Home News HUNTER DOUGLAS: NOWE ZASTOSOWANIE PANELI AKUSTYCZNYCH HEARTFELT
HUNTER DOUGLAS: NOWE ZASTOSOWANIE PANELI AKUSTYCZNYCH HEARTFELT
0

HUNTER DOUGLAS: NOWE ZASTOSOWANIE PANELI AKUSTYCZNYCH HEARTFELT

0
0

Nowe zastosowanie paneli akustycznych HeartFelt® rozwiązanie Hunter Douglas Architectural wykorzystane na ścianach nowego ratusza w Hasselt w Belgii

Firma Hunter Douglas Architectural po raz pierwszy zastosowała modułowy system sufitowy Heartfelt® do wykończenia ścian. Rozwiązanie zostało wdrożone w przestrzeni publicznej i biurowej w ratuszu w belgijskim mieście Hasselt. Ściany w tych pomieszczeniach zostały pokryte panelami o szerokości 40 mm w odcieniach ziemi. Architekci z firm Jaspers-Eyers Architect i UAU Collectiv postawili na rozwiązanie Hunter Douglas Architectural z uwagi na jego właściwości akustyczne oraz przytulną estetykę. „Filc tworzy atrakcyjny kontrast z surowością cementu wykorzystanego na suficie” – wyjaśnia Steven Hendrickx, partner w biurze architektonicznym Jaspers-Eyers. „Poprzez płynne połączenie z sufitem, panele gwarantują estetyczną ciągłość, są też konieczne do zapewnienia optymalnej akustyki”. Do realizacji projektu wykorzystano około 115 000 m.b. paneli HeartFelt®.

W ogólnodostępnym hallu, ścianę o wysokości od 4 m do 8,5 m i długości 40 m pokryto panelami montowanymi w pozycji pionowej. Na długości kolejnych 22 m ułożona jest kolejna część paneli, moduł ten sięga aż do pomieszczeń biurowych. Panele zostały zamontowane także na pofalowanym boku dużej antresoli. Z kolei w pomieszczeniach biurowych panele ułożono poziomo na wysokości powyżej półek, łączą się one wizualnie z elementami zamontowanymi na suficie.
Do sporządzenia kalkulacji dotyczącej wymaganych parametrów akustycznych ścian i sufitów wykorzystano modele komputerowe. Przestrzenie biurowe wymagają utrzymania czasu pogłosu na poziomie 0,5 sekundy, natomiast przestrzeń publiczna 1 sekundy. Praktyczne pomiary zostały wykonane w urządzonych pomieszczeniach, aby porównać ich wyniki z rezultatami osiągniętymi bez wstawionych mebli. „Wyniki praktycznych pomiarów były zgodne z tymi osiągniętymi dzięki modelowym obliczeniom” – powiedział architekt Steven Hendrickx. „Pogłos jest relatywnie mały. Użytkownicy są bardzo zadowoleni z końcowego rezultatu”. Według Hendrickxa, uwzględniając zastosowanie bardzo otwartych sufitów, zapewnienie komfortu akustycznego stanowiło trudne zadanie. „Osiągnęliśmy pożądaną wydajność dzięki dobrym właściwościom akustycznym HeartFelt®”.

Ratusz w Hasselt stanowi połączenie nowej konstrukcji i poddanych renowacji budynków żandarmerii (Rijkswacht) z poł. XIX wieku. W nowopowstałej części mieści się 17 000 m2 powierzchni biurowej,
z kolei w odrestaurowanej około 2 500 m2. W nowym ratuszu swoją siedzibę mają Wydziały Spraw Cywilnych oraz Opieki Społecznej. Projekt został zlecony przez gminę Hasselt. Za jego realizację odpowiadali Jaspers-Eyers Architects, wraz z UAU Collectiv z Hasselt i firmą architektoniczną Michel Janssen z Tongeren, która podjęła się renowacji zabytkowych obiektów.

Panele Heartfelt® występują w długości 1 000 mm-6 000 mm oraz wymiarach 40 x 55 mm. Panele są dostępne w 5 odcieniach szarości, te o mniejszym rozmiarze również w kolorach ziemi. Wykonane są z nietkanych, termoformowanych włókien poliestrowych, a ponieważ nie mają powłoki wykończeniowej, w pełni nadają się do recyklingu, podobnie jak aluminiowe dźwigarki i ocynkowane stalowe uchwyty.

open