Unibep SA zbuduje budynek Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego, będącego częścią Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To kolejna prestiżowa warszawska inwestycja, którą będzie prowadziła spółka z Bielska Podlaskiego.
30 czerwca 2020 r. Unibep SA zawarł umowę w tej sprawie. Zamawiającym jest Centrum Nauki Kopernik z siedzibą w Warszawie. Łączny koszt realizacji inwestycji wynosi około 65 mln zł (kwota brutto).
Budynek zostanie wzniesiony w Warszawie w dzielnicy Śródmieście przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie. Nieruchomość będzie posiadała około 4,6 tys. m.kw. powierzchni użytkowej, o wysokości trzech kondygnacji nadziemnych. Projekt zawiera również budowę łącznika, a także realizację urządzeń technicznych niezbędnych do funkcjonowania obiektu oraz pozostałych elementów zagospodarowania terenu.
Nazwa obiektu nie jest przypadkowa. Gmach, który zostanie zbudowany będzie szczególnym interdyscyplinarnym centrum badawczo-rozwojowym. Jak podaje CNK, to ośrodek innowacyjności na Mazowszu i pierwszy w kraju ośrodek B+R, w którym prowadzone będą badania nad procesami uczenia się oraz społecznego zaangażowania w naukę. „Podstawowym przedmiotem prac B+R będzie rozwój edukacji w zakresie STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts, Mathematics), wspierającej kształtowanie kompetencji kluczowych w XXI wieku. Tworzone tu innowacyjne produkty i rozwiązania edukacyjne oraz usługi badawcze będą komercjalizowane” – czytamy na stronie internetowej CNK.
Kolejnym istotnym elementem jest sam projekt, który zakłada, iż budynek ma być ekologiczny w użytkowaniu. Materiał, z którego zaprojektowana jest elewacja ma bardzo dobre właściwości energooszczędne i jest proekologiczna. – Materiał, który został użyty na elewacje ma bardzo dobre właściwości termiczne i bardzo dobrze przepuszcza światło. Ponadto można go dowolnie kształtować, to również było bardzo ważne. Między innymi dlatego, że pomiędzy Centrum Nauki Kopernik, a Pracownią Przewrotu Kopernikańskiego ma powstać łącznik – powiedziała dla portalu muratorplus Joanna Kalinowska, dyrektor ds. rozwoju Centrum Nauki Kopernik.
Prace budowlane będą realizowane przy wykorzystaniu cyfrowej technologii BIM (Building Information Modeling), który polega ona na modelowaniu budynku w widoku 3D i umożliwia bieżącą współpracę między architektem, wykonawcą i inwestorem na każdym etapie wykonywania projektu. Modele BIM zostały przygotowane przez Biuro Techniczne Unibep SA.
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Realizacja rozpocznie się od lipca 2020 i potrwa 20 miesięcy.
Warto dodać, że to kolejna prestiżowa inwestycja Unibep SA na rynku warszawskim. Spółka z Bielska Podlaskiego wybudowała chociażby Galerię Północną, apartamentowiec Aura Sky na warszawskiej Pradze, czy wieżowiec Unique Tower (w trakcie realizacji).
Unibep SA jest największym generalnym wykonawcą osiedli mieszkaniowych w stolicy. Buduje je zarówno dla inwestorów prywatnych (krajowych i zagranicznych), jak też stołecznych spółdzielni mieszkaniowych.