Home Architecture Design Reprezentacyjna, funkcjonalna i trwała – jak stworzyć fasadę idealną?
Reprezentacyjna, funkcjonalna i trwała – jak stworzyć fasadę idealną?
0

Reprezentacyjna, funkcjonalna i trwała – jak stworzyć fasadę idealną?

0
0

Może wyglądać na nieskomplikowaną, ale jest wiele czynników, które wpływają na jej funkcjonalność. Wybór materiałów, z których tworzona jest fasada decyduje o jej jakości i wyglądzie. To one przesądzają, czy będzie odporna na działanie czynników zewnętrznych, zapewni w budynku ciepło i czy zaspokoi potrzeby estetyczne odbiorców. Na które z nich warto postawić?

W przeciwieństwie do wnętrz budynków, gdzie wstęp mają tylko nieliczni, elewacja jest widoczna w zasadzie dla wszystkich, którzy znajdują się w pobliżu. Dlatego zarówno inwestorzy budujący osiedla, biurowce, obiekty użyteczności publicznej, jak i osoby stawiające swój dom dbają, by zewnętrzna powierzchnia ścian dobrze się prezentowała. Materiały nowej generacji pozwalają na realizację nawet skomplikowanych architektonicznych projektów – jednym z chętnie wybieranych jest szkło. Może być wykorzystane do stworzenia fasad najbardziej zaawansowanych technologicznie budynków na świecie, ale też z równym powodzeniem używane jest w ogromnej liczbie spotykanych przez nas na co dzień obiektów. Co sprawia, że akurat szkło stało się tak popularne i czy warto zastosować je we własnej inwestycji? Jest kilka powodów, dla których opłaca się je wybrać.

Jasne i zdrowe wnętrza

Po pierwsze fasada idealna to taka, która umożliwia dostarczanie do budynku największej możliwej ilości światła. Teraz, gdy około 90% swojego czasu spędzamy w budynkach, niebagatelne znaczenie ma światło dzienne, ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pomaga w koncentracji, dodaje energii, stymuluje funkcjonowanie organizmu. Zapewnia też komfort wizualny, nadając wnętrzom jasności, doświetlając je. Dlatego w tkance miejskiej zaczynają przeważać całoszklane fasady budynków niemieszkalnych, a w budownictwie indywidualnym instalowane są okna o ponadstandardowych wymiarach. Oba trendy mają zagwarantować użytkownikom niemal nieograniczony dostęp do światła dziennego.

Dobre w duetach

Szkło jest lubiane także za to, że dzięki swojej przezierności nadaje budynkom wrażenie „lekkości”. Sprawia też, że wyglądają bardzo nowocześnie. Jest transparentne, więc idealne do biurowców czy obiektów zajmowanych przez instytucje publiczne. Ma również tę zaletę, że świetnie komponuje się z praktycznie każdym innym materiałem. Współgra z surowością betonu, jednolitością stali, naturalnością granitu czy tradycyjną cegłą. Jednak to, co dostarcza nam dawki energii, czyli światło dzienne, również przepuszcza ciepło energii słonecznej, dodatkowo ogrzewając nam wnętrza. O ile w okresie jesienno-zimowym taka sytuacja jest dla nas korzystna, o tyle latem wolimy przebywać w chłodnych pomieszczeniach. Optymalnym partnerem całoszklanej fasady czy okien ponadgabarytowych jest więc powłoka przeciwsłoneczna, która blokuje przedostawanie się części energii słonecznej w lecie, przez co zmniejsza zapotrzebowanie na klimatyzację. Przykładem jest szkło przeciwsłoneczne COOL-LITE SKN Saint-Gobain Building Glass Polska. Naniesiona na nie powłoka z tlenków metali nadaje mu właściwości ochrony przeciwsłonecznej oraz sprawia, że światło w transmisji i odbiciu jest neutralne. Dlatego tak chętnie wykorzystywane jest na elewacjach.

Decydując się jaki rodzaj szkła wykorzystać na fasadzie bierze się pod uwagę kilka czynników, takich jak jej ukierunkowanie, stopień nasłonecznienia czy powierzchnia szklenia. Ponieważ wysoka przepuszczalność światła (TL) wiąże się z odpowiednio podwyższoną ilością energii wchodzącą do budynku (Solar factor g), należy poszukać między nimi kompromisu i wybrać rozwiązanie optymalne dla konkretnego obiektu.

W zgodzie z ekologią

Od materiału zainstalowanego na elewacji w dużej mierze zależy również trwałość budynku i bezpieczeństwo znajdujących się w nim osób. Szkło jest dobrym wyborem, bo jest plastyczne – może być poddane obróbce termicznej, hartowane, laminowane, gięte. Obróbka termiczna i hartowanie zwiększają jego wytrzymałość. Laminowanie również wzmacnia strukturę tego materiału. Specjalna folia łącząca dwie tafle szkła sprawia, że nie rozsypie się ono po pęknięciu. Gięcie pozwala z kolei dopasować jego formę do różnych projektów architektonicznych, nawet nietypowych.

Naturalność i niewielki ślad węglowy zapewniają szkłu materiały, z których powstaje, takie jak woda, piasek, wapień czy soda kalcynowana. Jest materiałem nietoksycznym, nie zanieczyszcza więc środowiska chemicznymi substancjami. Po rozbiórce budynku może być recyklingowane w nieskończoność, a jeśli się o to nie zadba, nie rozłoży się na szkodliwe substancje chemiczne.

Skuteczna ochrona przed hałasem

Nowatorskie rozwiązania stosowane w produkcji szkła sprawiają, że jest ono w stanie świetnie pełnić rolę akustycznej bariery izolującej od zewnętrznych dźwięków. Na jego parametry w dziedzinie akustyki wpływa grubość tafli – im jest większa, tym lepsza jest izolacja. Znaczenie ma również szerokość ramki dystansowej tworzącej przestrzeń międzyszybową. Skuteczne w ochronie przed hałasem są pakiety szybowe z zespolonymi asymetrycznymi szybami, czyli takimi, z których jedna odznacza się dodatkową grubością i ciężarem.

Innym zabiegiem znacznie ograniczającym przenikanie dźwięków z zewnątrz jest laminowanie szkła. Łącząca jego tafle folia PVB dostępna jest w różnych grubościach. Na osiągnięcie naprawdę odczuwalnej różnicy pozwalają produkty najwyższej jakości. Folia akustyczna PVB Silence, w przeciwieństwie do innych tego typu artykułów, potrafi wyeliminować szczyty dźwięku (poziomy, na których szkło w mniejszy stopniu tłumi hałas i staje się on uciążliwy). Przepuszcza o 3 dB mniej hałasu niż szkło laminowane o podobnej grubości. Idealnie nadaje się więc do budynków położonych przy ruchliwych drogach, w pobliżu torów kolejowych, lotnisk oraz w centrach miast.

Ponadczasowy materiał

Współczesne szkło daje wiele powodów, by wysoko je oceniać i niejednokrotnie potwierdzają to wybory architektów. Fasady, na których ten materiał występuje w roli głównej z powodzeniem mogą aspirować do miana idealnych.

open