Home Bez kategorii MONTERIADA 2020 – DEBATA DLA UCZNIÓW PO RAZ DRUGI
MONTERIADA 2020 – DEBATA DLA UCZNIÓW PO RAZ DRUGI
0

MONTERIADA 2020 – DEBATA DLA UCZNIÓW PO RAZ DRUGI

0
0

Przyszli adepci zawodu „monter stolarki budowlanej” w tym roku znów przyjadą na Targi Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu. Uczniowie zostali zaproszeni na MONTERIADĘ w ramach kampanii „DOBRY MONTAŻ” i w drugim dniu targowym, 5 lutego, wezmą udział w debacie, przygotowanej specjalnie dla nich przez Związek POiD i PORTA DRZWI. Podczas dyskusji, zebrane audytorium będzie szukać sposobów na zainteresowanie młodzieży kształceniem zawodowym. Daje ono obecnie ogromne możliwości rozwoju i kariery, a rynek jak nigdy dotąd otwarty jest na fachowców z zakresu montażu stolarki budowlanej.

Jak wynika z ogólnopolskiego raportu „Barometr zawodów 2019”[1], pracodawcy w Polsce mają coraz większe problemy z rekrutacją pracowników w zawodach budowlanych. Brakuje na przykład: brukarzy, cieśli, stolarzy, dekarzy, blacharzy, murarzy, tynkarzy i wielu innych fachowców. I choć w tym zestawieniu nie ma wymienionych jeszcze monterów stolarki budowlanej, bo to formalnie dość nowy zawód, to deficyt w zakresie wykwalifikowanej kadry do montażu okien, osłon, drzwi, bram garażowych czy innych pokrewnych rozwiązań, jest na rynku bardzo widoczny. Sytuację tę od dłuższego czasu monitoruje Związek POiD, dzięki którego staraniom, przy wsparciu firm i instytucji z branży budowlanej, możliwe jest obecnie kształcenie w tej potrzebnej społecznie profesji. Stowarzyszenie z zapałem realizuje zatem program wsparcia dla szkół, które podjęły się tego zadania. Organizowane są m.in. szkolenia dla nauczycieli zawodu.

Związek POiD, wraz z firmami członkowskimi, stara się na różne sposoby budować etos montera stolarki budowlanej. Służy temu chociażby kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ”. W jej działania bardzo dobrze wpisuje się MONTERIADA, czyli pokazy prawidłowego montażu na żywo na Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu. W ubiegłym roku została po raz pierwszy zorganizowana w jej ramach debata („Dlaczego warto zostać monterem stolarki”) dla uczniów, którzy podjęli kształcenie w powyższym zawodzie. Format ten okazał się ogromnym sukcesem – młodzi adepci sztuki nie tylko poznali, jak wygląda praca wykwalifikowanego fachowca „od kuchni”, lecz także zaangażowali się w dyskusję. Dlatego w najnowszej edycji wydarzenia takie konstruktywne spotkanie z młodzieżą przewidziane jest ponownie.

Tegoroczna debata pt. „Świadomy krok w przyszłość – zawód monter stolarki budowlanej” odbędzie się na stoisku jednego z Partnerów MONTERIADY – marki PORTA DRZWI, aktywnie działającej na rzecz edukacji przyszłych monterów i szkoleń dla czynnych fachowców, (m.in. poprzez AKADEMIĘ DOBREGO MONTAŻU PORTA), która wraz ze Związkiem POiD jest współorganizatorem tego spotkania. Uczestniczyć w niej będą: uczniowie (wraz z opiekunami) z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Zespołu Szkół nr 1 w Zbąszyniu, a także liczne grono prelegentów: Piotr Bartosiak – Zastępca Dyrektora, Departament Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Arkadiusz Dratwa – Dyrektor Zespołu Szkół im. Rogera Sławskiego w Poznaniu, Wiceprezes Polskiej Izby Budownictwa, Janusz Komurkiewicz – Prezes Zarządu Związku POiD, Członek Zarządu FAKRO, Szymon Kwaśnik – Ambasador kampanii „DOBRY MONTAŻ”, Artur Pęksyk – Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu PORTA DRZWI, Zbigniew Talaga – Wicekurator Oświaty, Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Głos zostanie przekazany głównie młodzieży, która będzie miała szansę zaprezentować swoją perspektywę patrzenia na profesję „montera stolarki budowlanej”. Wychowankowie wyżej wskazanych placówek szkolnych opowiedzą m.in., dlaczego wybrali nauczanie w tym zakresie i jakie mają możliwości rozwoju. Będą rozmawiać również o nowinkach technologicznych, które mogłyby przyciągnąć młodzież do edukacji w zawodzie montera.

Debata odbędzie 5 lutego br., o godz. 12.45, na stoisku firmy PORTA (stoisko 71 w hali 5) na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu.

Partnerami tegorocznej odsłony MONTERIADY są: AERECO WENTYLACJA, Aluplast, Blachy Pruszyński, FAKRO, Glasslift, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Lahti PRO, Marbet Bausystem, Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu, PORTA DRZWI, Roto Frank, Selena, Soudal, Stanley Black & Decker, ZCB Owczary.

BAROMETR ZAWODÓW 2019

open