Home Architecture Design „ŻELAZKO” przywrócone Poznaniowi
„ŻELAZKO” przywrócone Poznaniowi
0

„ŻELAZKO” przywrócone Poznaniowi

0
0

W każdym mieście istnieją budynki, do których mieszkańcy mają sentyment. W przypadku Poznania jedną z takich budowli jest charakterystyczna narożnikowa kamienica „Żelazko”. Wyburzona w 2011 roku, w 2019 roku „wróciła” do Poznania. Za jej odbudowę odpowiadał zespół PORR SA. Dzięki ogromnej pracy i zaangażowaniu wielu osób odbudowany obiekt stanowi wierną rekonstrukcję swojego pierwowzoru – neorenesansowej kamienicy zbudowanej w 1900 roku.

Rafał Prusinowski,
kierownik projektu w PORR S.A.

W wyniku nieprawidłowości podczas rozbiórki sąsiedniego budynku konstrukcja jednej z najbardziej rozpoznawalnych kamienic w Poznaniu została naruszona i w konsekwencji musiała zostać rozebrana. Ze względu na zły stan techniczny kolejnej sąsiadującej z „Żelazkiem” kamienicy poprzedni właściciel nie wykonał rozbiórki do końca. W takim stanie parcelę zakupił lokalny poznański deweloper – Constructa Plus.

Zdjęcia archiwum PORR S.A.

Z poszanowania dla historii
Po konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków inwestor zdecydował, że nowy budynek, który powstanie w tym miejscu, będzie wierną rekonstrukcją oryginalnego „Żelazka”, z odtworzeniem wszystkich detali architektonicznych oraz charakterystyczną wieżyczką. Projekt został opracowany przez poznańską pracownię projektową CDF Architekci.

Odbudowa obiektu rozpoczęła się w październiku 2017 roku. Cały proces realizacji inwestycji nie był łatwy.

Wyzwania realizacyjne
Dużym utrudnieniem była już sama jej lokalizacja, która znajduje w ścisłym centrum Starego Miasta, w bliskim sąsiedztwie Szpitala Dziecięcego przy ul. Krysiewicza.

Pierwszym wyzwaniem, z którym zmierzył się Generalny Wykonawca, było dokończenie rozbiórki pierwotnej kamienicy. W celu zminimalizowania ryzyka naruszenia konstrukcji sąsiedniego budynku PORR zdecydował się na ręczną rozbiórkę za pomocą specjalistycznej firmy alpinistycznej. Mała powierzchnia działki (870 m2) oraz lokalizacja dodatkowo utrudniały prowadzenie prac.

Zdjęcia archiwum PORR S.A.

Od konsultacji do rekonstrukcji
Projekt odbudowy był na każdym etapie konsultowany z konserwatorem zabytków. Wymagał on, by rekonstrukcja elewacji została wykonana tradycyjnymi metodami i z materiałów zgodnych z oryginalnymi. Duży nacisk został również położony na odtworzenie wieńczącej narożnik budynku wieżyczki, która została zniszczona w czasie II wojny światowej. Po niemal 80 latach, w grudniu 2018 roku, wieżyczka została umieszczona na dachu kamienicy.

Odwzorowanie nowego budynku względem jego historycznego pierwowzoru było możliwe dzięki inwentaryzacji, historycznej ikonografii oraz najnowszym technikom skanowania trójwymiarowego. Duży udział w rekonstrukcji oryginalnego budynku mieli mieszkańcy Poznania, którzy odpowiedzieli na apel inwestora, wysyłając swoje archiwalne zdjęcia ukazujące oryginalną kamienicę na przestrzenilat.

Prace zakończyły się w październiku 2019 roku – równo dwa lata po wejściu na plac budowy na działce u zbiegu ulic Ogrodowej i Krysiewicza. Za historyczną fasadą budynku kryją się obecnie nowoczesne wnętrza – biura i apartamenty (niemal wszystkie mieszkania zostały wyprzedane jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych!). Pod kamienicą zlokalizowany jest dwupoziomowy podziemny parking, a na jej parterze lokale usługowe.

Fot. Przemysław Turlej
open