Home News „Zielone dachy” w inwestycji Riverview w Gdańsku
„Zielone dachy” w inwestycji Riverview w Gdańsku
0

„Zielone dachy” w inwestycji Riverview w Gdańsku

0
0

Unikatowość inwestycji Riverview w Gdańsku przejawia się, między innymi, poprzez fakt, że w dniu oddania jej do użytku wszystkie elementy zieleni były już w pełni ukształtowane, prezentując wysoki poziom estetyki.   

Na ten wspaniały efekt złożyło się blisko 100 w pełni dorosłych i uformowanych drzew, ponad 5000 krzewów o różnej charakterystyce i blisko 10 000 dopełniających kompozycję traw i bylin.

Całość materiału roślinnego została skrupulatnie wyselekcjonowana spośród setek tysięcy im podobnych w największej szkółce roślin ozdobnych w Europie Bruns Pflanzen z Bad Zwischenahn i przetransportowana specjalnymi samochodami chłodniami do Gdańska w trosce o najwyższą jakość materiału roślinnego.

Spośród drzew warto wymienić 35-letnie czereśnie ptasie o ponad pół metrowym obwodzie pnia, których korony górują na wysokości 10 m ponad placem zabaw.

Pomiędzy rzędami kamienic posadzono wielopienne brzozy odmiany 'Doorenbos’, których pnie zdają się wyrastać spośród zimozielonych fal laurowiśni wschodnich 'Otto Luyken’, nadając alejce niezwykle naturalny charakter w estetyce pobliskiej rzeki Motławy.

Zdecydowana większość nasadzeń zrealizowana jest w systemie 'Zielonych dachów’, który pozwala na efektywne (w tym wypadku także efektowne) wtopienie w betonową tkankę stropodachu ponad garażem podziemnym, zdawałoby się rosnącej tam od lat bujnej zieleni.

Całość założenia wspomagana jest przez automatyczny system nawadniający, którego kilometry linii kroplującej oraz dziesiątki zraszaczy pozwalają skutecznie zaopatrzyć w wodę każdą z roślin.

Oprócz utwardzonych ciągów komunikacyjnych można odnaleźć także ścieżki żwirowe, a nawet specjalnie utwardzane powierzchnie trawiaste przystosowane do wszelkiego rodzaju obciążeń.

Warto także wspomnieć o pięknej architekturze całości założenia, nawiązującej do starych kamienic gdańskiej starówki, oplecionej przez bujne pnącza stanowiące jej dominujący element.

Autor: GARDEN SERWIS Maciej Kalinowski       

open