Home Firmy DODATEK BEZPIECZNA BUDOWA – TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE BEZPIECZEŃSTWA – DOKA
DODATEK BEZPIECZNA BUDOWA – TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE BEZPIECZEŃSTWA – DOKA
0

DODATEK BEZPIECZNA BUDOWA – TECHNOLOGIA W SŁUŻBIE BEZPIECZEŃSTWA – DOKA

0
0

Jeszcze kilka lat temu Główny Urząd Statystyczny bił na alarm, publikując dane dotyczące wypadków w miejscach pracy. Dziś sytuacja ulega znacznej poprawie. Ubiegły rok należy do wyjątkowych – zanotowano bowiem najmniejszą liczbę zdarzeń od 5 lat. Dowodzi to nie tylko wzrostu świadomości pracowników i pracodawców, ale coraz większej wagi, jaką przykłada się do zapewnienia komfortu wykonywanych zadań oraz kwestii BHP. Doka od początku działalności aktywnie wspiera bezpieczeństwo realizacji każdego projektu, oferując zarówno szeroki wachlarz systemów ochronnych, jak i pakiet szkoleń z zakresu ergonomicznej, rozważnej, a przede wszystkim bezpiecznej pracy na wysokości.

Marta Modrzejewska
Head of Marketing
Doka Polska

Jeszcze do niedawna implementacja systemów bezpieczeństwa na placu budowy stanowiła dla inwestorów zaporowy próg zwalniający – zarówno ze względu na potencjalny czas poświęcony na montaż, jak i dodatkowe wydatki. Profesjonalne podejście do wznoszenia konstrukcji budynku wymaga jednak sprostania wysokim standardom bezpieczeństwa pracy. Coraz więcej firm budowlanych traktuje kwestie BHP nie jako dodatkowy koszt realizacji inwestycji, ale wsparcie niosące ze sobą konkretne korzyści finansowe. Wykonawca działający w bezpiecznych warunkach pracuje wydajniej, zwiększa się również ergonomia szalowania, a procesy budowlane zostają zoptymalizowane. Dlatego do kwestii BHP podchodzimy w sposób kompleksowy, oferując aktywne wsparcie już we wstępnych fazach realizacji projektu – od jego opracowania poprzez świadczenie usług doradczych aż po przygotowanie bogatej oferty sprawdzonych produktów.

Systemy Doka
Doskonały projekt, najwyższej jakości materiały i doświadczona ekipa budowlana to tylko połowa sukcesu – drugą stanowi dbałość o całkowite bezpieczeństwo pracowników. Stąd w Doka BHP stanowi kluczową kwestię już na etapie projektowania profesjonalnych rozwiązań dedykowanych budownictwu wysokościowemu. Marka posiada cały szereg dobrze znanych, niezawodnych i łatwych w obsłudze systemów wyposażonych w zintegrowane pomosty robocze, barierki ochronne czy schodnie oraz wiele nowości, które miały swoją premierę na tegorocznych targach Bauma.

FreeFalcon to jeden z najnowszych projektów firmy Doka. Rozwiązanie to wypełnia lukę w obszarze wszechstronnego systemu oferującego napowietrzny punkt zaczepienia uprzęży na placach budowy, stanowiąc idealną syntezę ochrony i swobody ruchu. Mobilne urządzenie gwarantuje pełne bezpieczeństwo pracowników – nawet w obliczu najtrudniejszych warunków wykonawczych.

W tym miejscu warto wspomnieć również o kolejnej nowości – trójwarstwowej siatce zabezpieczającej SNF. Działa jak spadochron, który zatrzymuje elementy spadające z wysokości, a jej uniwersalna konstrukcja, w połączeniu z elementami uzupełniającymi, pozwala na dopasowanie do dowolnej konstrukcji budynku.

Portfolio uzupełniają dobrze znane systemy
sprawdzone na wielu placach budowy
na całym świecie, m.in.:
Platformy robocze Xsafe plus – składane pomosty robocze ze zintegrowanymi poręczami bocznymi, drabinami i samozamykającymi włazami, gwarantujące w pełni bezpieczny dostęp do poziomu
roboczego.
• System ochrony bocznej XP stanowiący doskonałe zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości na krawędzi deskowania i na konstrukcji stanu surowego.
Samoprzestawna platforma SCP stanowiąca nowatorskie podejście do przestrzeni roboczej. Z jednej strony osłonięta ze wszystkich stron powierzchnia zapobiega upadkowi, z drugiej zaś pozwala na komfortowe i bezproblemowe przechowywanie zbrojenia oraz narzędzi – niezależnie od warunków pogodowych. SCP to także synonim mobilności i wydajności – dzięki mocnym siłownikom hydraulicznym platforma może przenosić duże ładunki, kontenery ze sprzętem oraz pompy do podawania mieszanki betonowej. Wszystko za sprawą naciśnięcia jednego guzika.
• Wszechstronna osłona obiektów wysokościowych Xclimb 60 umożliwia bezpieczne wykonywanie zadań na najwyższych kondygnacjach budynku – nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Hydraulicznie przestawny system może być sprawnie przemieszczany przy użyciu dźwigu, zaś regulacja rozmiarów osłony wiatrowej umożliwia wyjątkowo dokładne dopasowanie do dowolnego obrysu budynku.
System drabinek XS, ze zintegrowanymi osłonami tylnymi, można łatwo przymocować do deskowań ściennych i deskowań słupów. Elementy gwarantują pełne bezpieczeństwo komunikacji pionowej pomostów roboczych.
Ale to nie wszystko…

Doradztwo i… praca u podstaw!
Nawet najbardziej innowacyjne i zaawansowane technologicznie rozwiązania nie spełniałyby właściwie swojej funkcji, gdyby nie wiedza, w jaki sposób je wykorzystać. – BHP nie jest tu wyjątkiem, dlatego podejmujemy cały szereg inicjatyw edukacyjnych odgrywających kluczową rolę w procesie poprawy bezpieczeństwa oraz rozwoju naszej firmy. Współpracując z Generalnymi Wykonawcami – członkami Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, co roku bierzemy czynny udział w akcji „Tydzień Bezpieczeństwa”, szkolimy wykonawców i pracowników, prowadzimy liczne badania nad udoskonalaniem naszych systemów oraz uważnie wsłuchujemy się w potrzeby rynku, które są dla nas nie tylko motywacją, ale mają realny wpływ na rozwój marki Doka.

Profesjonalna obsługa inwestycji to nie tylko planowe dostarczenie produktu na konkretny plac budowy, ale ciągłe czuwanie nad poprawnym i ergonomicznym wykorzystaniem dedykowanych rozwiązań. Pomoc w zakresie projektowym, doradztwo w czasie rzeczywistym oraz pełen dostęp do specjalistów to standardowe wsparcie oferowane Partnerom biznesowym przez firmę Doka. Taka synergia pozwala na optymalne wykorzystanie możliwości wybranych rozwiązań, a co za tym idzie – zmaksymalizowanie korzyści oraz zminimalizowanie błędów czy czasu potrzebnego do przejścia przez kolejne etapy prac konstrukcyjnych. Takie podejście pozwala poznać potrzeby poszczególnych inwestycji, a tym samym doskonale dopasować przebieg prac, środki ochronne oraz konkretne systemy do indywidualnego przypadku wykonawczego. Wierzymy, że połączenie wiedzy, doświadczenia i umiejętności szerokiego grona specjalistów to klucz do sukcesu każdej udanej realizacji – satysfakcjonującej dla wykonawcy oraz spełniającej oczekiwania każdego, nawet najbardziej wymagającego inwestora.

Choć przyczyn wypadków na budowie może być wiele, do najczęstszych należy bagatelizowanie roli środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej, a także lekceważenie zasad bezpieczeństwa wynikające z chęci „ułatwienia” sobie codziennych obowiązków. W przypadku życia i zdrowia nie można jednak chodzić na skróty. I nie ma tu miejsca na żadne – nawet najmniejsze – kompromisy.

 

open