoliło na zorganizowanie trzech edycji wydarzenia: w sezonie 2016, 2017 i 2018. Seria Downhill City Tour została mocno rozwinięta i w przyszłym roku będzie stanowiła część Pucharu Europy, który oprócz Polski odwiedzi jeszcze 3 europejskie miasta. Wraz z rozwojem projektu Downhill City Tour pojawił się pomysł na stworzenie wydarzenia, które będzie edukować dzieci i rodziców w kwestii techniki jazdy na rowerze oraz bezpieczeństwa. Pomysł ten zbiegł się w czasie z zyskującą coraz bardziej na popularności małą infrastrukturą rowerową – pumptrackami. W roku 2017, poza kontynuacją projektu Downhill City Tour, stworzony został całkowicie nowy cykl wydarzeń trafiający do większej części społeczeństwa, pod nazwą I Love Bike – Miasto Kocha Rower. I Love Bike to rodzinny piknik rowerowy, którego głównym zadaniem jest edukacja Polaków, w każdym wieku, w zakresie poprawnej techniki jazdy na rowerze i bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym. Na potrzeby tego wydarzenia stworzyliśmy prototypowy tor pumptrack. Na całym świecie w tym czasie powstawały asfaltowe tory, natomiast my posiadaliśmy mobilny prototyp pumptracku, który pomagał nam w organizacji wydarzeń edukacyjno-sportowych. Z czasem zdecydowaliśmy się na założenie firmy produkującej tego typu infrastrukturę rowerową.

Charakterystyka pumptracku
Pumptrack to nowoczesna infrastruktura sportowa o specjalnym falistym kształcie. Przeznaczony jest do jazdy na rowerze, hulajnodze, deskorolce i rolkach. Kształt toru umożliwia czerpanie radości z jazdy zarówno dzieciom, jak i profesjonalnym sportowcom. Im szybciej poruszamy się po torze, tym jazda po nim jest trudniejsza. Część jezdna toru pokryta jest warstwą antypoślizgową, aby zapewnić użytkownikom toru przyczepność w każdych warunkach. Specjalnie zaprojektowany przez nas kształt elementów składowych został skonsultowany z czołowymi zawodnikami oraz trenerami w całej Europie. Dodatkowo tor został przetestowany przez dzieci i młodzież w różnym wieku podczas ponad 70 festiwali I Love Bike, które odbyły się w Polsce i Czechach. Oferowany przez nas modularny tor pumptrack składa się z części, które można ze sobą łączyć przy określonych założeniach. Dokładny wygląd toru zależy od powierzchni do zagospodarowania oraz ilości kapitału, który chcemy przeznaczyć na inwestycję. Układ toru w każdym momencie można zmodyfikować przy użyciu dodatkowych elementów. Pumptrack można zainstalować na każdej równej, utwardzonej powierzchni. Najprostszy układ toru, jaki proponujemy, ma 16,5 x 7 m. Dzięki zastosowanej technologii produkcji nasz tor jest odporny na działania warunków atmosferycznych – udzielamy na niego 5-letniej gwarancji.

Rozwój i zaangażowanie
Rok 2018 był rokiem, w którym Fundacja Kult rozwinęła dotychczasowe działania oraz wdrożyła nowe, a przede wszystkim udało się jej zorganizować do tej pory ponad 35 wydarzeń odbywających się w mniejszych i większych miastach w Polsce (m.in. Poznań, Wrocław, Warszawa, Ruda Śląska, Zabrze, Kraków, Cieszyn, Łomża, Piaseczno, Ostrołęka). Dzięki odwiedzeniu tak dużych społeczności i bezpośrednim kontakcie z nimi pracownicy fundacji zauważyli realne problemy polskich rowerzystów, braki w infrastrukturze rowerowej oraz konieczność jej rozwijania. W planach organizacji na najbliższą przyszłość jest między innymi premiera systemu edukacji rowerowej, którego głównym elementem będzie aplikacja mobilna. Planowane jest również wdrożenie takiego rozwiązania we wszystkich szkołach w Polsce w celu nauczania już od najmłodszych lat. Oprócz działań stricte edukacyjnych Fundacja Kult chce rozwijać dotychczasowe serie wydarzeń, ale także wprowadzać nowe projekty. Jednym z nich jest wspieranie inwestorów w doborze i budowie infrastruktury rowerowej.

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych www.fundacjakult.pl, www.downhillcitytour.pl oraz www.toryrowerowe.pl, gdzie znajdą Państwo więcej informacji na przedstawione powyżej tematy.

open