Home Architecture Design TRZOP ARCHITEKCI – BARTOSZ TRZOP
TRZOP ARCHITEKCI – BARTOSZ TRZOP
0

TRZOP ARCHITEKCI – BARTOSZ TRZOP

0
0

Bartosz Trzop -Architekt, od 2007 roku założyciel i prezes zarządu autorskiej pracowni architektonicznej Trzop Architekci.

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (2003). Praca dyplomowa: „Filmoteka Narodowa” przy ul. Dobrej w Warszawie. Jest członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP od 2013 oraz Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (SARP).

Działa jako architekt od zakończenia studiów, a w 2007 roku założył autorską pracownię Trzop Architekci. 25-osobowy zespół realizuje głównie projekty przestrzeni biurowych w Polsce i za granicą dla takich firm jak m.in. Microsoft, Google, Santander czy L’Oreal. Obecnie w portfolio pracowni znajdują się projekty przestrzeni biurowych o łącznej powierzchni około 300 000 mkw. Jest również jednym ze współautorów Centrum Praskiego Koneser – zaprojektował dwa budynki i centrum wystawowe. Prelegent i uczestnik licznych konferencji branży architektonicznej, m.in. Property Design Forum, 4Design Days czy Green Warsaw Conferences, autor publikacji branżowych. Uhonorowany licznymi nagrodami za projekty przestrzeni biurowych, m.in.:
– nagroda w konkursie magazynu Eurobuild i SARP Eurobuild Awards w kategorii Najlepsza Aranżacja Miejsca Pracy –
w 2017 za projekt co-creatingu Brain Embassy, a w 2018 roku za projekt CEDC International;
– nagroda CBRE Office Superstar w kategorii Najlepsze biuro branży technologicznej w 2017 roku za projekt biura OLX Group i 2019 roku za projekt siedziby Microsoft;
– International Property Awards w kategorii Najlepsze Wnętrze Biurowe w Polsce za biuro CEDC International;
– Prime Property Prize w kategorii Przestrzeń komercyjna w 2019 roku za projekt L’Oreal House. Szczególnie istotnym wyróżnieniem dla Bartosza Trzopa jest II nagroda w XXIII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze organizowanego przez Stowarzyszenie Architektów Polskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu za projekt „Domu Kurtyny”. Bardzo ważną ideą, która przyświeca większości projektów, jest zrównoważony rozwój i działania architektury na rzecz klimatu. Konsekwencją tego jest wyróżnienie PLGBC Green Building Awards w kategorii Najlepsze zrównoważone wnętrze za L’Oreal House.

Trzop Architekci
Zespół projektowy prowadzony przez Bartosza Trzopa składa się z kreatywnych i doświadczonych projektantów, dla których architektura to nie tylko praca. Główna gałąź działalności pracowni Trzop Architekci to projekty przestrzeni biurowych dla największych rodzimych oraz zagranicznych korporacji na polskim rynku. Mniejszą, ale równie ważną część stanowią projekty kubaturowe, wśród których można znaleźć zarówno budynki biurowe, jak i domy jednorodzinne oraz rezydencje. Zakładamy, że projekt, czy to budynku, czy wnętrza, ma nie tylko zawierać oczekiwania inwestora, ale także przez zaproponowane rozwiązania oraz materiały wpływać na poprawę jakości życia i zdrowia użytkowników. Ważną ideą kultywowaną przez projektantów TA jest zrównoważony rozwój. Bardzo dużą rolę przywiązujemy do ekologii, a co za tym idzie – zarówno doboru materiałów odpowiednich, jak i energooszczędnych oraz zdrowych systemów dla budynku. Większość projektów w pracowni powstaje wg zasad certyfikacji LEED czy BREEAM. Także projekty przestrzeni biurowych, w oparciu o myśl tworzenia maksymalnie zdrowego i przyjaznego środowiska pracy, respektują zasady Well Certificate. Ważną cechą naszych projektów jest również elastyczność projektowanej przestrzeni. W obecnym szybko zmieniającym się świecie, sposobie życia i pracy ważne jest, aby budynek mógł się przystosować do funkcji nowej lub tej samej, ale wykonywanej w odmienny sposób. Jest to bardzo istotny element zwłaszcza przy projektowaniu biur, gdzie procesy organizacyjne, a zatem również przestrzeń, muszą nadążać za innowacjami technologicznymi i zmianą sposobu pracy. Biuro ma dzisiaj odzwierciedlać kulturę organizacji, integrować ją oraz wspierać, ale również inspirować pracowników i dostosowywać przestrzeń do nowej rzeczywistości, sposobów komunikacji oraz strategii biznesowych.

1. Motto projektowe i życiowe
Diabeł tkwi w szczegółach, które można zastosować zarówno do projektu, jak i do życia. Lubię, gdy w projekcie jest klarowna, mocna koncepcja, widoczna nie tylko dla ludzi z branży, ale również regularnych odbiorców. Jednak sam proces projektowy oraz proces realizacji są długą, skomplikowaną i często żmudną przygodą. Jeśli po drodze nie zwracamy na każdym kroku uwagi na szczegóły oraz detale, to nawet najlepsza idea może zatrzeć się, pozostać nieczytelna lub nawet niezrealizowana. Podobnie w życiu – nie powinniśmy zapominać o szczegółach i drobnych elementach dnia codziennego, jak serdeczne gesty, uprzejmości, uśmiech czy szacunek dla drugiego człowieka.

2. Autorytet/guru architektoniczny
Jeszcze przed studiami imponowała mi twórczość Miesa van der Rohe. Zawsze gdy jestem w Chicago czy Nowym Jorku, podziwiam jego projekty. Także Jorn Utzon i jego słynna Opera w Sydney. To budynek, który w czasie zwiedzania wywarł na mnie kolosalne wrażenie, dodatkowo jeszcze wzmocnione po zapoznaniu się z całą historią powstania opery. Obaj architekci byli wizjonerami, którzy wyprzedzili swoją epokę. Z obecnych projektantów od lat śledzę i podziwiam Bjarke Ingelsa. Różnorodność jego projektów, łączenie wielu, często zaskakujących funkcji w obiekcie, a co za tym idzie, elastyczność tworzonej przez niego architektury. I oczywiście filozofia zrównoważonego rozwoju, której jest jednym z liderów w naszej branży. Wśród polskich kolegów wskazałbym wielu, ale szczególnie bliski jest mi styl i projekty domów Roberta Koniecznego. Zaskakujące w swoim pomyśle oraz bardzo czytelnie przeprowadzone projekty, świetnie oddane w formie i dobranych materiałach.

3. Dom marzeń
Jeśli mówimy tutaj o domu własnym, to jeszcze taki nie powstał. Nie jestem jeszcze na etapie życia, gdzie jest mi on potrzebny. Oczywiście najważniejsza jest działka i tutaj starałbym się szukać miejsca nad wodą, jednocześnie w otoczeniu lasu. Dom miałby mocno przenikać się z naturą, gdzie ona wchodzi do środka, a wnętrze przenika się z zewnętrzem. Na pewno byłby to również dom zaprojektowany zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju i z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

4. Najbardziej udany projekt
Myślę, że jeszcze ciągle przede mną. Jestem osobą, która w zasadzie bardzo rzadko jest zadowolona z efektu i wierzę, że zawsze można zrobić coś jeszcze lepiej. Projekt, gdzie chyba dotychczas było najbliżej, to „Curtain House/Dom Kurtyna”. To również świetny przykład współpracy inwestor–architekt. Inwestor miał wysokie poczucie estetyki i był doskonale świadomy swoich potrzeb, co przełożyło się na harmonijną współpracę i efekt wizualno-funkcjonalny. (Więcej…)

 


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open