Home Biznes i Ludzie Unihouse w szwedzkim programie mieszkaniowym
Unihouse w szwedzkim programie mieszkaniowym
0

Unihouse w szwedzkim programie mieszkaniowym

0
0

1 czerwca 2020 r. Unibep S.A. podpisał umowę ramową na rynku szwedzkim na udział w wieloletnim programie mieszkaniowym Allmännyttans Kombohus.

Zamawiającym jest organizacja szwedzkich spółek komunalnych Sveriges Allmännytta AB (fd SABO). Program obejmuje lata 2020-2026 i zakłada dostarczenie standardowych budynków pod klucz w formule generalnego wykonawstwa na terenie całej Szwecji. Sveriges Allmänyttan zrzesza 313 spółek komunalnych budujących i zarządzających zasobami (860 000 mieszkań), popularnych w Szwecji mieszkań czynszowych.

Program Kombohus obejmuje dwa rodzaje standardowych budynków: 2-6 piętrowych i 6-8 piętrowych. W ramach tego programu budowlanego zamawiający szacuje realizację 25 000 mieszkań czynszowych do 2026 r. Unibep S.A. zakwalifikował się do umowy ramowej na standardowy powtarzalny budynek 2-6 piętrowy wraz z dwiema innymi firmami szwedzkimi: Lindbäcks AB i JSB Construction AB.

Szwedzkie spółki komunalne korzystające z tej umowy będą mogły wybierać projekty według wcześniej ustalonych kryteriów standardowego rozwiązania wraz z alternatywnymi koncepcjami i opcjami dodatkowymi. Unibep S.A. zaoferował dwie koncepcje 4 piętrowego budynku w technologii modułowej o szkielecie drewnianym na 15 i 14 mieszkań.

Budynki te spełniają oczekiwania dotyczące niskiego zużycia energii, ekologicznego doboru materiałów, odpowiedniego układu funkcjonalnego i w ramach określonych w przetargu warunków cenowych. Ponadto dla tego budynku została, zgodnie z planowanymi szwedzkimi przepisami, przygotowana deklaracja klimatyczna wskazująca na poziom emisji dwutlenku węgla w całym procesie prefabrykacji. Nasz produkt ze względu na wykorzystanie drewna jako podstawowego materiału, który wiąże CO2, osiąga tu relatywnie niskie wartości śladu węglowego.

Trwający ponad rok proces przetargowy w trybie dialogu konkurencyjnego był dużym wyzwaniem organizacyjnym dla naszej firmy wymagającym ścisłej współpracy, koordynacji wielu działów, współpracy z zewnętrznymi konsultantami. Mieszkania o szkielecie drewnianym na potrzeby realizacji tego programu będą powstawać w Bielsku Podlaskim w fabryce Unihouse należącej do grupy Unibep S.A., a następnie będą transportowane i montowane na terenie Szwecji. Umowa ramowa wchodzi w życie 3 czerwca 2020 i w trakcie 6 lat jej obowiązywania będzie podlegać indeksacji.

Zamawiający rozszerzył okres obowiązywania tej umowy z 4 do 6 lat, aby producenci seryjnych mieszkań prefabrykowanych mieli możliwość dostosowania i przestawienia produkcji fabrycznej pod tę masową produkcję.

– Bardzo cieszymy się, że jako czołowa polska firma budowlana zostaliśmy zaproszeni do tego największego obecnie programu budownictwa mieszkaniowego u naszego północnego sąsiada – mówi Michał Urbankowski, dyrektor sprzedaży na rynku szwedzkim.

Aby dowiedzieć się więcej o Allmännyttans Kombohus kliknij  tutaj

open