Home Materiały i Technologie SZKLANE FASADY INTELIGENTNEGO MIASTA
SZKLANE FASADY INTELIGENTNEGO MIASTA
0

SZKLANE FASADY INTELIGENTNEGO MIASTA

0
0

Na pytanie, jaki materiał budowlany kojarzy się z architekturą XXI wieku, spora grupa odpowie, że jest to szkło, a jednym z trendów są duże przeszklenia, które robią szczególne wrażenie na fasadach wysokich budynków. Architekci zainteresowani śmiałymi rozwiązaniami co do formy poszukują materiału, który będzie pozostawał w zgodzie z zasadami budownictwa zrównoważonego. Na czym polega fenomen szkła i co sprawia, że stało się tak popularne we współczesnej architekturze?

W świecie, w którym 80% naszego czasu spędzamy w pomieszczeniach, komfort nabrał głębszego znaczenia. Nie chodzi już tylko o wygodę, ale o dostosowanie klimatu wewnątrz budynku, który wpływa bezpośrednio na nasze samopoczucie, efektywność i przede wszystkim zdrowie. Czynnikami, które coraz częściej wysuwają się na pierwszy plan, są troska o środowisko naturalne i dbałość, aby w przyszłości nie zabrakło jego zasobów dla przyszłych pokoleń.

Estetyka i design to nie wszystko
Całoszklana fasada powoduje, że obiekt prezentuje się estetycznie i monumentalnie, sprawia wrażenie ożywionego z jednej strony, z drugiej jest wymagający od etapu projektowania po wykonawstwo. Poszukuje się takich rozwiązań, które zapewnią odpowiednią ilość światła dziennego dla komfortu wizualnego, temperatury dla komfortu termicznego i właściwej akustyki dla komfortu akustycznego. Dzięki szkleniu przeciwsłonecznemu z rodziny COOL-LITE® będziemy mogli wpuścić do środka jak najwięcej dziennego światła, jednocześnie blokując ciepło pochodzące z energii słonecznej, które ograniczy przegrzewanie się wnętrza latem. Natomiast zimą część energii będzie zatrzymana wewnątrz, przez co uzyskamy mniejsze straty ciepła. Zastosowanie szkła zalaminowanego z folią SILENCE przyczyni się do osiągnięcia lepszych parametrów izolacyjności akustycznej tam, gdzie to będzie najbardziej korzystne dla użytkowników obiektu.

Szerokie możliwości projektowe
Nowoczesna architektura coraz częściej składa się ze szkła, a materiał jest chętnie wybierany przez architektów dla realizacji ich wizji. Szkło nie tylko może być hartowane, ale również gięte, emaliowane, pokrywane sitodrukiem, co daje architektom dodatkowe możliwości jego aplikacji. Nowoczesna szklana architektura to zastosowanie ciekawych i praktycznych rozwiązań, które wpisują się we współczesne trendy – dotyczące wysokiego współczynnika przepuszczalności światła, wysokiego współczynnika odbicia lub o jak najmniejszej refleksji – które dotyczą neutralności w odbiorze. Szkło z rodziny COOL-LITE® X TREME d zięki t rzem w arstwom srebra, nanoszonym w innowacyjnym procesie katodowego napylania, łączy w sobie funkcje ochrony przeciwsłonecznej, termoizolacji i optymalnej przejrzystości.

Niezawodne rozwiązanie
Lokalizacja, przeznaczenie obiektu, ilość przeszklenia, wielkość – to bardzo istotne elementy, które należy wziąć pod uwagę przy doborze odpowiedniego rodzaju szkła na inwestycje. Ścisła współpraca pomiędzy architektem a producentem szkła pozwoli wypracować optymalne rozwiązanie, które nie tylko będzie miało wysokie walory estetyczne, ale przede wszystkim pozwoli na zrealizowanie wizji projektanta w trosce o komfort przyszłych użytkowników z uwzględnieniem kosztów eksploatacji obiektu.

Monika Naczeńska
Marketing Manager
Saint-Gobain Building Glass Polska


Fot. arch. Saint-Gobain Building Glass Polska

open