Home Materiały i Technologie INNOWACYJNA ALTERNATYWA, CZYLI DYSTANS STRUKTURALNY
INNOWACYJNA ALTERNATYWA, CZYLI DYSTANS STRUKTURALNY
0

INNOWACYJNA ALTERNATYWA, CZYLI DYSTANS STRUKTURALNY

0
0

Firma ICE-PLAST spełnia coraz wyższe oczekiwania rynku dystansów budowlanych stosowanych we wciąż rozwijającym się nowoczesnym budownictwie. W odpowiedzi na potrzeby rynku skandynawskiego powstał innowacyjny produkt, który jest alternatywą godną polecenia również polskim budowom.

Firma ICE-PLAST rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku. Jej głównym celem było tworzenie nowych rozwiązań technologicznych z zakresu projektowania, prototypowania i obróbki CNC. Początkowo firma zajmowała się wspomaganiem cykli produkcyjnych w branży motoryzacyjnej. Kolejne lata pociągnęły za sobą permanentny rozwój oraz powiększanie parku maszynowego o nowe maszyny: prasy, wytłaczarki, wtryskarki. To pozwoliło na pozyskanie zupełnie nowego rodzaju zleceń z kraju i zagranicy.

Potrzeba matką wynalazków
Przełomowy okazał się rok 2015, kiedy to udało się nawiązać kontakt z niemiecką firmą, która szukała rozwiązania na stworzenie plastikowego rdzenia do dystansów liniowych. Rdzeń z tworzywa miał zastąpić rdzeń stalowy, ponieważ dystans miał być użyty w morskiej technologii tunelowej. Zlecenie okazało się dużym wyzwaniem, ponieważ nikt tego wcześniej nie zrobił, a produkt musiał być jak najmniejszy objętościowo przy zachowaniu parametrów wytrzymałości produktu. Po wielu miesiącach prób i testowania różnych materiałów udało się stworzyć wymagany produkt (rys. 1.).

(rys. 1.)

Dzięki temu zleceniu udało się nawiązać kontakt z firmą EURO TED z Częstochowy. Jej ówczesny właściciel Tadeusz Kaczmarzyk miał bardzo dużą wiedzę i doświadczenie w prefabrykacji koszy dla ścian szczelinowych, funkcjonując od ponad 30 lat w tej branży na rynku polskim oraz niemieckim. Tam udało się zapoznać z technologią montażu koszy i dostarczania ich na plac budowy. Stosowane w tamtym czasie dystanse rolkowe o średnicach 140 oraz 160 mm były bardzo słabej jakości, były kruche, często pękały w transporcie. Dzięki nieocenionej pomocy Tadeusza Kaczmarzyka udało się opracować zupełnie nowy produkt: w pełni wymiarowy, z otworem montażowym wzmocnionym stalową wkładką (rys. 2.).

(rys. 2.)

Dystans dzielony z ruchomym klinem – rozwiązanie na plac budowy
Kolejnym etapem rozwoju przedsiębiorstwa było stworzenie produktów skierowanych bezpośrednio do firm zajmujących się montażem na placu budowy. Rozwiązaniem był dystans dzielony z ruchomym klinem (rys. 3.). Dystans rozwiązał wiele problemów i skrócił czas pracy. Jego mocną stroną okazała się łatwość montażu oraz szybka wymiana w razie uszkodzenia. Firmą, która stosuje ten typ dystansów, jest SOLETANCHE. Dzięki wieloletniej współpracy z SOLETANCHE i rosnącym potrzebom  powstało kilka rozmiarów tego produktu.

(rys. 3.)

Czas na innowacje – dystans strukturalny
Firma ICE-PLAST spełnia coraz wyższe oczekiwania rynku dystansów budowlanych stosowanych w coraz nowocześniejszym budownictwie. Jako rozwiązanie na potrzeby rynku skandynawskiego powstał innowacyjny dystans strukturalny. Jest to odpowiedź na wieloletnie próby stworzenia dystansu, który idealnie połączy się z mieszanką betonową. Jego struktura i innowacyjny cykl produkcyjny pozwolił na wykonanie dystansu całkowicie wolnego od olejów ceramicznych służących jako rozdzielacz form produkcyjnych (rys. 4.). Dzięki takiemu rozwiązaniu na styku mieszanki betonowej z dystansem nie powstają mikropęknięcia. Dystans wyprodukowany w ten sposób wydłuża żywotność całej konstrukcji i pozwala na wieloletnie użytkowanie jej w nawet najcięższych warunkach. Technologia ta pozwala na wykonanie dowolnego dystansu betonowego bez ograniczeń kształtu oraz wielkości (rys. 5.).

(rys. 4.)

Pomysłodawca, doradca, partner
Firma ICE-PLAST jest pomysłodawcą oraz wykonawcą przedstawionych rozwiązań. Wszystkie produkty chronione są prawami autorskimi w Polskim Urzędzie Patentowym. Firma cały czas się rozwija i zdobywa nowych klientów. Porażający jest jednak fakt, że nadal pojawiają się i są stosowane produkty z półsuchego betonu, co jest niedopuszczalne przy tego typu produktach. Autor jest twórcą i wynalazcą zaprezentowanej technologii.

(rys. 5.)

Fot. arch. ICE-PLAST

open