Home Inwestycje TOPACZ – IDEA
TOPACZ – IDEA
0

TOPACZ – IDEA

0
0

Projekt przebudowy Zamku Topacz jest wynikiem próby zmierzenia się Projektanta z kilkoma najtrudniejszymi zagadnieniami w dziedzinie technologii, prac konserwatorskich oraz funkcjonalnego i estetycznego połączenia obiektów powstałych na przełomie kilku wieków.

Przebudowany zamek stanowi część kompleksu hotelowo-rekreacyjnego Zamek Topacz znajdującego się w Ślęzie, ok. 3 km od Wrocławia. Cały teren stanowi pozostałość zespołu pałacowo-parkowego Ślęza-Lasowo.

Minimalistyczna w formie i gabarytach rozbudowa ma za zadanie uzupełnić istniejący obiekt, nie przesłaniając go, będąc jednocześnie znakiem współczesności.

Z poszanowaniem historii
Większość obiektów z powodzeniem została poddana renowacji i adaptacji na nowe funkcje, takie jak hotel, sale wielofunkcyjne, restauracyjne, muzeum samochodów (rządcówka, spichlerz, stajnia, powozownia, dom ogrodnika, oficyna).

Minimalistyczna w formie i gabarytach rozbudowa ma za zadanie uzupełnić istniejący obiekt, nie przesłaniając go, będąc jednocześnie znakiem współczesności. Kontrowersyjne dla wielu podejście łączenia starego z nowoczesnym było wynikiem wielu, często gorących, wewnętrznych dyskusji. Utwierdzeniu w podjętej decyzji pomogła obserwacja budynków historycznych, jakich pozornie jednorodny wygląd jest faktycznie wynikiem ciągłych przebudów, podczas których każda epoka odznaczała się w sposób bardzo czytelny i często kontrowersyjny. Za najważniejsze uznaliśmy bezwzględne poszanowanie zastanego założenia historycznego i utrzymanie w jego cieniu nowo projektowanej części obiektu. Konfrontując to z wymogami programowymi, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu większości funkcji do części podziemnej, odsłaniając ją poprzez krajobrazowe ukształtowanie terenu.

Większość funkcji została przeniesiona do części podziemnej, odsłaniając ją poprzez krajobrazowe ukształtowanie terenu.

Nowe funkcje
Na aktualną strukturę obiektu składają się: czteropiętrowa gotycka wieża obronna, wieża klatki schodowej oraz renesansowe skrzydło mieszkalne. W skrzydle mieszkalnym (pałacowym) zlokalizowano salę restauracyjną o charakterze klubowym połączoną z nowoczesną dobudową, która otwiera się przeszkleniem na taras. W skrzydle wieży północnej znajdują się sale restauracyjne z bufetem śniadaniowym. Część hotelowa składa się z 10 pokoi hotelowych dla maksymalnie 30 gości. Na poziomie piwnic obiekt rozbudowano w kierunku zachodnim o kompleks SPA wraz z basenem.

Na poziomie piwnic obiekt rozbudowano w kierunku zachodnim o kompleks SPA wraz z basenem.

Naturalny styl, naturalne materiały
Część podziemną wykończono w wyraźnie naturalnym stylu. Dzięki zastosowaniu łupka kwarcytowego układanego warstwowo na ścianach uzyskaliśmy naturalne połączenie z otaczającą zielenią. Do rozbudowy na wyższych kondygnacjach użyto materiałów występujących w elewacji historycznej (piaskowiec, cegła). Za przeszklonymi fasadami zachowano oryginalne ściany, potęgując efekt addytywnego podejścia do rozbudowy.

Przebudowa Zamku Topacz na pięciogwiazdkowy hotel z restauracją i basenem
Ślęza, ul. Główna 12, gmina Kobierzyce
Autorzy: majorarchitekci
Marcin Major, Alicja Miasik, Anna Owsiany, Adam Stafiniak,
Paweł Major, Zuzanna Róg, Daria Komorowska-Król,
Marta Górniak
Inwestor: Topacz Investment Sp. z o.o.
Powierzchnia: 2050 m2
Projekt: 2014 r.
Realizacja: 2016 r.


Zdjęcia archiwum MAJOR ARCHITEKCI

open