Home Architecture Design OSIEDLE Z SEKTORA PREMIUM
OSIEDLE Z SEKTORA PREMIUM
0

OSIEDLE Z SEKTORA PREMIUM

0
0

Lokalizacja, forma i detal zaprojektowanej przez biuro Arch-Deco architektury, a także jakość materiałów użytych przy realizacji osiedla Oliva Koncept tworzą niepowtarzalny, kameralny zespół mieszkaniowy. Nadrzędnym celem, który towarzyszył realizacji inwestycji, było wytworzenie symbiozy pomiędzy zabudową a środowiskiem naturalnym.

Niemal przy każdym projekcie, nad którym pracujemy w biurze Arch-Deco, bardzo szybko na pierwszy plan wysuwa się pewna myśl przewodnia. To swego rodzaju refren, który nadaje ton pracy koncepcyjnej i towarzyszy nam przy projektowaniu prawie do samego końca. W przypadku inwestycji Oliva Koncept w Gdańsku takim leitmotivem okazało się wyjątkowe otoczenie działki budowlanej przeznaczonej pod inwestycję. Deweloper Budner Inwestycje pod swoją najnowszą realizację pozyskał bardzo ciekawy teren, otoczony Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, morenowymi wzgórzami i wszechobecną zielenią. Naszym zadaniem było wkomponować się w tę przestrzeń. Już od pierwszej wizji lokalnej jasne było, że otaczający krajobraz stanie się bardzo cenną cechą przyszłego osiedla. Przed naszym biurem stało ważne zadanie: zaprojektować budynki, które byłyby przypisane temu urokliwemu miejscu. I właśnie to otoczenie było punktem wyjścia dla prac nad koncepcją osiedla. Prawie tak samo ważna jak bezpośrednia okolica okazała się konfiguracja działki. Kluczowym zagadnieniem, zarówno dla nas, jak i dla inwestora, było zachowanie naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu. Było wiele przymiarek oraz pomysłów projektowych na to, w jaki sposób urbanistycznie ustawić te budynki, jak znaleźć dla nich optymalną lokalizację w obrębie działki. Postawiliśmy na rozwiązanie najbardziej przestrzennie dopasowane do konfiguracji terenu. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Budynki schodzą tarasowo w kierunku południowym w dół, nie przesłaniając się. Każdy z nich ma inne walory widokowe i odpowiedni rozkład względem stron świata, a do tego obszerne tarasy. Zależało nam na tym, aby dać mieszkańcom możliwość czerpania jak najwięcej przyjemności z widoku na pobliską przyrodę i las przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

 

Inspiracje
Po dokładnej analizie możliwości terenu i jego zapisów wynikających z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego zaprojektowaliśmy sześć trzy- i czterokondygnacyjnych budynków. Główne inspiracje projektowe, które tyczyły się już wyglądu samych brył, czerpaliśmy z dwóch źródeł. Po pierwsze chcieliśmy, aby nowo powstające osiedle nawiązywało do architektury najbliższej okolicy. Chodziło o to, aby nasz projekt był kontynuacją kameralnej zabudowy z lekko skośnymi dachami i werandami, którą można spotkać na terenie Starej Oliwy. Wyjątkowość tej historycznej dzielnicy Gdańska jest niezaprzeczalna. Ze względu na swą bogatą przeszłość, piękne położenie i liczne, ważne dla miasta obiekty, jak Park Oliwski, słynną Katedrę czy okazałe, klimatyczne wille cieszy się ona ogromną sympatią wśród całej populacji Trójmiasta. Niesamowicie ważne było dla nas, aby zaprojektować na tym terenie osiedle, które będzie korespondować z tym dziedzictwem, wyrastać z niego i na nowo je interpretować. Równie istotną inspiracją z kręgu architektury było nawiązanie do stylu alpejskiego w budownictwie. A w szczególności do budynków mieszkalnych, które można zaobserwować w niższych partiach tych gór. Inspiracja ta wypłynęła wprost z konfiguracji terenu działki, której różnice wysokości i bezpośrednie sąsiedztwo lasów oliwskich, rozciągających się na wzgórzach morenowych, tworzą górski klimat. Obydwa te aspekty – Oliwa i Alpy – dobrze się uzupełniają. (Więcej…)

 


UWAGA

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!
Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open