Home Architecture Design SZKŁO, KTÓRE GRZEJE
SZKŁO, KTÓRE GRZEJE
0

SZKŁO, KTÓRE GRZEJE

0
0

Okna mogą spełniać teraz dużo więcej funkcji niż tylko zapewnianie dostępu do światła słonecznego i izolowanie od bodźców zewnętrznych. Dzięki zastosowaniu EGLAS Saint-Gobain Building Glass Polska szklane powierzchnie działają niczym kaloryfery. Rozwiązanie to zapobiega skraplaniu pary wodnej oraz ogrzewa pomieszczenia w aplikacjach okiennych, a na dachach służy do roztapiania zalegającego śniegu.

„Ciepłe szkło” doskonale sprawdza się w każdym klimacie. To kaloryfer zamontowany w oknie, dużo bardziej funkcjonalny i zaawansowany technologicznie niż tradycyjne sprzęty tego typu. Klasyczne kaloryfery ogrzewają powietrze, co zgodnie z zasadami fizyki powoduje, że to ciepłe unosi się do góry, a zimne opada w dół. Objawia się to niejednokrotnie dość dużą różnicą między temperaturą sufitu a temperaturą podłogi i skutkuje nieprzyjemnym wrażeniem chodzenia po wyziębionych powierzchniach. Do tego dochodzi czasem niemiłe odczucie chłodu od okien. Tymczasem zespolona szyba EGLAS działa na podobnej zasadzie co słońce – w oparciu o system grzania promieniującego. Ciepło emitowane z całej powierzchni tafli szkła w pierwszej kolejności ogrzewa poszczególne przegrody i elementy wyposażenia, które potem oddają ciepło do wnętrza. Ta metoda znacząco niweluje różnicę temperatur we wnętrzach. Co więcej, pozwala ją obniżyć bez dyskomfortu osób znajdujących się w pomieszczeniach!

Udowodniono, że zmniejszenie temperatury o 2°C gwarantuje taki sam komfort termiczny, jak we wnętrzach ogrzewanych tradycyjnie. Taki sposób ogrzewania sprzyja również zdrowiu i zachowaniu czystości w budynkach, ponieważ pozwala uniknąć wzbijania się kurzu z podłogi i kaloryferów oraz zapobiega rozwojowi pleśni.

 

Temperatura sterowana z telefonu
„Ciepłe szkło” pracuje w oparciu o zastosowanie dwóch elementów: prądu elektrycznego oraz niskoemisyjnej powłoki z tlenków metali, którą pokryta jest jedna z jego powierzchni. Działa sprawnie i szybko. Wystarczy, by od jego włączenia do sieci 230 VAC minął kwadrans, aby ciepło w pomieszczeniu było już odczuwalne. Dzięki swojej wydajności optymalizuje zużycie energii, pozwalając utrzymać koszty ogrzewania na niskim poziomie. Są one porównywalne do tych przy konwencjonalnym, wysokoefektywnym ogrzewaniu, gdzie źródłem energii jest prąd elektryczny. Ciepło, które emituje rewolucyjna szyba, można z łatwością kontrolować, i to nawet się do niej nie zbliżając. EGLAS można połączyć z BMS – Systemem Inteligentnego Budynku – i sterować nim za pomocą aplikacji zainstalowanej w smartfonie.

 

Estetyka na pierwszym planie
Szkło grzewcze podłącza się bezpośrednio do sieci elektrycznej. Niepotrzebne są do tego dodatkowe urządzenia i specjalistyczne zabezpieczenia. Integracja ogrzewania w stolarce okiennej sprawia, że jest ono niewidoczne. Wystroju wnętrz nie psują już grzejniki czy nawiewy. Pomieszczenia stają się bardziej funkcjonalne i komfortowe, a przestrzeń wokół okien można zagospodarować w dowolny sposób. (Więcej…)

 


UWAGA

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!
Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open