Home Materiały i Technologie SZKŁO BEZ OGRANICZEŃ
SZKŁO BEZ OGRANICZEŃ
0

SZKŁO BEZ OGRANICZEŃ

0
0

Wraz z rozwojem technologii wyrobów budowlanych otwierają się możliwości wcześniej niedostępne dla architektów. To, co jeszcze niedawno nie było możliwe, dziś, za sprawą innowacyjnych rozwiązań, staje się standardem. Nie inaczej jest w przypadku zastosowania szkła do aranżacji i podziału powierzchni biurowej.

Jeszcze kilkanaście lat temu typowe polskie biuro było podzielone na względnie nieduże, kilkuosobowe gabinety. Wraz z pojawieniem się na rynku setek tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w nowo powstałych, nowoczesnych budynkach, nadeszła era tzw. open space-ów. Ta efektowna, gwarantująca nieograniczony dostęp do światła dziennego, elastyczność oraz możliwość optymalnego wykorzystania powierzchni formuła zagospodarowania przestrzeni, zyskała ogromną popularność. Jej zwolennicy podkreślają m.in., że takie warunki ułatwiają budowanie relacji i przepływ pomysłów pomiędzy członkami wieloosobowych zespołów.

Można doceniać tego typu biura, ale niewątpliwie mają one tyle samo wad, co zalet. Duże, otwarte, wypełnione ludźmi przestrzenie istotnie utrudniają skupienie, obniżając tym samym efektywność pracowników. Rodzą również realne ryzyko związane z niepożądanym dostępem do wrażliwych informacji. Dlatego od kilku lat nasila się trend odchodzenia od powierzchni typu open space na rzecz inteligentnie projektowanych biur dzielonych na strefy o różnych funkcjach.

W ostatnich miesiącach doszedł jeszcze jeden aspekt, który może przyspieszyć powyższe trendy. Pandemia zwiększyła bowiem świadomość zagrożeń związanych z niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się bakterii i wirusów, jakiemu sprzyja brak podziału pomieszczeń.

Zachodzące zmiany możliwe są dzięki rozwojowi produktów, takich jak zaawansowane technologicznie ściany szklane. Pozwalają one inwestorom i architektom zachować efektowny, otwarty, gwarantujący dostęp do światła dziennego charakter powierzchni, poprawiając jednocześnie jej układ funkcjonalny. Jeszcze niedawno ich zastosowanie ograniczały rygorystyczne wymogi prawne dotyczące izolacyjności akustycznej i odporności ogniowej. Barierą była również estetyka – toporny wygląd produktów nie wpisywał się w nowoczesne projekty wnętrz.

Dostępne dziś na rynku systemy ścian szklanych pozwalają na ich zastosowanie w każdym miejscu w biurze, pozostając w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Już jednoszybowe konstrukcje, dzięki dopracowanej technologii profili, pozwalają wydzielać wyciszone, gwarantujące podwyższony komfort pracy gabinety, prowadząc do zwiększenia efektywności i kreatywności. Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest możliwość prowadzenia rozmów poufnych, szczególnie w tzw. gabinetach dyrektorskich czy salach konferencyjnych, zastosowanie znajdują dwuszybowe ściany o wysokiej izolacyjności akustycznej, oferujące w tym zakresie parametry porównywalne do ścian tradycyjnych.

Ograniczenia dla stosowania ścian szklanych w biurach nie stanowią również wymogi pożarowe. Dostępne są już jedno i dwuszybowe systemy klasy EI30, typowe dla inwestycji biurowych w Polsce. Zachowanie bezpieczeństwa przeciwpożarowego nie oznacza rezygnacji z izolacyjności akustycznej. Szklane systemy pożarowe gwarantują parametry akustyczne nie gorsze od ścian bez właściwości przeciwogniowych. Warto zaznaczyć, że nowoczesne ściany szklane to również design – innowacyjne systemy oferują wysokie wyciszenie i bezpieczeństwo pożarowe, zachowując prawdziwie minimalistyczny wygląd, przez co nie wchodzą w drogę architektom realizującym ambitne projekty.

Lokalizacja: Horizon, Warszawa, Biuro projektowe: Workplace


fot. arch. Glass System

open