Home Architecture Design CO DO MILIMETRA
CO DO MILIMETRA
0

CO DO MILIMETRA

0
0

Poczynione przez firmę Alu-Glas założenia oraz procesy produkcyjno-montażowe przy realizacji Hotelu Warszawa pozwoliły na implementację niezwykle oryginalnej geometrii i specyficznego wyglądu ściany osłonowej, dachu oraz windy.

Ściany osłonowe aluminiowo-szklane zlokalizowane są w centralnej części budynku nad dziedzińcem, na poziomie od +1 do +6, nad dachem aluminiowo-szklanym. Konstrukcja ściany bazuje na systemie Aluprof
MB-SR 50N efekt i jest szkieletowa, składa się z indywidualnie zaprojektowanych słupów i rygli. Wypełnienia ścian osłonowych stanowią zestawy szklane prostokątne, płaskie o największych wymiarach formatki wynoszących 3250 x 3780 mm. W części łukowej zastosowano dwa rodzaje formatek szkła giętego. Szkło gięte dla formatek o kształtach stanowiących wycinek geometrii stożka z uwzględnieniem dwóch promieni gięcia i specyficznej geometrii formatek oraz szkło gięte dla formatek stanowiących wycinek geometrii sfery, gdzie pojawia się kilka promieni gięcia, a utrudnieniem jest gięcie szkła w dwóch procesach gięcia dla uzyskania konkretnego kształtu. Utrudnieniem była również korelacja rysunków produkcyjnych formatek szklanych w formacie 3D z możliwościami produkcyjnymi oraz utrzymanie milimetrowych dokładności wykonania. Jako elementy ozdobne zostały zaprojektowane dźwigary pionowe odzwierciedlające płaszczyzny i łuki ściany osłonowej oraz korespondujące z dźwigarami nośnymi konstrukcji dachu przeszklonego znajdującego się nad dziedzińcem, głównym holem hotelu. Dużym utrudnieniem był montaż dźwigarów, który odbywał się po zakończeniu realizacji ściany osłonowej i został wykonany metodą alpinistyczną. Montaż zaś konstrukcji ściany osłonowej oraz wypełnień szklanych był specyficzny i precyzyjny, prowadzony pod nadzorem geodezyjnym.

Dach z dźwigarami
Dach aluminiowo-szklany zlokalizowany jest w centralnej części budynku nad dziedzińcem na poziomie +1 i stanowi zadaszenie głównego holu hotelu. Konstrukcja nośna dachu jest konstrukcją szkieletową, składającą się z indywidualnie zaprojektowanych słupów oraz rygli aluminiowych stanowiących płatwie i dźwigary dachu. W konstrukcji dachu zaprojektowano instalacje przeciwoblodzeniowe i wytapiające śnieg, zlokalizowane zarówno w korytach odwadniających dach, jak i na poszyciu dachu w postaci podgrzewanych formatek szklanych E-Glass wg rozwiązań Saint-Gobain. Konstrukcję aluminiowo-szklaną dachu podwieszono pod dźwigarami zewnętrznymi wykonanymi jako elementy konstrukcyjne i pełniącymi jednocześnie funkcję ozdobną. Montaż konstrukcji dachu oraz ściany osłonowej był bardzo trudny ze względu na lokalizację w budynku i gabaryty
dźwigarów.

Ściany, konstrukcja i okładziny szybu windy
Konstrukcja szybu windy została wykonana jako przestrzenna konstrukcja stalowa z uwzględnieniem specyficznych wymagań Inwestora. Ściany osłonowe aluminiowo-szklane oraz okładziny ścienne z kaset aluminiowych wykonano na bazie systemu Aluprof MB-SR 50N efekt według indywidualnych rozwiązań i geometrii narzuconej przez projektanta architektury. Szyb windowy zlokalizowany jest w centralnej części budynku nad i pod dziedzińcem na poziomie od -1 do +6, nad dachem aluminiowo-szklanym. Jako elementy ozdobne zostały zaprojektowane okładziny nieprzezierne wykonane w systemie ścian osłonowych wentylowanych według indywidualnych rozwiązań. Okładziny to kasety wykonane z blachy aluminiowej kształtowane według ogólnej geometrii szybu windowego. Każdy z elementów okładzin zewnętrznych został indywidualnie zaprojektowany w geometrii 3D i „wyplotowany”, a następnie złożony tak, aby stanowił bryłę przestrzenną.

Restauracja
Firma Alu-Glas zrealizowała ponadto konstrukcję stalową ramową w całości przeszkloną restauracji zlokalizowanej na poziomie VI. Składa się ona z indywidualnie zaprojektowanych ram łukowych i rygli z wykorzystaniem systemu Aluprof MB-SR 50N efekt. Wypełnienia dachu stanowią zestawy szklane izolowane termicznie i pełniące jednocześnie funkcję grzewczą dla połaci da chu E-Glass. Ściany całkowicie przeszklone połączone są z dachem formatkami szkła giętego.

open