Home Aktualności Robert Turski nowym prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego
Robert Turski nowym prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego
0

Robert Turski nowym prezesem Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Autoklawizowanego Betonu Komórkowego

0
0

Prezes zarządu Xella Polska – producenta markowych materiałów Ytong, Silka i Multipor – został wybrany na nowego prezesa EAACA.

Ta istniejąca od 1988 roku organizacja skupia 100 zakładów produkcyjnych betonu komórkowego w 18 krajach, skutecznie promując branżę białych materiałów budowlanych na arenie międzynarodowej.

EAACA to stowarzyszenie producentów betonu komórkowego w Europie. Członkowie organizacji produkują łącznie około 16 milionów metrów sześciennych autoklawizowanego betonu komórkowego rocznie, co równa się zapotrzebowaniu na budowę 350 tys. domów jednorodzinnych.

Na ostatnim 57. walnym zgromadzeniu EAACA wybrano nowego prezesa – został nim Robert Turski, CEO Xella Polska. Zastąpi on Josa Coxa, dyrektora operacyjnego ds. eksportu Xella International, który pełnił funkcję prezesa stowarzyszenia przez minione 18 lat. Robert Turski tym samym dołącza do zarządu, w skład którego wchodzą sekretarz generalny Torsten Schoch z Xella Research & Development oraz wiceprezes Cliff Fudge z H+H International. Jos Cox będzie nadal wspierał organizację swoim doświadczeniem jako honorowy prezes.

Walne zgromadzenie EAACA doceniło w ten sposób osobiste zasługi Roberta Turskiego, który związany jest z branżą betonu komórkowego niemal od początku swojej drogi zawodowej. Od 1 stycznia 2018 roku jest prezesem Xella Polska, łącząc obowiązki z funkcją prezesa Xella Rosja, którą pełni nieprzerwanie od 11 lat. Grupa Xella to jeden z największych producentów betonu komórkowego na świecie – w portfolio ma markę Ytong, czyli pierwszy opatentowany na świecie beton komórkowy. Robert Turski jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim, ukończył również studia MBA w zakresie International Management na University of Applied Sciencies w Pforzheim w Niemczech oraz Nanyang Technological University w Singapurze.

Jak mówi nowo powołany prezes EAACA, stowarzyszenie, jak i całą branżę budowlaną czekają duże wyzwania związane z zadaniami strukturalnymi, takim jak dostosowanie się do unijnych wymogów polityki klimatycznej i dekarbonizacji. – Pod tym względem branża betonów komórkowych, w której DNA jest zapisana energooszczędność, może stać się liderem zielonej rewolucji w całym przemyśle budowlanym. Nasze materiały na wszystkich etapach cyklu życia przyczyniają się do niskiego zanieczyszczenia środowiska, począwszy od bezodpadowej produkcji z naturalnych surowców, po ich łatwą utylizację i recykling. Przede wszystkim jednak beton komórkowy pomaga budować bardziej energooszczędne budynki, co ma znaczące przełożenie na niższą emisję gazów cieplarnianych – mówi Robert Turski.

Obecnie stowarzyszenie intensywnie pracuje nad wdrażaniem strategii nowego europejskiego zielonego ładu w ramach kampanii Urban Transformation.

open