Home IT&BIM XELLA I BIM CYFROWE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA
XELLA I BIM CYFROWE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA
0

XELLA I BIM CYFROWE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA

0
0

Xella Polska, lider innowacji w branży budowlanej, jako jeden z pierwszych producentów materiałów budowlanych w Polsce wprowadza do swojej oferty kompletne cyfrowe rozwiązania dla budownictwa pod nazwą blue.sprint  – Xella digital planning.

Xella Polska, producent uznanych materiałów Ytong, Silka i Multipor, rozwija nową markę cyfrowych usług – blue.sprint. Pod tą nazwą kryją się rozwiązania mające ułatwić życie wszystkim uczestnikom procesu projektowego, z którymi Xella współpracuje w trakcie projektowania oraz budowy obiektów. Celem jest również wprowadzenie do całej branży budowlanej rozwiązań cyfrowych, których głównym punktem jest współpraca oparta na modelu BIM.
BIM, czyli Building Information Modeling, standard w wielu już krajach na świecie, coraz bardziej zaznacza swoje miejsce w procesie projektowym w Polsce. Kluczowa litera ze skrótu BIM to I, czyli informacja, która nie zostaje utracona w całym cyklu życia budynku, ale zamiast tego jest magazynowana i rozbudowywana przez wszystkich interesariuszy danego projektu.
Można by przyrównać to do gromadzenia bazy danych o budynku, a model 3D, który powstaje w tym procesie, jest „cyfrowym bliźniakiem” przyszłego budynku, odpowiadając mu w najdrobniejszych szczegółach. Takie podejście ułatwia koordynację na wszystkich etapach po-wstawania budynku, a także pozwala na optymalizację pod kątem osiągnięcia oszczędności już na etapie planowania. Cyfrowy model daje wgląd w wirtualny obraz inwestycji, a także pozwala na automatyczne wykrywanie błędów, kolizji oraz niezgodności i unikanie tych problemów na etapie realizacji.

Metodyka BIM zmienia proces projektowania i budowy w znacznie większym stopniu niż przejście z projektowania odręcznego, praktykowanego przez kilka tysięcy lat, na projektowanie wspomagane komputerowo (CAD). Nie chodzi jedynie o proste przestawienie się z 2D na 3D, lecz całościowe podejście do cyklu życia budynku, od wstępnych analiz i projektu przez budowę, użytkowanie, aż po rozbiórkę lub renowację oraz ponowne wykorzystanie.

Ściana jako usługa 3D
Xella Polska oferuje ścianę jako kompleksową usługę, biorąc na siebie wszelkie aspekty z tym związane. Hasło przewodnie towarzyszące wprowadzeniu rozwiązań blue.sprint to: Wall as a 3D-service (Ściana jako usługa 3D).


Xella Polska mocno akcentuje swoją cyfrową obecność, wykorzystując BIM, i ma ambicję być czymś więcej niż tylko producentem, stąd oferowanie dodatkowych usług projektowych w połączeniu
z doświadczaniem, doradztwem technicznym, logistyką oraz montażem elementów już na miejscu budowy.

W ramach blue.sprint Xella wspiera swoich Partnerów biznesowych
na różnych etapach powstawania budynku w zakresie:
■ optymalizacji lub budowy modelu 3D ścian,
■ dopasowania ścian i otworów do standardowych rozmiarów,
■ wsparcia w obszarze rozwiązań konstrukcyjnych,
■ elementacji na modelu 3D,
■ wykrywania kolizji ścian z innymi elementami,
■ tworzenia listy materiałów na podstawie modelu oraz wykazu
oszczędności,
■ planowania budowy,
■ tworzenia harmonogramów dostaw,
■ kosztorysowania na modelu 3D.

Planowanie i montaż Ytong Panel
Jednak zgodnie z założeniami Ściana jako usługa 3D odnosi się nie tylko do modelu wirtualnego i etapu projektowania. To także oferta realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia we wcześniej określonym zakresie. Już dziś Xella oferuje usługi planowania i montażu ścian działowych z płyt Ytong Panel.

Ytong Panel to bezkonkurencyjny system wielkowymiarowych płyt z betonu komórkowego do wznoszenia ścian działowych. Wysokość elementów każdorazowo dostosowana jest do wysokości kondygnacji, dzięki czemu budowa przegród działowych odbywa się nawet 4 razy szybciej niż w przypadku zwykłych technologii murowych.

Usługi Xella Polska pod marką blue.sprint zawierają w swojej ofercie wszystkie czynniki usprawniające proces wznoszenia budynku w procesie BIM: współpracę w zakresie projektowania, koordynację dostaw, montaż oraz zastosowanie technologii przyspieszającej zakończenie prac. To kompletne rozwiązania budowlane realizowane przez jeden podmiot w ramach jednej usługi.

open