Home Materiały i Technologie PEWNIE I NOWOCZEŚNIE – OD FUNDAMENTÓW AŻ PO DACH
PEWNIE I NOWOCZEŚNIE – OD FUNDAMENTÓW AŻ PO DACH
0

PEWNIE I NOWOCZEŚNIE – OD FUNDAMENTÓW AŻ PO DACH

0
0

Choć mogłoby się wydawać, że o biurowym budownictwie kubaturowym powiedziano już niemal wszystko, w Polsce wciąż projektuje się z rozmachem – stawiając na jakość, proekologiczne rozwiązania, niebanalną formę i pełen szacunek do tkanki miejskiej. Doka, korzystając ze swojego doświadczenia oraz bogatego portfolio produktowego, pomaga profesjonalistom budować bezpiecznie, pewnie i nowocześnie – od fundamentów aż po dach.

Dzisiejsza architektura to nie tylko obiekty użytkowe, wzniesione, by spełniać ściśle określone funkcje, ale także projekty niosące pewną ideę, mające nierzadko decydujący wpływ na percepcję oraz sposób użytkowania danej przestrzeni. Absolutną podstawą zrozumienia tego nurtu jest kreatywne i indywidualne podejście do każdej inwestycji, a co za tym idzie, oferowanie narzędzi oraz rozwiązań ściśle dostosowanych do potrzeb poszczególnych konstrukcji budowlanych. Dla budownictwa nastały bez wątpienia ciekawe czasy – nowoczesne technologie, galopująca cyfryzacja, rozszerzona rzeczywistość oraz dostęp do materiałów łączących najwyższą jakość, wielozadaniowość i ponadczasową funkcjonalność sprawiają, że podczas kreślenia planów kolejnych budynków biurowych architektów ogranicza niemalże tylko wyobraźnia. Wychodząc naprzeciw śmiałym wizjom projektantów, każdego dnia pracujemy nad udoskonalaniem naszych rozwiązań, tak, by o krok wyprzedzać rosnące wymagania rynku. W ostatnich latach mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wielu unikatowych projektach biurowych – zarówno tych nowo wznoszonych, jak i rewitalizowanych. Odpowiadamy za dostawę naszych rozwiązań między innymi dla projektu Varso – najwyższego budynku biurowego w Europie, innowacyjnego kompleksu biurowego Business Garden we Wrocławiu, .big – biurowca z widokiem na Wawel, czy jednego z najciekawszych projektów ostatnich lat – biurowca Tischnera Office w Krakowie. A to tylko niewielka część inwestycji, na których zagościły systemy Doka.

Sky is the limit
310 metrów wysokości, 74 545 m2 na 54 kondygnacjach obejmujących taras widokowy i restaurację, z której można podziwiać panoramę miasta – Varso Tower robił wrażenie już na etapie koncepcji architektonicznej. Ten swoisty „nowy szczyt Europy”, pretendujący do miana biznesowego oraz kulturowego serca stolicy, zachwyca nie tylko rozmachem, ale i oryginalnością. Z uwagi na skomplikowaną geometrię trzonu oraz specyficzne warunki budowlane podstawą projektu stały się systemy o najwyższych wydajnościach. Samoprzestawna platforma SCP dla trzonu i SKE100plus dla ścian wind panoramicznych odciążają dźwig, a ich funkcjonalność uzupełniona o deskowanie ramowe Framax Xlife pozwala uzyskać stały moduł wymiarów 15 cm, montowanych w pionie i poziomie, przy użyciu małej liczby komponentów. Dodatkowo wysoka jakość sklejki umożliwia wielokrotne wykorzystanie poszczególnych elementów. Duże odstępy między ściągami (do 1,35 m) skracają czas montażu deskowania, a dopasowane do siebie formaty i logiczny moduł wymiarów zapewniają jego optymalne wykorzystanie, skutkując oszczędnością czasu oraz wysoką opłacalnością zastosowania systemu. W przypadku stropów postawiliśmy na niezawodny  Dokadek  30,  który,  dzięki  łączeniu  systemu  panelowego  z  dźwigarowym,  umożliwia szybkie deskowanie obszarów typowych przy użyciu elementów o powierzchni 3 m² oraz wypełnień geometrii za pomocą  komponentów  Dokaflex.  Dwie  wielkości paneli – 2,44 x 1,22 m oraz 2,44 x 0,81 m usprawniają logistykę na budowie, a do bezpiecznej i komfortowej obsługi potrzeba tylko  dwóch  pracowników,  którzy,  wykorzystując  wózki jezdne i windy towarowe TLS, z każdym tygodniem rozpoczynają kolejną kondygnację – mówi Dominik Mazur, Kierownik Zespołu Projektów Specjalnych Doka Polska. To stanowczo projekt, o jakim Warszawa nawet nie śniła.

Deskowanie ramowe Framax Xlife radzi sobie równie doskonale w przypadku brył budynków o zróżnicowanej konstrukcji. Takim obiektem był bez wątpienia Business Garden we Wrocławiu – jedna z największych inwestycji w zachodniej części Polski – nie tylko pod względem metrażu i ilości niestandardowych rozwiązań, ale także zastosowanych systemów szalunkowych na jednym placu budowy. Wraz z płytami wielkoformatowymi 2,7 x 3,3 m Doka dostarczyła na plac budowy pomosty MF 240 do wykonywania ścian trzonów komunikacyjnych z wyprzedzeniem na budynku wysokim, gotowe pomosty wiszące typu K do wykonywania ścian szczytowych oraz belki teleskopowe pomostów szachtowych. W zakresie bezpieczeństwa i ergonomii prac deskowaniowych zastosowano zaś system kompletnych pomostów wraz z 4-stronnym obarierowaniem i zintegrowanymi pionami komunikacyjnymi typu Xsafe plus.

 

Tradycja spotyka nowoczesność

Wznoszenie budynków w Krakowie stawia przed projektantami i wykonawcami niełatwe zadanie – stolica polskiej architektury, z uwagi na swoje kulturowe dziedzictwo, nie wybacza błędów. Dlatego wybierając rozwiązania do wznoszenia Tischnera Office – dziesięciokondygnacyjnego budynku o łącznej powierzchni ponad 33 tys. metrów kwadratowych, wykonawca postawił na duet, który sprawdził się doskonale podczas budowy Varso. Ale to nie wszystko. Niezawodnym wsparciem stał się również rewolucyjny system Concremote – kompletne narzędzie umożliwiające szczegółowy pomiar wytrzymałości betonu w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie mierzy temperaturę za pomocą czujników i oblicza wzrost wytrzymałości betonu w elementach konstrukcyjnych, zaś wszystkie wyniki przesyłane są natychmiastowo na plac budowy i można je śledzić za pomocą komputera, tabletów oraz telefonów komórkowych. Taka elastyczność i mobilność pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie kolejnego etapu prac budowlanych, a tym samym zaoszczędzenie czasu i budżetu.

Wykorzystując Concremote, można z powodzeniem dokonać oceny receptur betonu  i  jeszcze  przed  rozpoczęciem  budowy  podjąć  świadomą  decyzję  o  wyborze  najbardziej  opłacalnej  mieszanki  z  uwagi  na  wymagany czas taktowania. Decydując się  na  opcjonalną  możliwość  automatycznego  sterowania  systemami  wentylacji,  ogrzewania  i  chłodzenia,  zyskujemy  jeszcze  większą kontrolę, dzięki czemu możemy natychmiast  zareagować  w  przypadku  stwierdzenia  krytycznych  różnic  temperatury  w  elemencie  budowlanym  i  tym  samym  wdrożyć wszelkie niezbędne działania w celu zapewnienia najlepszej jakości betonu – potwierdza Damian Piszczek, Inżynier Montażu Doka Polska.

Nowoczesna technologia Concremote okazała się strzałem w dziesiątkę również na innym krakowskim placu budowy. Biurowiec .big to pięciopiętrowy obiekt oferujący blisko 10 000 m2 powierzchni – zachwyca elegancką architekturą i nietypowymi pomysłami. W zamierzeniach inwestorów budynek ma stać się miejscem przyciągającym wielkie talenty pracujące nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Co ciekawe, stało się tak już na etapie budowy. To właśnie ze względu na rozmach technologiczny do wzniesienia biurowca .big zaproszono podwykonawców, którzy jakość swoich rozwiązań stawiają na równi z nowatorskim podejściem do procesu wykonawczego. A Concremote wpisywał się w te założenia doskonale. Współczesne budownictwo biurowe, zwłaszcza tak innowacyjne, wymaga prawdziwej wizji i przemyślanego planu działania – nie tylko w kontekście projektu architektonicznego, ale i wyboru nowoczesnych technologii czy najwyższej jakości materiałów konstrukcyjnych.  Dynamicznie rozwijający się rynek stawia przed nami szereg wyzwań, a my, z całą pewnością, jesteśmy gotowi im sprostać.

open