Home Nowy Numer BUILDER – LUTY 2019
BUILDER – LUTY 2019
0

BUILDER – LUTY 2019

0
0

W 2018 roku wartość rynku budowlanego w ocenie ekspertów przekroczyła poziom 200 mld zł, co do tej pory na polskim rynku jest niewątpliwym rekordem. Na tę dużą dynamikę wzrostu wpływ miały zarówno inwestycje mieszkaniowe (Deweloperzy trzymają się mocno, str. 92), jak i infrastrukturalne realizowane przy udziale środków unijnych. W 2019 roku czeka nas dalszy wzrost budownictwa, a branża budowlana stoi przed nowymi wyzwaniami. W ramach tylko jednego z ważniejszych PO Infrastruktura i Środowisko w toku realizacji jest 1,5 tys. inwestycji o wartości około 130 mld, w tym wiele prowadzonych w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

W kontekście systemów realizacji przedsięwzięć budowlanych polecamy analizę ważności czynników opóźniających termin ich zakończenia (Faktory opóźnień, str. 26). A dokąd zmierza architektura i budownictwo w najbliższych latach? Kluczowego znaczenia nabiera certyfikowane budownictwo zrównoważone, ekologiczne i energooszczędne (Certyfikowane wysokościowce, str. 62). A wśród nowych zaawansowanych technologii i rozwiązań high-tech projektanci skupiają uwagę na człowieku, jego naturalnej potrzebie obcowania z naturą w poszanowaniu rodzimej tradycji, tożsamości narodowej, regionalnej, w przyjaznej i wspólnie wykreowanej przestrzeni (Architektura wernakularna. Czy wciąż istnieje we współczesnym świecie?, str. 26; Współczesny, mądry i piękny detal, str. 30). Jak co miesiąc różnorodna tematyka „Buildera” zachęca do lektury!

Polecamy w szczególności okładkowy artykuł – WYWIAD – WIZJA, LUDZIE I WZROST – Xavier Guesnu, Prezes Zarządu Lafarge w Polsce ; Debata o przestrzeni – Agnieszka Kalinowska-Sołtys Architekt, Członek Zarządu Głównego SARP, Dyrektor, Członek Zarządu APA Wojciechowski, Smog czy tylko zanieczyszczenie powietrza? -Janusz Starościk – Prezes Zarządu SPIUG, Członek Pool of Experts Switzerland Global Enterprise; Deweloperzy trzymają się mocno – Kazimierz Kirejczyk Wiceprezes Zarządu JLL; Architektura wernakularna Czy wciąż istnieje we współczesnym świecie? – mgr inż. arch. Krystyna Ilmurzyńska Marek Budzyński Architekt

open