Home News GRUPA BUMA – BUDOWNICZY KRAKOWA
GRUPA BUMA – BUDOWNICZY KRAKOWA
0

GRUPA BUMA – BUDOWNICZY KRAKOWA

0
0

Kilkanaście osiedli mieszkaniowych i ponad 250 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Od prawie trzech dekad Grupa BUMA zmienia i modernizuje przestrzeń w Krakowie. Kompleksowo – od tworzenia wieloletnich planów inwestycyjnych, przez zakup terenów, wykonawstwo, po serwis oraz zarządzanie obiektami. Historia firmy nierozerwalnie łączy się z historią miasta. Jak rozwijał się największy deweloper w Krakowie, jak kształtował architekturę miasta i co w przyszłości chce zaoferować kolejnym pokoleniom mieszkańców, nie tylko stolicy Małopolski?

Trudno o podobny przykład jednej firmy, która miałaby tak duży wpływ na kreowanie przestrzeni w stolicy Małopolski. Od powstania w roku 1991 spółka konsekwentnie realizuje inwestycje budowlane, które przyczyniają się do tego, że dziś Kraków to miejsce przyjazne wielkiemu biznesowi i mieszkańcom.

Z historią miasta w tle
O sukcesie firmy świadczy jej ewolucja. Gdy na początku lat 90. założyciel Grupy BUMA, Jacek Michalski, zdecydował o założeniu działalności deweloperskiej, rynek nadal był zmonopolizowany przez publiczne spółdzielnie. Wszystko zaczęło się od niewielkich, systemowych realizacji domów jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Osiem lat po rozpoczęciu działalności, BUMA rozpoczęła budowę pierwszego obiektu biurowego, zlokalizowanego w budynku dawnej drukarni przy ulicy Wadowickiej 6 – w tym czasie jednej z najważniejszych bram miasta w kierunku południowym. O jej sukcesie świadczy powszechne wpisanie się obiektu BUMA SQUARE w język mieszkańców jako punktu orientacyjnego, pierwszego krakowskiego biurowca z prawdziwego zdarzenia.

Wraz z kolejnymi inwestycjami, rozwijała się struktura firmy. Od jednej spółki realizującej całokształt inwestycji (zakup gruntów, budowę i sprzedaż obiektu) BUMA, korzystając z zachodnich wzorców, zmieniła się w grupę spółek, wyspecjalizowanych w konkretnych działaniach. Tak wyodrębniona została m.in. BUMA Contractor, będąca jednym z pierwszych generalnych wykonawców inwestycji na lokalnym rynku budowlanym.

Dostrzegając potencjał Krakowa, jako miasta przyjaznego wielkiemu biznesowi, od 2000 roku Grupa BUMA realizuje spektakularne inwestycje biurowe. Szczególną uwagę na mapie Krakowa zwraca realizowane przy al. Bora Komorowskiego i ul. Lublańskiej centrum biurowe, gdzie właśnie powstaje kolejny kompleks biurowy – Tertium Business Park. Wraz ze zrealizowanymi już przez Grupę BUMA w tej lokalizacji budynkami Quattro Business Park, Five i Rondo Business Park tworzyć będzie nowoczesną dzielnicę biurową oferującą łącznie ponad 115 tys. mkw. powierzchni. Natomiast na południu Krakowa, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Krakowskiego Parku Technologicznego przy ul. Czerwone Maki  BUMA realizuje kompleks Dot Office oferujący łącznie ponad 120 tys. mkw. powierzchni biurowej, w ramach którego powstało już siedem budynków, a kolejne są w fazie przygotowania i realizacji. W portfolio wymienić należy także nieco mniejsze inwestycje biurowe jak Onyx Office przy ul. Powstańców Śląskich czy budynek przy Alei Pokoju 5.

W realizacji jest też kolejne 31 tys. mkw., w trzech budynkach kompleksu przy ulicy Wadowickiej 3, a w ofercie pojawił się już kolejny, najnowszy projekt biurowy TEN Office oferujący 32 tys. mkw. powierzchni biurowej przy ul. Tischnera.

Grupa BUMA wprowadziła w ostatnim czasie na rynek swój nowy produkt – At Office. Są to elastyczne biura na wynajem, dające możliwość najmu mniejszych powierzchni biurowych na krótszy okres.

W pierwszej dekadzie nowego tysiąclecia, BUMA, działając już jako grupa, powróciła do realizacji inwestycji mieszkaniowych, rozlokowanych w niemal wszystkich dzielnicach miasta. Do wyróżniających się projektów zaliczają się: osiedla Krakowskie i Familijne, czy Kamienica Solna przy Placu Bohaterów Getta. W budowie są  dwa duże osiedla 29.Aleja oraz Mate3ny, wyróżniające się wyjątkową bliskością centrum miasta, a także dostępnością zieleni i terenów rekreacyjnych. Grupa BUMA przygotowuje się też do rozpoczęcia budowy wieloetapowego osiedla w północnej części Krakowa.

Z dbałością o jakość
Od początku działalności inwestycyjnej, misją firmy jest realizacja budynków o nietuzinkowej architekturze, przy jednoczesnym, odpowiednim poszanowaniu dla kulturowej oraz historycznej tkanki danego obszaru. Zarówno inwestycje mieszkaniowe, jak i biurowe Grupy BUMA, cechują się wysokojakościową realizacją, której dowodem są liczne prestiżowe certyfikaty i wyróżnienia, w tym BREEAM i (jako jedyni w kraju) FITWEL.

W biurowcach realizowanych przez Grupę BUMA znajdują się przedszkola, kliniki medyczne, kluby fitness, sklepy spożywcze, piekarnie, kawiarnie, restauracje, bankomaty, paczkomaty czy stacje rowerowe. Użytkownicy jednośladów mają także zapewnione strefy z prysznicami, szatnie i stacje naprawy. Deweloper przykłada również dużą wagę do zagospodarowania zewnętrznego – pomiędzy budynkami znajdują się strefy relaksu, zapewniające pracownikom możliwość odpoczynku w otoczeniu zieleni.

BUMA wywodzi się z Krakowa i jest tworzona przez ludzi mieszkających i związanych z tym miastem. Nasza praca to wielka odpowiedzialność za pozostawione na wiele lat dziedzictwo – mówi Konrad Dziewoński, prezes Grupy BUMA. Właśnie dlatego nasze realizacje powstają we współpracy z czołowymi polskimi pracowniami architektonicznymi. Za projekty DOT Office czy budynków kompleksu przy Wadowickiej 3 odpowiedzialny jest zespół Medusa Group, pod przewodnictwem Przemo Łukasika, uznanego architekta nowej generacji. Współpraca z takimi specjalistami, to gwarancja pozostawienia po sobie obiektów, które są czymś więcej niż tylko kolejnymi biurowcami – dodaje Dziewoński.

Z kompleksowym podejściem
Znajomość lokalnego rynku, terminowość oraz sprawność wykonania, a także doświadczenie w obsłudze i sprzedaży gotowych obiektów – z tym kojarzy się Grupa BUMA. Wyróżnia ją także kompleksowe działanie oparte na współpracy wyspecjalizowanych podmiotów.

BUMA Contractor – spółka będąca Generalnym Wykonawcą inwestycji, zarówno mieszkaniowych, jak i w zakresie budownictwa biurowego oraz handlowego.

BUMA Factory – spółka specjalizuje się w przygotowaniu i montażu ślusarki oraz okładzin elewacyjnych aluminiowo-szklanych oraz stalowych elementów podkonstrukcji. Dzięki działalności BUMA Factory, grupa realizuje nieszablonowe projekty wykończenia, korzystając z wysokiej jakości, dedykowanych elementów, powstałych specjalnie dla nowej inwestycji.

BUMA Service – dba o odpowiednie zarządzanie gotowymi obiektami biurowymi i mieszkaniowymi. Dowodem na skuteczność jej działań są regularnie pozyskiwane certyfikaty, w tym te świadczące o efektywności energetycznej i przyjaznym wpływie na środowisko – BREEAM In‑use, na poziomie Excellent.

FM Solutions – dopełnieniem kompleksowej opieki nad budynkami jest obsługa techniczna nieruchomości. Spółka projektuje, wykonuje i serwisuje instalacje klimatyzacji, wentylacji, niskoprądowe, wodno-kanalizacyjne i  automatyki budynkowej oraz telewizji przemysłowej.

Dzięki dobrze skoordynowanej współpracy spółek w ramach Grupy BUMA zadania realizowane są sprawniej. A o tym, że robią to dobrze, najlepiej świadczą kontrakty realizowane przez nie zewnętrznie – na potrzeby innych inwestorów, nie tylko w Polsce – ocenia Dziewoński.

Z ambicjami i tożsamością
Dynamicznie rozwijający się Kraków dziś nazywany jest nie tylko stolicą polskiej kultury, ale również europejskim liderem rozwoju innowacyjnego biznesu. Równie dumnie o swoim udziale w tworzeniu odpowiedniej infrastruktury dla rozwoju miasta mówić może Grupa BUMA. Obecnie jej sukcesy i doświadczenia owocują kolejnymi planami i ekspansją na nowe rynki, w tym we Wrocławiu, gdzie spółka wspólnie z partnerem  REINO Deweloperski  FIZ  realizuje inwestycję biurową – kompleks Cu Office przy ul. Jaworskiej. Rozwijając się, rosnąc oraz stale zwiększając swoje ambicje, BUMA pozostaje jednak wierna swojej tożsamości i dumie z współtworzonej historii Krakowa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

open