Home Architecture Design Montaż okien dachowych w zestawach
Montaż okien dachowych w zestawach
0

Montaż okien dachowych w zestawach

0
0

Niezwykłe możliwości aranżacji, panoramiczny widok, poczucie przestrzeni oraz wnętrza pełne światła i świeżego powietrza – to korzyści wynikające z montażu okien dachowych w zestawach, czyli kilku okien obok siebie. Rozwiązanie to można wykorzystać w nowych budynkach, a także przy remontach i adaptacjach.

Okno można przedłużyć w dół dzięki elementom doświetlającym. Istnieje także możliwość połączenia okna dachowego z nieotwieranym bądź otwieranym oknem kolankowym.

Dokonując wyboru wielkości i liczby okien dachowych, należy wziąć pod uwagę fakt, że zgodnie z przepisami powinny one stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi pokoju. W przypadku montażu kilku okien obok siebie przeszklenia mogą sięgać nawet 30–40% powierzchni podłogi. Jeśli wybierzemy wysokiej jakości, energooszczędne okna trzyszybowe, takie rozwiązanie przyniesie dodatkowe korzyści związane z bilansem energetycznym. Najczęściej spotykanym zestawem okiennym są dwa okna dachowe zamontowane obok siebie, jednak projektanci oraz inwestorzy coraz częściej decydują się na atrakcyjniejsze rozwiązania i łączenie wielu okien obok siebie. Pamiętajmy, że w poziomie zestawiamy świetliki tej samej wysokości – w praktyce jest to jednoznaczne z tym samym rozmiarem okien. Jeśli pomieszczenie jest wysokie, można zamontować okna jedno nad drugim. Trzeba pamiętać, że w pionie łączymy produkty o tej samej szerokości, ale jeśli zależy nam na urozmaiceniu wnętrza, lufty mogą być różnej długości. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie okien dachowych z kolankowymi lub elementami doświetlającymi. Pozwalają one efektywnie zwiększyć liczbę przeszkleń, które mogą ciągnąć się od okna połaciowego nawet do samej podłogi. W przypadku poddaszy ze ścianką kolankową warto zastosować pionowe okno kolankowe otwierane uchylnie – VELUX VFE, uchylno-rozwierane otwierane na prawą lub lewą stronę: VELUX VFA/VFB lub nieotwierane VELUX VIU. Te produkty są przeznaczone do montażu w dachach o kącie nachylenia od 15 do 55° i dostępne w wielu rozmiarach: od 78 x 60 cm do 134 x 137 cm, co daje możliwość zastosowania wielu ciekawych zestawień. Do poddaszy bez ścianki kolankowej przeznaczone są specjalne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okno – VELUX GIL/GIU. Można je planować w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90° i łączyć z oknami dachowymi w rozmiarach od 78 x 92 cm do 134 x 92 cm. WIĘCEJ…

 

 

 


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open