Home Nowy Numer BUILDER – SIERPIEŃ 2019
BUILDER – SIERPIEŃ 2019
0

BUILDER – SIERPIEŃ 2019

0
0

Wypadki na budowie to, niestety, wciąż niechlubna statystyka pomimo znaczącego postępu technologicznego, który nie ominął również placu budowy i całego spektrum wykonywanych na nim robót. Również pomimo coraz większej dbałości o jakość prac oraz stosowanych materiałów, technologii, sprzętu i urządzeń. Największy bowiem procent przyczyn wypadków na budowie stanowi czynnik ludzki, a znacznie mniejszy – przyczyny techniczne. Codziennie na placach budów w Polsce dochodzi do kilkunastu takich zdarzeń, ale sytuacja poprawia się z roku na rok. Zasługa w tym bardzo dużej aktywności sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie (str. 72). Firmy wykonawcze w koalicji konsekwentnie pracują nad poprawą bezpieczeństwa, współpracują z inwestorami i uczą dobrych praktyk podwykonawców, widząc konieczność odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich stron procesu budowlanego. Do zapewnienia bezpieczeństwa potrzeba odpowiednich przepisów (str. 68), dyscypliny w ich przestrzeganiu i przede wszystkim wyobraźni, która potrafi wyprzedzić zdarzenia i zapobiec wielu katastrofom.

Wciąż potrzeba szkoleń – nie traktowanych tylko jako spełnienie wymogów formalnych, ale podejmowanych z należną im uwagą, efektywnych. Jeśli kierownik budowy na równi traktuje sprawy BHP z jakością robót, terminowością prac, ich kosztami itd., to na budowie będzie panował ład i bezpieczeństwo, które przełoży się na jakość i dyscyplinę pracy. Bezpieczeństwo na budowie to ważny temat, któremu co roku poświęcamy szczególne miejsce na łamach „Buildera”.

DANUTA BURZYŃSKA

Redaktor Naczelna

BUILDER POLECA:

BEZPIECZNA BUDOWA – Bezpieczny plac budowy – Alicja Głowacka-Michalak Radca Prawny

LATO JAKOŚCI 2019 – INWESTYCJE W JAKOŚĆ – Krzysztof Kozioł Dyrektor Komunikacji i Marketingu PERI Polska

BUILDER SCIENCE – Potencjał betonu sprężonego – Barbara Łabuzek Wydział Inżynierii Lądowej, Politechnika Krakowska

ARCHITECTURE, DESIGN – Drewno we współczesnej architekturze – dr hab. inż. arch. Jarosław Szewczyk, prof. nzw. PB Politechnika Białostocka, Wydział Architektury

 

open