Home News LODOWISKO TORBYD – KRYSZTAŁ WŚRÓD LODOWISK
LODOWISKO TORBYD – KRYSZTAŁ WŚRÓD LODOWISK
0

LODOWISKO TORBYD – KRYSZTAŁ WŚRÓD LODOWISK

0
0

ALSTAL Grupa Budowlana zrealizował jedno z najnowocześniejszych lodowisk w Polsce – Torbyd, które wspólnie z Halą Sportowo-Widowiskową Łuczniczka i Artego Areną tworzy kompleks obiektów sportowych przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy. Przekazany do użytkowania budynek był jednym z najbardziej wyczekiwanych przez bydgoszczan, którzy po 15 latach mogą ponownie korzystać z całorocznego krytego lodowiska.

Torbyd ma dla społeczności lokalnej wielką wartość sentymentalną, bowiem wielu jej członków właśnie tu rozpoczęło swoją przygodę z łyżwami. Obiekt przez dekady był chętnie odwiedzany przez mieszkańców, którzy po jego zamknięciu w 2003 r. zostali zmuszeni do korzystania wyłącznie z sezonowych lodowisk. Dopiero po upływie kilkunastu lat rozpoczęto prace nad nowym lodowiskiem, spełniającym międzynarodowe normy. Generalnym wykonawcą nowej odsłony Torbydu jest ALSTAL Grupa Budowlana,
dzięki któremu bydgoszczanie po zaledwie półtora roku od rozpoczęcia robót mogli rozpocząć użytkowanie najnowocześniejszego tego typu obiektu w regionie, idealnie wpisującego się w nowoczesny krajobraz miasta. O tym, jak istotne znaczenie miała ta inwestycja dla Bydgoszczy, może świadczyć fakt, że w przeciągu pierwszego roku funkcjonowania lodowiska skorzystało z niego ponad 430 tys. osób.

Główne wyzwania

Z uwagi na usytuowanie w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Brdy budowa nowego Torbydu od samego początku nie była standardowym projektem. Przed rozpoczęciem posadowienia i wznoszenia konstrukcji obiektu ekipa ALSTAL dokonała całkowitej wymiany nienośnego podłoża. Zalegające grunty, na które składały się w głównej mierze torfy, zostały wybrane miejscowo do głębokości 8 m poniżej terenu. Dolną granicę wymiany podłoża stanowił strop iłów, który jest materiałem o odpowiednich parametrach geotechnicznych, umożliwiających wykorzystanie go jako stropu gruntu nośnego pod przyszłe nasypy. Dodatkowo prac ziemnych nie ułatwiały złożone warunki gruntowo-wodne, nad których dokładnością i technologią wykonywania czuwał stały nadzór geotechniczny.

Bryła w kształcie kryształu

Wyjątkową prezencję nadaje obiektowi elewacja wykonana z płyt z kompozytu aluminiowego w czterech odcieniach grafitu. Zamierzeniem projektanta było stworzenie formy budynku nawiązującej do jego funkcji. Zostało ono zrealizowane przez „zawieszenie” nad wytrzymałą dolną częścią bryły wizualnie lekkiej elewacji. Składa się ona z nieregularnych powierzchni trójkątnych, przywodzących na myśl obrobiony kryształ lodu. Efekt podobieństwa uzyskano dzięki zamontowaniu na ścianach żelbetowych ponad stu ram stalowych, z których każda posiada własny, niepowtarzalny kształt. Dopełnienie zewnętrznej bryły budynku stanowią dwie duże fasady szklane. Elewacja północna skierowana w stronę rzeki Brdy „otwiera się” na otoczenie za sprawą pokaźnych rozmiarów fasady szklanej zapewniającej doświetlenie wnętrza budynku. Po zmroku imponującego charakteru nadaje Torbydowi efektowna iluminacja świetlna w technologii LED.

Funkcjonalność wnętrza

Powierzchnia użytkowa obiektu liczy ponad 4600 m2. Jego centralną część stanowi tafla lodowiska o wymiarach 30 x 60 m, na której jednocześnie może przebywać ponad 240 osób. Płyta posiada nie tylko najważniejszą wierzchnią warstwę mrożeniową z technologią chłodniczą, lecz także warstwę izolacyjną zapobiegającą przemarzaniu gruntu. Całość zasilana jest energooszczędnym agregatem amoniakalnym o mocy chłodniczej 360 kW. Płyta lodowiska wraz z profesjonalnymi bandami spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (ang. International Ice Hockey Federation – IIHF). W budynku mieszczą się w m.in.: szatnia z szafkami samoobsługowymi, szatnie hokejowe dla zawodników, suszarnie sprzętu hokejowego, wypożyczalnia łyżew wraz z ostrzalnią i suszarnią, punkt handlowy, pomieszczenie medyczne czy restauracja z oknem widokowym na taflę lodu.

Portfolio wykonawcy

Bydgoskie sztuczne lodowisko Torbyd to kolejna inwestycja w obszarze budownictwa obiektów sportowo-rekreacyjnych na koncie ALSTAL. W swoim portfolio firma posiada również budowę należącej do ścisłego grona najpiękniejszych stadionów żużlowych na świecie Motoareny w Toruniu, wielofunkcyjnej i nowoczesnej hali sportowo-widowiskowej Arena Toruń czy największego wodnego kompleksu rekreacyjno-sportowego w Polsce – Termy Maltańskie w Poznaniu. Aktualnie ALSTAL realizuje dziesiątki przedsięwzięć o wielkim znaczeniu dla społeczności lokalnych na terenie całego kraju, m.in. budowę Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy wraz z basenem olimpijskim, wielofunkcyjnego kompleksu sportowo-rekreacyjnego o powierzchni ponad 7500 m2 w Błoniu czy kompleksu basenów termalnych w Poddębicach o łącznej powierzchni lustra
wody ponad 2200 m2.

open