Home News Przyszłość muzeów, muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii
Przyszłość muzeów, muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii
0

Przyszłość muzeów, muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii

0
0

Aż 13 proc. z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19. O tym, jakie wyzwania przyniósł lockdown porozmawiają uczestnicy dwóch dyskusji w ramach debaty „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy instytucji: Muzeum POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku spotkają się z architektami z projektujących dla muzeów pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. Wydarzenie odbędzie się on-line już 9 września i będzie emitowane na żywo na fanpage’ach uczestników na Facebooku.

W ostatnich latach nowe placówki powstawały na fali muzealnego boomu o niespotykanej dotąd skali. Jak podaje UNESCO i Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, w latach 2012-2020 liczba muzeów wzrosła o 60 procent. Pandemia, która odcisnęła piętno na całej kulturze, nie oszczędziła także ich. Choć w Polsce muzea i galerie mogą już działać to niewątpliwie zmagają się z pytaniami o przyszłość. Długotrwałe zamknięcie, odwołanie wydarzeń towarzyszących wystawom, zablokowanie komercyjnej działalności polegającej np. na wynajmowaniu przestrzeni na eventy – to wszystko sprawiło, że muzea znalazły się w niecodziennej sytuacji. Te, które mogły szybko dostosować się do nowych warunków, przeniosły się ze swoją ofertą do świata on-line. Ale wirtualna działalność ma inną specyfikę niż ta, która realizuje się w stałym fizycznym kontakcie ze zwiedzającymi. Zasady społecznego dystansu i zachowania sanitarnego reżimu sprawiły, że także architekci przeprojektowują swoje myślenie o przestrzeni muzealnych obiektów i wystaw. Jakie więc potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci?

To tylko część zagadnień, nad którymi wspólnie zastanowią się uczestnicy debaty „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”, w ramach której już 9 września odbędą się dwie dyskusje: „Muzeum w nowej rzeczywistości” i „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International, specjalizującej się w projektowaniu architektury i ekspozycji muzealnych.

W dyskusji wezmą udział dyrektorzy muzeów oraz reprezentanci biur architektonicznych pracujących nad muzealnymi realizacjami. Goście debaty spotkają się w przestrzeni Galerii Nizio, a dyskusje będą transmitowane na żywo na facebookowych profilach instytucji i pracowni uczestniczących w wydarzeniu. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN reprezentować będzie z-ca dyrektora ds. programowych Jolanta Gumula. Przedstawicielami Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego nowy budynek powstaje na warszawskim Placu Defilad, będą dyrektorka Joanna Mytkowska oraz kurator Tomasz Fudala. Uczestnikiem dyskusji z ramienia Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które w sierpniu tego roku otworzyło nowy budynek, a w listopadzie 2020 oficjalnie uruchomi wystawę stałą, będzie dyrektor Robert Supeł. Z kolei Mirosław Nizio z Nizio Design International oraz Szczepan Wroński z WXCA i Konrad Grabowiecki ze studia BBGK Architekci zaprezentują podczas dwóch odsłon dyskusji perspektywę projektantów.

Program debaty:
9 września
godz. 17:00, dyskusja: „Muzeum w nowej rzeczywistości”
godz. 18:00, dyskusja: „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”

Patroni medialni wydarzenia: miesięcznik Architektura Murator, magazyn Builder

open