Home Materiały i Technologie JAKIE SĄ BIUROWCE XXI WIEKU?
JAKIE SĄ BIUROWCE XXI WIEKU?
0

JAKIE SĄ BIUROWCE XXI WIEKU?

0
0

Szkło, stal, korten, odsłonięty beton, geometryczne oraz cylindryczne bryły, stonowane kolory w odcieniach szarości i bieli oraz nowoczesne, często proekologiczne rozwiązania techniczne. Tak najprościej można scharakteryzować biurowce XXI wieku.

To, co proponują w architekturze budynków biurowych współcześni projektanci, to efekt rozszerzonej i unowocześnionej wersji XX-wiecznego modernizmu. W biurowcach tworzonych dla stawiających na innowacje korporacji, budynek będący siedzibą firmy, musi odwzorowywać jej nowoczesny i otwarty charakter. Obecnie jest to najczęściej wielofunkcyjna przestrzeń, której podstawowym założeniem jest komfort pracy i dobre samopoczucie pracowników. Służą temu przestrzenie wspólne oraz wydzielone strefy odpoczynku, rekreacji, integracji czy twórczych spotkań. Równie ważne jest to, co się dzieje wokół budynku. Dzisiaj architekci, twórcy ładu, muszą wpleść wszystkie te założenia w układ i wygląd współczesnego biurowca.

Światło, styl i nowoczesność
Wnętrza nowoczesnych biurowców to prawdziwa mieszanka stylów, zwykle odwzorowujących charakter firmy. Cechą wspólną jest elegancja, estetyka, prostota oraz utrzymanie wnętrz w odcieniach szarości lub bieli w połączeniu z materiałami naturalnymi albo zbliżonymi do naturalnych. Bardzo często w obrębie foyer lub recepcji są stosowane naturalne elementy zielone lub imitujące roślinność – zielone ściany albo drzewa (jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia). Co ciekawe, ich pnie to często naturalne  drewno, natomiast liście są wykonane z tworzyw sztucznych, choć do złudzenia przypominają naturalne. Naczelną zasadą przy projektowaniuprzestrzeni biurowej jest dostęp światła dziennego do pomieszczeń. Realizuje się to poprzez zastosowanie dużych powierzchni przeszklonych na elewacji lub różnego rodzaju świetliki i naświetla. Niezwykle modne jest zastosowanie wewnątrz oświetlenia LED emitującego światło o neutralnej barwie. Przy planowaniu przestrzeni biurowców ważny jest również układ przestrzenny, który musi być logiczny, spójny oraz intuicyjny. Oprócz standardowych powierzchni, takich
jak biura, aneksy kuchenne czy toalety, w siedzibach niektórych firm, w szczególności tych z sektora IT lub nowych technologii, umieszczane są tzw. strefy chillout-u. Służą one relaksowi, ale mają również wzmacniać kreatywność pracowników oraz budować więzi i relacje wewnątrz zespołu. Standardem w tych strefach są miejsca z dużym telewizorem oraz podłączoną do niego konsolą, stół do bilarda czy tarcza z rzutkami. Filozofia budowania przestrzeni biurowych rozciąga się również na wygląd elewacji, przestrzeń wokół budynku czy też strefy wewnętrzne, jak atrium czy patio.

Zielone patio, tarasy i otoczenie budynku
Elewacje biurowców XXI wieku posiadają bardzo duże powierzchnie przeszklone. Oprócz tego architekci często decydują się na użycie innych materiałów, takich jak m.in. odsłonięty beton, korten czy okładzina z blachy. Przy droższych realizacjach stosuje się także konstrukcje osłonowe ze specjalnych perforowanych tworzyw, które pozwalają uzyskać efekt estetyczny oraz mogą pełnić funkcję akustyczną. Do tak projektowanego wyglądu zewnętrznego budynku należy właściwie dopasować jego otoczenie i znajdujące się w nim otwarte przestrzenie, takie jak atrium czy dziedziniec wewnętrzny. Otoczenie musi korespondować ze stylem budynku, jego charakterem oraz bryłą. Liczy się tutaj każdy detal – dobór odpowiedniej zieleni i jej umiejscowienie oraz mała architektura – kosze, siedziska, fontanny czy miejsca na rowery. Ważnym elementem jest również nawierzchnia, która stanowi tło dla wszystkich pozostałych części składowych założenia. Dobrym przykładem takiej realizacji jest biurowiec TechPark Kanlux, który otrzymał prestiżową nagrodę European Property Awards 2017. Powstał on w Radzionkowie w wyniku przebudowy dawnej stołówki. Budynki zyskały całkowicie nową elewację, wnętrza oraz unowocześnioną wersję atrium, którego zadaniem jest integracja użytkowników. Z uwagi na zmianę stylu założenia metamorfozę przeszło również otoczenie kompleksu. Oprócz nasadzeń charakterystycznych dla minimalistycznego stylu nowoczesnego, takich jak ozdobne trawy, wzrok przyciąga również nawierzchnia o stonowanej kolorystyce w kolorze nerino. Cieszy nas to, że w nagradzanych realizacjach architektonicznych są wykorzystywane nasze produkty. W tym wypadku są to płyty Polbruk Magna, które doskonale prezentują się w otoczeniu tego nowoczesnego budynku, dodając mu splendoru (zdjęcia). Do wykonania nawierzchni wykorzystano ponad 2 tys. m2 tego produktu. To, że architekci doceniają nasz design, daje nam motywację do kreowania nowych wzorów, o które stale zwiększamy portfolio.

W biurowcach XXI wieku liczy się każdy szczegół. Gdy są one odpowiednio zestawione zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, potrafią tworzyć przestrzenie o wysokiej wartości architektonicznej oraz estetycznej. Współczesne biurowce to nie tylko miejsca przyjazne dla pracowników oraz siedziby firm, ale przede wszystkim budynki kreujące jakość przestrzeni miejskiej i odwzorowujące społeczne trendy w designie.


Zdjęcia arch. Polbruk S.A.

open