Home Materiały i Technologie Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 4
Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 4
0

Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 4

0
0

Budownictwo drewniane zyskuje na świecie coraz większą popularność, co nie dziwi, gdyż drewno to rozwiązanie ekologiczne, zdrowsze dla mieszkańców i pozwalające na szybszą realizację procesu budowy. Niestety w Polsce nowo wznoszone budynki z tego materiału stanowią znikomy procent na tle ogólnobudowlanym. Co należy uczynić dla realnego rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce? Co jest impulsem do rozwoju, a co go hamuje? Pytania skierowaliśmy do przedstawicieli świata architektury, nauki, biznesu i administracji.

Poniżej publikujemy wypowiedź Michała Kurtyki, Ministra Klimatu.

Ekologia w budownictwie to przede wszystkim materiały bezpieczne dla środowiska i niewielka ilość energii potrzebnej do ich wytworzenia. Drewno to materiał, który możemy wykorzystać do budowy w nieznacznie przetworzonej formie, co wraz ze zdolnością wiązania dwutlenku węgla pozycjonuje go wśród najlepszych rozwiązań ekologicznych.

W przeciwieństwie do naszych zachodnich sąsiadów, gdzie surowiec ten wykorzystywany jest do budowy całorocznych domów jednorodzinnych, przychodni, szkół i wieżowców, w Polsce domy z drewna stanowią jedynie niewielki odsetek wszystkich powstających budynków. Związane z nimi obawy wynikają najczęściej z krążących wokół nich mitów, które należy obalić. Dlatego między innymi temu tematowi poświęcona jest kampania Ministerstwa Klimatu „Dom z klimatem”. Dom z klimatem to dom, który generuje oszczędności dzięki ekologicznym rozwiązaniom – dzięki wykorzystaniu energii słonecznej nie zanieczyszcza powietrza, a także zbiera cenną deszczówkę tak potrzebną w trakcie suszy. Dom z klimatem to również dom wykonany z naturalnych, w pełni odnawialnych surowców. W ramach kampanii zachęcamy też tych, którzy dopiero planują budowę domu do zastosowania drewna. Na stronie www.domzklimatem.gov.pl dzielimy się wiedzą na temat nowoczesnych technologii, które wykorzystują ten surowiec, opowiadamy o faktach, obalamy mity związane z budownictwem drewnianym, a także piszemy o tym, dlaczego na świecie drewno uważane jest za przyszłość budownictwa. Liczymy, że m.in. dzięki takim działaniom uda nam się odczarować drewno i pokazać je jako doskonały surowiec do budowy naszych domów.

open