Home Architecture Design TOP 5 budynków z drewna na świecie – Polskie Domy Drewniane S.A.
TOP 5 budynków z drewna na świecie – Polskie Domy Drewniane S.A.
0

TOP 5 budynków z drewna na świecie – Polskie Domy Drewniane S.A.

0
0

Norwegia, Austria i Kanada – to te miejsca należy odwiedzić, żeby zobaczyć najwyższe wielokondygnacyjne inwestycje drewniane na świecie. Budynki z drewna liczące co najmniej kilka pięter to trend coraz popularniejszy w budownictwie ze względu na jego ekologiczność i szybkość budowy.

Najwyższy aktualnie wieżowiec drewniany na świecie znajduje się w Brumunddal w Norwegii. To Mjøstårnet. Budynek mierzy 85,4 m i ma 18 pięter. Został wykonany w technologii cross-laminated timber (CLT), czyli specjalnie laminowanego drewna, które pozwala na tworzenie wysokich i wytrzymałych konstrukcji. W wieżowcu nawet konstrukcje szybów windowych wykonano z drewna.
Kolejne miejsce na podium zajmuje 24-piętrowa wieża HoHo Wien pod Wiedniem. Ma wysokość 84 metrów. Fasada budynku posiada betonowy rdzeń, ale jest wykonana w 75% z drewna. Szacuje się, że dzięki zastosowaniu tego materiału zaoszczędzono ok. 2,8 tys. ton dwutlenku węgla w porównaniu z konstrukcją betonową.
53-metrowy Brock Commons Tallwood House w kanadyjskim Vancouver domyka podium. To dom studencki należący do Univesity of British Columbia. Ma 18 pięter i jest wykonany z kombinacji drewna, stali oraz betonu. Co istotne, wieża powstała z prefabrykatów, co pozwoliło na zakończenie budowy w ciągu 70 dni po dostarczeniu komponentów na miejsce. WIĘCEJ…


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open