Home Raporty JAK ZMIENIĄ SIĘ BIURA PO COVID-19?
JAK ZMIENIĄ SIĘ BIURA PO COVID-19?
0

JAK ZMIENIĄ SIĘ BIURA PO COVID-19?

0
0

Czy firmy były przygotowane na pracę zdalną? Czy home office jest efektywną formą realizowania obowiązków? Jak nowe, hybrydowe modele pracy wpłyną na kształt i rolę biur w przyszłości? Pracownia architektoniczna Concept Space, wraz z firmami Nowy Styl, AV Kreator oraz Nuvalu, opublikowała raport dotyczący zmian w aranżacji przestrzeni biurowych, które wynikają z nowych realiów związanych z COVID-19.

W badaniu wzięli udział zatrudnieni ze 117 firm, głównie specjaliści oraz osoby zajmujące stanowiska kierownicze i administracyjne. Wyniki wskazują, że 22% pracowników przed pandemią nie miało możliwości pracy zdalnej. Dotyczy to w największym stopniu administracji publicznej oraz dyrektorów zarządzających pracą. 82% ankietowanych przyznało, że nie dysponowali odpowiednią infrastrukturą, aby realizować pracę z domu. Tylko 28% osób zadeklarowało, że ich produktywność na pewno nie spadła po przejściu na taką formę realizacji zadań. 33% pracowników jest przekonana, że tak się stało. Przyczyny są różne – to nie tylko braki w wyposażeniu, również problemy z koncentracją wynikające z obecności innych domowników.

Źródło: Raport Concept Space

Stopniowe znoszenie obostrzeń związanych z COVID-19 spowodowało falę powrotów do firm. Aż 75% zatrudnionych zadeklarowało, że mają już możliwość pracy w biurze, kolejne 13% twierdzi, że stanie się to w przeciągu najbliższych 2–3 miesięcy. Biura jednak zmienią się bezpowrotnie. 34% ankietowanych przyznało, że w ich firmach doszło do istotnych reorganizacji związanych z epidemią. A to dopiero początek. Pracodawcy będą dążyli do wprowadzenia trwałych zmian, które z jednej strony przygotują ich na podobne okoliczności w przyszłości, z drugiej – dostosują organizację do nowych, hybrydowych modeli pracy.

Nowe priorytety w aranżacji powierzchni biurowej to bezpieczeństwo, elastyczność i modułowość. Bezkresny open space mieszczący cały zespół to już przeszłość. Powierzchnia będzie podzielona na strefy pracy zespołowej, które w razie potrzeby będą mogły zostać od siebie odseparowane, by uniknąć spotykania się osób pracujących
w różnych zespołach oraz ograniczyć w ten sposób ryzyko zakażenia. Pojawi się wiele nowych rozwiązań wynikających z popularyzacji nowych technologii komunikacyjnych, np. meble zintegrowane z ekranami systemów do prowadzenia wideokonferencji. Biura zostaną wyposażone w nowoczesną infrastrukturę umożliwiającą wirtualny kontakt ze współpracownikami i klientami. Pojawią się sale spotkań online z nowoczesnym sprzętem multimedialnym.

Źródło: Raport Concept Space

Istotne stało się także wyposażenie pracownika w odpowiedni sprzęt do pracy w domu. Coraz bardziej popularne staną się karty RFID i aplikacje mobilne, dzięki którym będzie można bezkontaktowo korzystać z infrastruktury biurowej. Możemy spodziewać się dynamicznego rozwoju technologii wykorzystujących automatyzację rzeczy w biurze za pomocą smartfona. Duży nacisk zostanie położony na strefy socjalne, służące spotkaniom i relaksowi. Będzie ich więcej. Zostaną przypisane do konkretnych stref w biurze czy zespołów, by uniknąć gromadzenia się wszystkich pracowników w jednym miejscu. Powierzchnie te będą szczególnie ważne ze względu na nową rolę biura, które stanie się platformą do interakcji, inspirujących burz mózgów i kreatywnych wymian opinii.

Badanie wyraźnie wskazuje, że obecne zmiany trwale wpłyną na rolę i kształt biur w przyszłości. W 65% przypadków pracodawcy umożliwią dalszą pracę zdalną, nawet po zakończeniu pandemii. Jej popularność nadal będzie rosła. Dotychczas biuro spełniało przede wszystkim funkcję przestrzeni do wykonywania codziennych obowiązków. COVID-19 udowodnił jednak, że biuro musi zmienić swoją rolę. Pracownicy nie otrzymają osobistych, przypisanych do nich biurek. Zostaną one zastąpione hot-deskami, barkami, stolikami kawowymi i wygodnymi siedziskami. Pracownik dostanie większą swobodę w wyborze miejsca wykonywania obowiązków.

open