Home Inwestycje UNIKATOWY PROJEKT ARENY LODOWEJ
UNIKATOWY PROJEKT ARENY LODOWEJ
0

UNIKATOWY PROJEKT ARENY LODOWEJ

0
0

Projekt wielobranżowego obiektu sportowego, jakim jest Arena Lodowa wraz z infrastrukturą towarzyszącą, który powstał w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Strzeleckiej, został opracowany przez pracownię projektową Embi Architektura Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu. Pod względem funkcjonalnym jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Jesteśmy biurem architektonicznym zajmującym się projektowaniem dla sektora zamówień publicznych, prywatnych firm deweloperskich oraz klientów indywidualnych. Współpracujemy na każdym etapie projektowym, od koncepcji po projekty wykonawcze, jak i w trakcie budowy, prowadząc nadzory autorskie. Arena Lodowa powstała w procesie „zaprojektuj i wybuduj”, w którym braliśmy czynny udział zarówno na etapie projektowym, jak i na etapie budowy, uczestnicząc w odbiorach, aż do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Projekt budowlany został opracowany na podstawie koncepcji przekazanej przez Inwestora.

Wyjątkowa funkcjonalność

Zamierzenie inwestycyjne miało na celu budowę obiektu sportowego – hali sportowej z torem łyżwiarskim, trybunami, zapleczem administracyjnym, zapleczem socjalnym i technicznym. Przedmiotowy obiekt został przewidziany na uprawianie wielu dyscyplin sportowych, takich jak: koszykówka, piłka ręczna, tenis ziemny, łyżwiarstwo figurowe, szybkie i hokej oraz siatkówka. Arena jest przede wszystkim przystosowana do organizowania zawodów sportowych łyżwiarstwa szybkiego klasy międzynarodowej oraz eventów związanych ze sportami zimowymi, ale spełnia także wymagania dotyczące organizacji imprez masowych. Wielofunkcyjność hali pozwala na całoroczne wykorzystanie obiektu. Zaletą budynku jest to, że wykonany został w konstrukcji stalowej o rozpiętościach ok. 86 m bez dodatkowych podparć, co pozwala na obserwację zawodników podczas zmagań na każdym odcinku toru lodowego. Pod względem funkcjonalnym jest to jedyny tego typu obiekt na terenie naszego kraju.

Harmonia kolorów

Elewacja ściśle nawiązuje do kolorystyki identyfikacji wizualnej miasta Tomaszów Mazowiecki – przy głównym wejściu w podcieniu wejściowym zaprojektowano słupy w kształcie litery „V” w kolorach znajdujących się w logo miasta. Cały obiekt zaprojektowano z poziomo układanych płyt warstwowych w kolorystyce szaro-niebieskiej, która nawiązuje do sportów zimowych. Wnętrze areny lodowej, tor i trybuny również utrzymano w zimnej kolorystyce, natomiast na łukach znajdują się słupy w kolorach miasta.

Przemyślana koncepcja

Budynek został wyposażony w najwyższej klasy systemy bezpieczeństwa w celu zapewnienia ochrony i komfortu użytkowania obiektu oraz w jedną z najnowocześniejszych technologii lodu, co pozwala mu konkurować z obiektami tego typu na świecie. Dotyczy to również zagospodarowania terenu, gdzie zaprojektowano drogi wewnętrzne komunikujące istniejący układ drogowy i obsługujące miejsca postojowe, miejsce dla telewizji oraz transmisji dla mediów, zajezdnie autobusów i układ dróg pożarowych. Teren został częściowo wygrodzony, tak aby ograniczyć dostęp osób z zewnątrz. Zaprojektowano również nasadzenia tworzące harmonijną całość z terenem wokół obiektu.

open