Home News Urban Element Talk 2018
Urban Element Talk 2018
0

Urban Element Talk 2018

0
0

Urban Element Talk 2018 to druga edycja wydarzenia skierowanego do architektów, architektów krajobrazu, projektantów wnętrz i wzornictwa, urzędników oraz aktywistów miejskich, a także wszystkich, dla których przyszłość i funkcjonowanie miast nie są obojętne.

Program wydarzenia został podzielony na dwie sceny: główną i ekspercką. Ta pierwsza została poświęcona kwestiom odpowiedzialnego projektowania miast. Zaproszeni prelegenci opowiedzieli o swoich najnowszych projektach dotyczących strategii rozwoju miast oraz o innowacjach w przestrzeni. Natomiast ekspercka skupiała się na codziennej pracy projektantów, sposobach rozwiązywania problemów oraz doświadczeniach podczas współpracy z inwestorem i wykonawcą.

5 trendów, które mają zmienić funkcjonowanie miast

#futureisnow

Tegoroczna edycja w dużej mierze poświęcona została nowym technologiom, które już istotnie zmieniają rzeczywistość, w jakiej żyjemy. Nikt już nie zastanawia się, czy Smart City to utopia. Nowe technologie umożliwiają nam dziś zmiany, o których jeszcze dekadę temu mogliśmy tylko pomarzyć. W niedalekiej przyszłości dostęp do nowych technologii będzie istotnie wpływać na rozwój i percepcję miast. To, jak będą wyglądały miasta, nie wystarcza – równie istotne jest, jak odbieramy przestrzeń, która nas otacza. Technologia pozwala nam dziś na lepsze planowanie oraz podejmowanie najważniejszych decyzji dotyczące przestrzeni. Nie musimy już czekać na lepsze jutro – przyszłość jest dziś.

#hiperlocal

Nowe globalne centrum innowacyjności i trendów, nie jest już w Londynie, Paryżu, Berlinie, Amsterdamie, Nowym Jorku czy Los Angeles. Nowe globalne centrum jest wszędzie.

#humanlogy

Rozwój technologii ma ułatwiać życie ludzi, nie odwrotnie. Tegoroczna konferencja Techfestiwal w Kopenhadze skupiła się na ludzkim aspekcie w rozwoju technologii na świecie. Ludzie są najważniejsi.

#nomorewaste

Produkujemy i konsumujemy za dużo. Do oceanów trafia rocznie 8 mln ton tworzyw sztucznych. Plastikowe zanieczyszczenia wykryto w organizmach dziesiątków gatunków morskich, które trafiają z powrotem do obiegu konsumenckiego. Kiedyś uważano, że plastikowe odpady są dla przyrody mniej szkodliwe niż szklane. Dziś jednak wiemy, że tworzywa sztuczne to jeden z największych problemów ekologicznych świata.

10 najważniejszych tematów

Do najciekawszych wykładów należały te, które skupiały się na realnych problemach współczesnych miast. Zaproszeni prelegenci udzielili odpowiedzi na pytania, jakie na bieżąco nurtują młodych projektantów i mieszkańców miast.

  1. Jak budynki wpływają na otoczenie i lokalną społeczność

Fokke zajmuje się projektowaniem budynków i ich oddziaływaniem na lokalną społeczność. Opowiedziała na przykładach o tym, jak w różnych miastach budynki wpłynęły na najbliższe otoczenie, jak jej zespół zaangażował lokalną społeczność w aranżowanie przestrzeni wokół budynków i jaki wpływ na projekt ma skala i charakter społeczności.

Fokke Moerel, MVRDV

  1. Strategia rozwoju Londynu

Dan opowiedział o współpracy burmistrza Londynu przy projektowaniu miasta. Projektowanie miasta to już nie tylko dostosowywanie go do coraz większej liczby ludności. Należy zaprojektować jego rozwój tak, by było odpowiednie dla każdego: starszych, dzieci, osób z różnych kultur i grup społecznych.

Dan Hill, ARUP

  1. Jak przywrócić naturalne przestrzenie zabetonowanym miastom

Piotr opowiedział o innowacjach, które wprowadził w swojej pracy. O tym, jak krakowskie trawniki i betonowe skwery oddał mieszkańcom, przekształcając je w miejskie łąki.

Piotr Kempf, Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie

  1. Jak Warszawa odkryła przestrzeń wspólną

Grzegorz opowiedział o przemianie urbanistycznej Warszawy na przestrzeni lat. Jak warszawiacy korzystali z dawnych skwerów i jak dziś na nowo odkryli przestrzeń wspólną.

Grzegorz Piątek, Centrum Architektury

  1. Dokąd zmierza miasto

Zuzanna opowiedziała nam o swoich najnowszych obserwacjach na temat funkcjonowania współczesnych miast, o hiperlokalności i wsiowieniu. W ostatnim czasie silnym trendem jest powrót do natury i przyrody. Miasta stają się wiejskie i dzikie, a wsie coraz bardziej zurbanizowane. Jak technologia, badacze, architekci i społeczności zmieniają oblicze miasta.

Zuzanna Skalska, 360 Inspiration

  1. Metamorfoza poprzemysłowego miasta

Peter zmienił postindustrialne miasto, jakim było Eindhoven, w europejskie centrum kreatywności i innowacji. Dzisiaj Eindhoven to nie tylko miasto, lecz także mieszanka technologii, designu i wiedzy, które sprawiają, że miejscowość określa się mianem: brainport.

Peter Kentie, Eindhoven 365

  1. Czy technologia jest już naszą naturą

Next Nature to zdecydowanie jeden z najbardziej inspirujących wykładów. Technologia, którą udomowiliśmy, wtopiła się w naszą strukturę. Next Nature pokazuje, że technologia jest już naszą następna naturą i ma zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na życie człowieka.

Koert van Mensvoort, Next Nature

  1. Transport przyszłości – czy samochód będzie nam potrzebny?

Andreas opowiedział o projektowaniu samochodu przyszłości. W swojej pracy skupia się nie tyle na koncepcie samochodu, co na koncepcie poruszania się po mieście.

Andreas Friedrich, Lynk & Co

  1. Wzornictwo przemysłowe – biznes przyszłości

Roger na podstawie własnych doświadczeń opowiedział, jak osiągnąć sukces w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

Roger Swales, Gro designs

  1. Z placu boju

Architekci znanych pracowni opowiedzieli o trudnościach napotkanych w procesie projektowym i wykonawczym inwestycji. Projektanci zdradzili cenne wskazówki, które pomogły doprowadzić projekt do szczęśliwego końca.

Przemo Łukasik, Medusa Group, Marcin Sadowski, JEMS Architekci, Piotr Nawara, nsMoonStudio Michał Obarzanowski, Miastologia

Debata, wolność, odpowiedzialność, autonomia

Debata, która zakończyła wydarzenie, była zaskoczeniem dla wszystkich. Poruszyła bowiem temat tabu, który od lat zamiatany jest pod dywan misji projektowej. Nie raz zdarza się, że architekci poświęcają życie prywatne dla największej pasji. Praca architekta to praca po godzinach i w weekendy, często architekci nie dostają wynagrodzenia adekwatnego do ich wkładu pracy. Czy sami jesteśmy odpowiedzialni za to, jak wygląda nasza branża ?

Robert Konieczny, KWK Promes, Robert Biedroń, Przemysław Padacz

 

open