Home Architecture Design ZINTEGROWANY SYSTEM NAGŁOŚNIENIOWY
ZINTEGROWANY SYSTEM NAGŁOŚNIENIOWY
0

ZINTEGROWANY SYSTEM NAGŁOŚNIENIOWY

0
0

Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne pod względem systemów dźwiękowych jest wyjątkowo ciekawym projektem. Przede wszystkim z uwagi na ogromną rozpiętość ról, jakie ten budynek będzie pełnić. Za realizację odpowiedzialna była spółka Audio Plus, jedna z najbardziej doświadczonych polskich firm dostarczających systemy nagłośnieniowe do obiektów kulturalnych oraz komercyjnych.

Niewiele jest w Polsce inwestycji tak wymagających pod względem systemów elektroakustycznych, jak MCER w Markach. W jednym kompleksie znajdują się pomieszczenia szkolne, sportowe i kulturalne. Każde z tych zastosowań ma inne potrzeby w zakresie dźwięku. Ponadto część urządzeń znajduje się w pomieszczeniach „mokrych” – basenie, jego widowni oraz strefie SPA. Projektanci musieli więc rozpatrywać system nagłośnieniowy jako kilka osobnych projektów, tylko częściowo ze sobą połączonych. Zrealizować tak szeroko zakrojoną instalację mógł tylko taki wykonawca, który oferuje pełen zakres urządzeń audio – taki jak Audio Plus z Łomianek.

W sali widowiskowej zaprojektowano nowoczesny system liniowy oparty na sprawdzonych rozwiązaniach amerykańskiej marki Electro- Voice. Zastosowano 10 szt. zestawów szerokopasmowych z serii EVA, które zawieszono po bokach okna scenicznego, po 5 sztuk w gronie. Za nimi ulokowano po 3 zestawy niskotonowe z tej samej serii, rozszerzające pasmo o niezbędne niskie częstotliwości. MCER jest również przygotowane na wydarzenia wymagające większego zakresu basów (na przykład imprezy z muzyką elektroniczną), dysponuje bowiem dwoma dodatkowymi subwooferami najniższego pasma: Electro-Voice XSub. Wystawia się je wówczas na scenę. Ponadto zainstalowano 4 kompaktowe zestawy szerokopasmowe do dogłośnienia pierwszych rzędów siedzeń (frontfill) oraz 12 głośników efektowych, ulokowanych po 4 na każdej ścianie widowni. Użyto przy tym dwudrożnych zestawów głośnikowych Electro-Voice z serii EVU. Wszystkie zestawy otrzymują sygnał z dedykowanych do nich wzmacniaczy serii L marki Dynacord. Optymalizacja głośników, której dokonuje się za pomocą procesingu cyfrowego (korekcja, limitery i opóźnienia, indywidualne dla każdego głośnika), odbywa się we wzmacniaczach. Eliminuje to potrzebę wykorzystania dodatkowych urządzeń i połączeń między nimi.

Poza systemem nagłośnienia głównego spółka Audio Plus dostarczyła także system inspicjencki do komunikacji technicznej, oparty na marce RTS. Użyto tu m.in. urządzeń bezprzewodowych, by technicy nie musieli być „uwiązani” w jednym miejscu. Zwieńczeniem tego systemu są głośniki marki Dynacord zamontowane w garderobach, pomieszczeniach technicznych i foyer. Tego układu można użyć nie tylko do przekazania niezbędnych informacji między pracownikami sceny oraz artystami, ale również do wezwania publiczności na salę po przerwie. Ponadto sala widowiskowa została wyposażona w system projekcji multimedialnej z projektorem i ruchomym ekranem. Do obsługi wydarzeń, które będą się tu odbywać, służą mikrofony przewodowe i bezprzewodowe marki Electro-Voice. Wśród nich znajduje się spora bateria mikrofonów serii ND, które zyskały duże uznanie polskich muzyków i realizatorów. Teraz mogą z nich korzystać także podczas pracy w Mareckim Centrum Edukacyjno-Rekreacyjnym.

Nagłośnienie w salach sportowych, basenie i korytarzach budynku B zostało opracowane jako osobny projekt. To ogromny, zintegrowany system, na który składa się ponad 100 zestawów głośnikowych różnych rodzajów! To jednak nie ilość była największym zmartwieniem instalatorów, lecz wytrzymałość mechaniczna tych urządzeń. W samym basenie zastosowano 12 zestawów głośnikowych o podwyższonej odporności na wilgoć. Zdecydowano się użyć najnowszych zestawów EVC1122-VI marki Electro-Voice, które nie tylko są niezwykle odporne mechanicznie, ale także zapewniają równomierne pokrycie dźwiękiem całej widowni basenu.

Takich samych urządzeń użyto do nagłośnienia ogromnej hali sportowej, która dysponuje dwiema trybunami: stałą na 216 miejsc i składaną dla 542 gości. Tutaj będą się odbywać mecze i inne wydarzenia sportowe, a zarządzający obiektem nie muszą się martwić o elementy nagłośnienia – niestraszne im uderzenia piłką. Na uwagę zasługuje fakt, że salę o powierzchni 1500 m² skutecznie nagłośniono zaledwie 15 zestawami głośnikowymi! Sygnał do nich płynie ze wzmacniaczy Electro-Voice umieszczonych w szafach teletechnicznych w pomieszczeniach, do których publiczność nie ma dostępu. Ponadto w salach fitness, sportów walki, niektórych pomieszczeniach strefy SPA, a także korytarzach zamontowano głośniki sufitowe marek Electro-Voice i Dynacord.

Część szkolna (budynek A) została wyposażona w nowoczesny system radiowęzła, oparty na ściennych i sufitowych głośnikach Dynacord i Electro-Voice. Zostały one zamontowane we wszystkich salach oraz korytarzach szkolnych. Dzięki spięciu w cyfrową sieć można ich użyć do funkcji przywoławczej, emisji komunikatów bezpieczeństwa czy do uruchamiania dzwonka, na przykład w formie utworu muzycznego. Dodatkowo Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne zakupiło mobilne nagłośnienie złożone z aktywnych zestawów głośnikowych najnowszej serii Electro-Voice ELX200. Mogą one zostać użyte podczas imprez muzycznych w innych salach niż widowiskowa lub podczas konferencji prasowych na korytarzu.

MCER jest wyposażone w nowoczesne, zintegrowane i trwałe systemy nagłośnieniowe dopasowane do przestrzeni, w której się znajdują. Gwarantują one wysoką jakość oraz przede wszystkim wygodę użytkowania.


Zdjęcia archiwum Audio Plus

open