Home Firmy 30 LAT INNOWACJI MARKI WIŚNIOWSKI
30 LAT INNOWACJI MARKI WIŚNIOWSKI
0

30 LAT INNOWACJI MARKI WIŚNIOWSKI

0
0

Nowoczesny park maszynowy, 27 hektarów hal produkcyjnych i produkcja na najwyższym światowym poziomie – to wszystko zobaczyli goście, którzy 31 lipca br. odwiedzili siedzibę największego polskiego producenta bram, okien, drzwi i ogrodzeń – firmy WIŚNIOWSKI. Spotkanie w siedzibie w Wielogłowach zainicjowano z okazji jubileuszu 30-lecia marki. Goście na własne oczy mogli przekonać się, dlaczego firma WIŚNIOWSKI już od lat umieszczana jest w gronie najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw budowlanych w Europie, z dumą promując polską gospodarkę za granicą.

Ostatniego dnia lipca w siedzibie firmy WIŚNIOWSKI w Wielogłowach odbyła się konferencja prasowa. Obecni na niej przedstawiciele mediów mieli szansę usłyszeć historię 30 lat istnienia firmy i symbolicznie pokonać drogę, którą w tym czasie przeszła sama marka. Spotkanie rozpoczęło się w miejscu, w którym stała pierwsza hala produkcyjna firmy WIŚNIOWSKI. Następnie goście zwiedzili ekspozycję produktów i po konferencji na temat zastosowanych w fabryce technologii zgodnych z ideą czwartej rewolucji przemysłowej ruszyli w podróż do jej serca.

Dziennikarze w trakcie 3 kilometrów wycieczki zobaczyli trzy nowoczesne fabryki, które jako osobne organizmy będą wytwarzać bramy garażowe oraz przemysłowe, ogrodzenia, stolarkę stalową i aluminiową oraz PCV. Obecny obraz firmy jest wynikiem rozpoczętej przed dwoma laty rozbudowy, dzięki której powierzchnia przedsiębiorstwa podwoiła się i sięgnęła 27 hektarów. Za inwestycją w obszar produkcyjny poszło zwiększenie zatrudnienia. Dziś w firmie założonej przez Andrzeja Wiśniowskiego pracuje niemal 2000 osób, w tym blisko 200 uczniów kształconych w przyzakładowej szkole branżowej Praktyk.

Ważnym elementem odwiedzin w firmie była konferencja prasowa, w trakcie której przybliżono zagadnienie rewolucji Przemysłu 4.0. Marka WIŚNIOWSKI jest europejskim pionierem we wdrażaniu tych technologii.

Czwarta rewolucja przemysłowa kształtowała firmę
Termin Przemysł 4.0 został zdefiniowany w 2011 roku. Moment ten nie był jednak początkiem czwartej rewolucji przemysłowej, bo ta zaczęła się znacznie wcześniej.

WIŚNIOWSKI już w 2004 roku posiadał pierwszą maszynę, która wykorzystywała rozwiązania automatyzacji i robotyzacji produkcji. – Przemysł 4.0 zapewnia tym procesom tzw. paliwo do działania – dane, generowane automatycznie już na etapie kontaktu z klientem, przesłane do maszyn poprzez systemy bazodanowe i szereg narzędzi IT. Po drugiej stronie mamy „silniki”, maszyny dedykowane do produkcji wyrobu, a między nimi stanowiska zrobotyzowane. Najczęściej wykonują prace precyzyjne, wymagające dużej powtarzalności, monotonne lub szkodliwe dla zdrowia człowieka – tłumaczył Tomasz Długopolski, Dyrektor Rozwoju Technologicznego w firmie WIŚNIOWSKI.

– Byliśmy jedną z pierwszych firm w Europie, które odważnie weszły na nową drogę rozwoju. Czujemy się specjalistami Przemysłu 4.0. – dodał. Pytany, co takiego daje firmie korzystanie ze zdobyczy czwartej rewolucji przemysłowej, podkreślił, że jedną z największych jej zalet jest oszczędność czasu. – Oszczędzamy czas, bo Przemysł 4.0 pozwala nam unikać błędów. Klient, zamawiając nasze produkty, równocześnie generuje dane handlowe i produkcyjne. Te, wprowadzone przez dystrybutora do systemu, trafiają bezpośrednio na linię produkcyjną. Szansa na błąd w przetwarzaniu danych spada praktycznie do zera – mówił w trakcie konferencji.

Uroczysta gala
Podsumowaniem dnia pełnego wrażeń była wieczorna gala w Heron Live Hotel***** nad Jeziorem Rożnowskim. Jej gospodarzem był Andrzej Wiśniowski, założyciel i właściciel przedsiębiorstwa. Osoby związane z firmą WIŚNIOWSKI opowiadały o jej początkach, wartościach i DNA, które kształtuje się już 30 lat. Prezes Krystyna Baran przekonywała, jak ważną rolę w firmie odgrywają pracownicy oraz podkreślała, że nawet w obliczu automatyzacji i robotyzacji wciąż najistotniejszy jest człowiek. Zaproszeni goście mówili również o dążeniu do perfekcji, trosce o region m.in. poprzez Fundację Horyzont oraz szkołę branżową Praktyk.

Tego wieczoru właściciel marki WIŚNIOWSKI przyjął szereg gratulacji. Okolicznościowy list przesłał również premier Mateusz Morawiecki.

– Firmie WIŚNIOWSKI dziękuję za istotny wkład w budowanie naszej narodowej marki za granicą. Państwa plany zawodowe, wchodzenie na nowe rynki, powiększanie przestrzeni produkcyjnej, zwiększanie zatrudnienia i odważne wprowadzanie nowych rozwiązań to ambitne zamierzenia. Wierzę, że dzięki zaangażowaniu, kreatywności i ogromnej pasji, które charakteryzują Państwa prace, zrealizujecie te cele – pisał premier Morawiecki. Z kolei radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Marta Mordarska przekazała Andrzejowi Wiśniowskiemu moraz prezes firmy Krystynie Baran gratulacje w imieniu samorządu regionalnego oraz Medal Polonia Minor.

Przed nami kolejne dekady
– Sukces jest ukoronowaniem ciężkiej pracy, ale nie wyznacza kresu naszej podróży – powtarza Andrzej Wiśniowski. Jubileusz 30-lecia jest więc dla firmy z Wielogłów początkiem przyszłości, która przyniesie z sobą jeszcze wiele wyzwań. Firma będzie się mierzyła z kolejnymi krokami w budowie klientocentrycznych fabryk, nowych systemów, które przewyższą innowacyjnością rozwiązania Przemysłu 4.0, i realizowaniu strategii ciągłego rozwoju.

Zdjęcia arch. WIŚNIOWSKI
open