Home News Prefabrykowane belki nadprożowe H+H
Prefabrykowane belki nadprożowe H+H
0

Prefabrykowane belki nadprożowe H+H

0
0

System Budowy H+H to komplementarność, wytrzymałość, energooszczędność oraz szybkość i precyzja wykonania.Jednym z jego elementów są belki nadprożowe przeznaczone do prac wykończeniowych przy otworach okiennych i drzwiowych. Przy ich pomocy zamontowanie nadproży przebiegnie sprawnie i dokładnie. Przełoży się to nie tylko na oszczędności związane z procesem budowy, ale również pozwoli na korzyści w dłuższej perspektywie.

Sprawnie, precyzyjnie, oszczędnie

Nadproża stanowią istotny element konstrukcyjny każdego budynku. Ich podstawowym zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji ściany w miejscach otworów okiennych bądź drzwiowych. W tradycyjnej technologii żelbetowej ten etap prac z reguły jest długotrwały, narażony na ryzyko błędów wykonawczych i nierzadko kosztowny. Wiąże się bowiem ze skonstruowaniem szalunku, wybetonowaniem nadproża, a następnie wstrzymaniem dalszych robót do czasu związania betonu.  Zastosowanie gotowych prefabrykatów, o wysokiej dokładności wymiarowej, w postaci belek nadprożowych H+H, znacznie przyśpiesza ten proces. Belki wykonane są ze zbrojonego betonu komórkowego. Są dostępne w wysokości 12,5 cm oraz w dwóch wariantach szerokości (11,5 cm oraz 17,5 cm). Maksymalna długość belek to aż 300 cm, co oznacza, że za ich pomocą można przykryć otwory o szerokości nawet do 2,5 m.

W ekonomicznym przebiegu prac pomoże również szybki i precyzyjny montaż. W zależności od grubości muru belki nadproża można układać pojedynczo, podwójnie bądź potrójnie, wykorzystując elementy o odpowiedniej szerokości. Do ich łączenia należy użyć zaprawy cienkospoinowej. W prawidłowym ułożeniu nadproży pomaga etykieta zamocowana na końcu każdej belki wskazująca jej właściwą pozycję. Po ułożeniu belek możliwa jest bezpośrednia kontynuacja dalszych robót murarskich. Do wykonania nadproży przy użyciu belek nadprożowych wystarczy siła rąk dwóch pracowników – nie jest potrzebne wykorzystywanie ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu.

Ekonomiczne rozwiązanie na lata

Nadproże w ścianach zewnętrznych, wykonane w tradycyjnej technologii żelbetowej, może być źródłem problemów z izolacyjnością termiczną. Jest to spowodowane jego konstrukcją.
W przygotowanym deskowaniu układa się zbrojone pręty i zalewa się je mieszanką cementu, wody i kruszywa. Tworzywo, które powstaje, czyli zbrojony beton ma zdecydowanie gorsze parametry izolacyjności termicznej niż cała ściana wykonana z bloczków z betonu komórkowego. W tym przypadku mamy do czynienia z występowaniem materiałów o różnych właściwościach cieplnych co często prowadzi do pojawienia się niepożądanego mostka cieplnego.

Wykonane ze zbrojonego betonu komórkowego belki nadprożowe H+H cechuje wysoka izolacyjność ciepła (współczynnik przewodzenia ciepła wynosi λ = 0,143 W/(m·K)), dzięki czemu budynek zyskuje na energooszczędności i generuje mniejsze koszty w trakcie użytkowania.

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

Firma H+H Polska należy do duńskiej Grupy H+H i działa na polskim rynku od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy ponad 800 osób zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.

Więcej informacji na www.hplush.pl


Zdjęcia: H+H Polska

open