Home News Liczymy na sukcesywne otwieranie się granic
Liczymy na sukcesywne otwieranie się granic
0

Liczymy na sukcesywne otwieranie się granic

0
0

„Na dzień dzisiejszy dynamika zmian zależy w największym stopniu od procesu odmrażania gospodarki. Wszyscy liczymy na sukcesywne otwieranie się granic i powrotu do normalnego trybu działania łańcuchów dostaw”. Komentuje Janusz Komurkiewicz, Prezes Związku Polskie Okna i Drzwi.

Polska branża okienna od lat jest liderem eksportu, wyprzedzając takie kraje, jak Niemcy, Francja czy Włochy. Z roku na rok odnotowywaliśmy imponujące wyniki sprzedażowe. Jeszcze na początku roku wszystkie prognozy wskazywały, że mimo spowolnienia polska branża stolarki odnotuje minimalne, ale jednak wzrosty. Optymizm zniknął w chwili pojawienia się koronawirusa, który rozprzestrzeniał się szybko i w sposób nieprzewidywalny. Dzisiaj już wiemy, że sytuacja wywołana pandemią, wpłynie niekorzystnie na wielkość eksportu. W obszarze spekulacji pozostanie skala spadków sprzedaży eksportowej i wpływ na producentów. W Polsce branża budowlana i tak pozostaje jednym z sektorów, który najlepiej radzi sobie z kryzysem. W większości przypadków w miesiącach kwarantanny producenci realizowali zamówienia z poprzednich tygodni. Nie zostały wstrzymane budowy, co pozwoliło na ciągłość w realizacji inwestycji. Największym wyzwaniem, z którym zmagają się wszyscy producenci to absencja pracowników, która wywołała zmniejszenie wydajności produkcyjnej nawet do 70 procent. Dotyczy to zarówno pracowników z Polski, jak również pracowników z Ukrainy, którzy w obawie przed zamknięciem granic masowo wracali do siebie.

Na dzień dzisiejszy dynamika zmian zależy w największym stopniu od procesu odmrażania gospodarki. Wszyscy liczymy na sukcesywne otwieranie się granic i powrotu do normalnego trybu działania łańcuchów dostaw. Zarówno przedsiębiorcy, jak i organizacje pozarządowe konsolidują działania na rzecz walki ze skutkami kryzysu gospodarczego, ratowania miejsc pracy i ochrony przedsiębiorców. My jako organizacja zrzeszająca branżę wychodzimy również z naszymi inicjatywami, które mają na celu pobudzenie popytu dla branży stolarki budowlanej w nowej rzeczywistości. Już w lipcu uruchamiamy ogólnopolski program społeczny „Wymiana stolarki + Dobry Montaż”, który prezentować będzie benefity produktów, inspirować konsumentów i angażować ich, skłaniając do zakupu nowej stolarki. Kampania ma zachęcić Polaków do wymiany okien, osłon, drzwi, bramy, zakupu sterowania smarthome, narzędzi czy akcesoriów związanych z tym procesem. Chcemy jednocześnie zwrócić uwagę Polaków na możliwości, które mogą wykorzystać w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Dzięki programowi „Czyste powietrze” możemy nie tyl­ko zyskać pomoc finansową na wy­mianę pieca grzewczego, ale także otrzymać dopłatę na wymianę sto­larki okiennej oraz drzwiowej. Kampania „Wymień stolar­kę”, która rekomenduje okna, drzwi i bramy produkowane przez firmy członkowskie Związku POiD będzie do tego dodatkowo zachęcać.

open