Home Biznes i Ludzie Powroty specjalistów
Powroty specjalistów
0

Powroty specjalistów

0
0

Kwestia odpływu kadry inżynierskiej za granicę to jeden z problemów, z którymi polski sektor budowlany zmaga się od lat.

Z przeprowadzonych przez autora badań i ich analizy wynika powiązanie pomiędzy wybuchem pandemii COVID-19 a zwiększoną liczbą powrotów kadry inżynierskiej z emigracji. Jest to niewątpliwie szansa dla polskiego sektora budowlanego na zatrzymanie specjalistów w kraju.

Dominanta wynagrodzeń polskich inżynierów budownictwa w krajach Europy Północnej (Skandynawia) oraz Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Wielka Brytania) zawiera się w przedziale od 9500 do 11000 złotych netto (otrzymuje je około 40% pracowników, którzy wyemigrowali z Polski) [2]. Nie dziwi więc fakt, że od wielu lat przedstawiciele polskiej kadry inżynierskiej decydują się na pracę za granicą. Niemniej, w obliczu wybuchu globalnej pandemii COVID-19, warto przeanalizować aktualne tendencje związane z powrotami pracowników do Polski. W niniejszym artykule autor przedstawił wyniki badań przeprowadzonych pod koniec kwietnia 2020 r. Dotyczyły one powrotów inżynierów budownictwa z emigracji w okresie od kwietnia 2019 do kwietnia 2020 r. W badaniach uwzględniono takie czynniki jak okres przebywania za granicą, przyczyny przerwania lub zakończenia emigracji, plany zawodowe w Polsce oraz poziom wynagrodzeń, który zapobiegłby ponownemu odpływowi inżynierów budownictwa poza granicę państwa.


UWAGA

Całość dostępna za darmo w wersji cyfrowej!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

open