Home Aktualności Hempafire Pro 315: sprawdzone i wydajne zabezpieczenie ogniochronne
Hempafire Pro 315: sprawdzone i wydajne zabezpieczenie ogniochronne
0

Hempafire Pro 315: sprawdzone i wydajne zabezpieczenie ogniochronne

0
0

Firma Hempel otrzymała zamówienia na nową, opracowaną przez siebie farbę ognioochronną jeszcze zanim została wprowadzona na rynek. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego farba Hempafire Pro 315 jest tak rozchwytywana.

Farby do biernej ochrony przeciwpożarowej (PFP) są coraz częściej stosowane. W porównaniu z innymi konwencjonalnymi metodami PFP, zapewniają one szereg korzyści. Oprócz łatwiejszej aplikacji i konserwacji powierzchni, umożliwiają projektowanie budynków o konstrukcji otwartej i zapewniają estetyczne wykończenie.

Nowa farba ogniochronna Hempel Hempafire Pro 315 została wprowadzona pod koniec ubiegłego roku. Zapewnia stabilność konstrukcji stalowych w przypadku pożaru i może być stosowana na wszystkich rodzajach profili stalowych. Hempafire Pro 315 zapewnia ochronę w warunkach pożaru celulozowego do 60 minut, oferując również dodatkowe zabezpieczenie do 90 minut. To, co odróżnia jednak farbę od innych tego typu produktów PFP jest to, iż została zaprojektowana z myślą o zapewnieniu większej wydajności i skróceniu czasu aplikacji.

Niższa wymagana grubość powłoki oznacza szybszą aplikację i dodatkowe oszczędności
Farba Hempafire Pro 315 jest niepokonana, jeśli chodzi owydajność procesu aplikacyjnego. Wymagana grubość suchej powłoki na większości profili stalowych jest do 20% niższa niż w przypadku innych farb, co przekłada się na jej mniejsze zużycie. Cieńsza powłoka oznacza również krótszy czas schnięcia, przez co poprawiona zostaje przepustowość, a pomalowany element jest gotowy do transportu i przeładunku w krótszym czasie. Wszystko to przekłada się na szybszą aplikację, mniejszą ilość odpadów i niższe koszty.

W przypadku Vale Protective Coatings, wiodącej brytyjskiej firmy zajmującej się obróbką strumieniowo-ścierną i malowaniem, korzyści te były łatwe do zaobserwowania podczas zeszłorocznych testów aplikacyjnych. Według Ashley Lowe, Dyrektora Handlowego w firmie Vale, farba imponowała łatwością i szybkością aplikacji, jak również wysoką jakością i profesjonalnym wykończeniem.

“Farbę aplikowało się lepiej niż wiodącą farbę na rynku. Łatwość aplikacji i walory estetyczne farby to tylko dwie cechy farby Hempafire, które pomogą nam osiągnąć bardziej konkurencyjną pozycję na rynku“, wyjaśnia.

Wszechstronne rozwiązanie malarskie
Krótszy czas schnięcia farby dzięki niższej wymaganej grubości powłoki pomoże zlikwidować wąskie gardła i zwiększyć przepustowość w przypadku aplikacji prowadzonych zarówno w lakierni jak i na placu budowy.

Jak zapewnia Roger Soler, manager produktu w dziale Cellulosic PFP Grupy Hempel, farba Hempafire Pro 315 jest wszechstronna. „Jednokrotna aplikacja farby pozwala uzyskać warstwę o grubości do 1 600 mikronów i to wystarczy, aby zabezpieczyć całą powierzchnię niemal każdego rodzaju profilu stalowego. Sama aplikacja przebiega szybko, a farba nie tworzy zacieków. Można jej używać do zabezpieczenia wszelkich rodzajów profili stalowych, od cienkich rur po duże otwarte kolumny i belki ażurowe. Farba pozwala zminimalizować stany magazynowe oraz uprościć procesy aplikacyjne, logistyczne i specyfikacyjne. Hempafire Pro 315 jest naprawdę bardzo wszechstronną farbą ogniochronną, onajwyższej wydajności. Idealne rozwiązanie dla niemal wszystkich zastosowań na placu budowy i w lakierni,” wyjaśnia.

Dowiedz się więcej o Hempafire Pro 315 na naszej stronie poświęconej produktowi – hempafirepro.hempel.com

***

FARBA OGNIOCHRONNA HEMPEL CHRONI BAR PRZED CAŁKOWITYM ZNISZCZENIEM PO TRZYGODZINNYM POŻARZE

Prawdopodobieństwo pożaru jest często bagatelizowane, lecz przypadek lokalu Raiz Bar pokazuje, że może on się przytrafić każdemu. Nasze farby ogniochronne nie tylko zapewniają trwałe i estetyczne wykończenie, ale pomagają również chronić majątek.

Raiz cocktail bar to popularny lokal w centrum Ponta Delgada, tętniącej życiem stolicy Azorów. Lokal jest popularny zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Posiada nowoczesny, przemysłowy wystrój z odsłoniętymi stalowymi belkami i szklanymi ścianami. Stalowe schody łączą ze sobą dwie kondygnacje. Właściciel lokalu pragnął, aby konstrukcja stalowa, będąca wyróżniającym się elementem budynku, była nie tylko chroniona przed korozją i ogniem, ale również cieszyła oko.

Pewnej nocy, wkrótce po zamknięciu lokalu, wybuchł pożar, który zniszczył wiele elementów wyposażenia i spowodował znaczne straty. Pożar szalał przez trzy godziny zanim zdołano go opanować i ugasić. Do zdarzenia doszło po godzinach i na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Jako przyczynę pożaru podaje się podpalenie.

Ocena strat nie wykazała naruszenia konstrukcji stalowej. Użyte farby ogniochronne Hempel nie tylko zabezpieczyły stal przed gorącem
i płomieniami, ale zapewniły czas niezbędny dla straży pożarnej na opanowanie pożaru.

Stwierdzono, że po odpowiedniej obróbce strumieniowo-ściernej, konstrukcja stalowa będzie “jak nowa” i gotowa do pomalowania
systemem powłok ogniochronnych Hempel w celu zapewnienia ochrony przed ogniem celulozowym.

Zdaniem straży pożarnej brak farby ogniochronnej spowodowałby zawalenie się stalowej konstrukcji. Stwierdzono również, że dzięki temu zabezpieczeniu konstrukcja pozostała nienaruszona i można ją odnowić małym nakładem.

Jak działają farby ogniochronne?
Stal strukturalna zwykle zaczyna tracić swoją wytrzymałość w temperaturze ok. 400°C. Przy 600°C, jej wytrzymałość wynosi zaledwie połowę wartości znamionowej, a przy 700°C, tylko 20%. Farbę ogniochronną aplikuje się na stal strukturalną w cienkich warstwach. W warunkach pożaru utworzona powłoka pęcznieje i zwęgla się tworząc barierę ochronną, która chroni stal przed działaniem wysokiej temperatury i pozwala jej zachować wytrzymałość przez dłuższy czas, dając jednoczenie osobom znajdującym się w budynku więcej czasu na ewakuację, a służbom dodatkowy czas na opanowanie pożaru.

 

 

 

open