Home Raporty KUBATURÓWKA UROŚNIE
KUBATURÓWKA UROŚNIE
0

KUBATURÓWKA UROŚNIE

0
0

2020 rok zapowiada się obiecująco dla budownictwa kubaturowego. Drugi kwartał przyniesie ożywienie i znaczny wzrost startujących inwestycji. Rozpocznie się wtedy wiele gigantycznych projektów – zwłaszcza w sektorze magazynów i obiektów produkcyjnych.

Panel Managera, nowe narzędzie dostępne w serwisie Kompas Inwestycji, daje możliwość przygotowania analitycznego zestawienia danych rynkowych. Tym razem skupiamy się na budownictwie kubaturowym. W niniejszym zestawieniu uwzględniamy projekty z naszej bazy (która zawiera średnie i duże inwestycje na terenie całej Polski) przeznaczone do realizacji od pierwszego kwartału 2019 roku. W tej grupie są inwestycje od etapu wizji poprzez projektowanie i wybór wykonawcy aż do realizacji. Porównanie to ma wyłonić najbardziej aktywnych inwestorów i generalnych wykonawców. Wskazujemy również najbardziej znaczące projekty i szacujemy wartość rozpoczynanych inwestycji w kolejnych kwartałach.

Sektor mieszkaniowy
W naszym zestawieniu najbardziej aktywnych inwestorów działających w sektorze budownictwa mieszkaniowego prowadzi Robyg z wynikiem 85 projektów, przy czym są to również kolejne etapy prowadzonych inwestycji. Ich łączną wartość szacujemy na 2,7 mld zł. Spółka posiada na etapie wizji 36 przedsięwzięć: 18 w Gdańsku, 17 w Warszawie i jedno w Poznaniu. W przypadku 13 inwestycji trwa projektowanie, dla 12 zostało zakończone. Cztery warszawskie projekty mają wybranego wykonawcę. Aż 20 inwestycji pozostaje w różnych fazach realizacji. Największym projektem spółki Robyg jest szacowana na 250 mln zł zabudowa terenu przy ul. Panny Marii w Poznaniu. W planach dewelopera jest zagospodarowanie terenu po byłej Elektrociepłowni Garbary. Inwestycja będzie etapowana, w pierwszej kolejności ma powstać ok. 1400 mieszkań. Prace rozpoczną się prawdopodobnie w 2021 r.

Na drugiej pozycji w gronie najbardziej aktywnych inwestorów w sektorze budownictwa mieszkaniowego uplasował się PFR Nieruchomości, spółka prowadząca rządowy program Mieszkanie Plus. Odpowiada w naszym zestawieniu za 84 inwestycje (ich łączną wartość szacujemy na 3,7 mld zł), z czego 13 zostało wstrzymanych, aż 41 jest na etapie wizji, 12 na etapie projektowania, dla 7 ten proces został zakończony. W przypadku trzech (Toruń, Rybnik, Łódź) toczy się postępowanie wyłonienia generalnego wykonawcy, dla trzech (Radom, Zamość, Łowicz) został on wybrany.

Apartamenty Karolinki – wieloetapowy projekt mieszkaniowy w Gliwicach, wiz. Atal


Cały artykuł do znalezienia za darmo w wersji cyfrowej. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Builder Polska z App Store, Google Play lub wejść na naszą stronę https://e.buildercorp.pl/ i zarejestrować się.

open