Home Materiały i Technologie WYSOKOCIŚNIENIOWA MGŁA WODNA AQUASYS
WYSOKOCIŚNIENIOWA MGŁA WODNA AQUASYS
0

WYSOKOCIŚNIENIOWA MGŁA WODNA AQUASYS

0
0

SPIE AGIS Fire & Security rekomenduje system wysokociśnieniowej mgły wodnej AQUASYS.Instalacje mgły wodnej znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie obiekt wymaga efektywnej ochrony przeciwpożarowej, przy użyciu minimalnej ilości wody.

Systemy te stosowane są w ochronie przeciwpożarowej m.in. budynków przemysłowych, biurowych, handlowych, serwerowni, zabytków, hoteli.

Czym jest AQUASYS?
AQUASYS jest wysokociśnieniowym systemem gaśniczym wykorzystującym mgłę wodną jako środek gaśniczy. Ogólna budowa i zasada działania zbliżona jest do tradycyjnego systemu tryskaczowego czy zraszaczowego. Istotę systemu stanowią natomiast pompy wysokociśnieniowe oraz odpowiednio skonstruowane dysze pozwalające osiągnąć wysoki stopień rozdrobnienia wody do kropel o średnicy około 50-250 mikrometrów. Wysoko rozdrobnione krople wody stanowią doskonały mechanizm odbioru ciepła od palącego się materiału, a woda kierowana z odpowiednio rozmieszczonych dysz ogranicza dodatkowo dostęp tlenu do źródła pożaru.
Głównymi elementami składowymi instalacji są:
– źródło zaopatrzenia w wodę wraz z zestawem pomp wysokociśnieniowych;
– systemy rurowe wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej AISI 316L;
– dysze rozpylające dostosowane do potrzeby i zagrożenia pożarowego;
– system detekcji pożaru.
Instalacje wysokociśnieniowej mgły wodnej AQUASYS mogą być budowane jako niezależne systemy lub mogą być włączane do istniejących lub nowobudowanych systemów przeciwpożarowych.

AQUASYS doskonały do ochrony budynków
System ten jest stosowany przede wszystkim w budynkach i charakteryzuje się natychmiastowym, automatycznym uruchomieniem w przypadku pożaru. Rurociągi w tym systemie są nawodnione, a dysze mgłowe wyposażono w elementy aktywowane termicznie (ampułki). Za pomocą zintegrowanej pompy dobijającej (tzw. pompa jockey) w systemie utrzymywane jest zdefi niowane ciśnienie. Elementy aktywowane termicznie (ampułki) pękają po przekroczeniu określonej temperatury i powodują natychmiastowy wypływ strumienia mgły wodnej w miejscu wystąpienia pożaru. Następuje spadek ciśnienia w rurociągu i automatyczne uruchomienie się głównych pomp, zapewniając maksymalny dopływ wody do otwartych dysz gaśniczych.
Właściwości:
– Monitorowanie rurociągów przez utrzymywanie ciśnienia w stanie gotowości do pracy (standby pressure);
– Automatyczne rozpoczęcie akcji gaśniczej jedynie w miejscu aktywacji tryskaczy mgłowych;
– Opcjonalna instalacja sygnalizacji pożarowej w przypadku systemu z wcześniejszym ostrzeganiem (np. system PRE-ACTION);
– Opcjonalne utrzymanie ciśnienia za pomocą sprężonego powietrza (strefy przemarzania, nieogrzewane garaże).
Wysoce efektywny system przeciwpożarowy musi uwzględniać różne typy i przeznaczenia budynków. Ochrona biblioteki, tworzenie sztucznych stref pożarowych w nowoczesnych i otwartych kompleksach biurowych lub ochrona zabudowanych szybów technicznych to tylko niektóre z nich. Oczekiwania wobec sprzętu bezpieczeństwa obejmują także wysoką dostępność oraz kompaktowość, a także atrakcyjne wzornictwo instalacji. Specjalnie zaprojektowane dysze wpasowujące się wyglądem do aranżacji pomieszczenia wytwarzają drobną mgłę wodną o wyjątkowej skuteczności w gaszeniu ognia i zapobieganiu jego rozprzestrzeniania. W efekcie systemy mgły wodnej chronią nie tylko budynki i drogi ewakuacyjne, ale także sprzęt elektroniczny i cenne dzieła sztuki w obiektach zabytkowych, zużywając przy tym aż o 70-80% mniej wody w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

Certyfikaty i dopuszczenia
Oferowane przez nas rozwiązanie posiada Aprobatę Techniczną CNBOP- PIB oraz Certyfi kat CNBOP-PIB (Centrum Naukowo Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy). System posiada wiele certyfi katów, m.in. dopuszczenia niemieckiego VdS (VdS Schadenverhütung GmbH) oraz austriackiego IBS (Institut für Brandschutztechnik und Sicherheitsforschung GmbH). Ponadto AQUASYS jest rekomendowany przez stowarzyszenia branżowe: National Fire Protection Association, International Water Mist Association, TÜV Austria Services GmbH. Technologia sprawdziła się wielokrotnie w budynkach wysokościowych, użyteczności publicznej, garażach, tunelach kablowych, transformatorach, turbinach gazowych, prasach przemysłowych, obszarach strategicznych w przemyśle energetycznym, chemicznym i drzewnym oraz w wielu innych rozwiązaniach.

Rozwój
Głównymi czynnikami leżącymi u podstaw naszego nieustającego rozwoju są wydajność, efektywność, bezpieczeństwo i żywotność. Bliski kontakt z naszymi klientami i notyfikowaną jednostką certyfikującą, a także aktywna współpraca z instytutami normalizacyjnymi gwarantują, iż nasze priorytety rozwojowe pozostają ukierunkowane na rynek oraz potrzeby naszych klientów. Stanowiska do przeprowadzania prób wysokociśnieniowych o ciśnieniu do 800􀁢 bar, laboratorium i ośrodek badawczy projektowania dysz oraz optymalizacji modeli systemów zraszania to tylko wybrane elementy infrastruktury dostępne na miejscu. Wdrożone i stosowane systemy zarządzania jakością i środowiskiem są objęte niezależnymi audytami realizowanymi przez zewnętrzne agencje kontroli lub naszych klientów.

Produkcja i serwis
Technologie spełniające najbardziej restrykcyjne wymogi specyfikacji powstają w zoptymalizowanych przestrzennie obiektach produkcyjnych i halach montażowych o powierzchni 26 000 m². Celem nadrzędnym jest uzyskanie maksymalnej żywotności, jakości i terminowości. Doświadczony personel, przeszkoleni specjaliści i zaawansowany park maszynowy zapewniają maksymalną produktywność. Jakość naszych usług jest doceniana przez uznanych klientów na całym świecie. Wysoko wykwalifikowany personel zapewnia wsparcie o dowolnej porze dnia i nocy. Gwarantujemy krótkie czasy dostawy i bezproblemową realizację projektów dzięki własnym liniom produkcyjnym i zasobom.


SPIE AGIS Fire & Security specjalizuje się w dziedzinie elektronicznych systemów zabezpieczeń oraz ochrony przeciwpożarowej przeznaczonych dla handlu detalicznego, przedsiębiorstw, zakładów przemysłowych, branży usługowej, instytucji państwowych, itd.
Naszym Klientom oferujemy pełną obsługę w zakresie: konsultacji, projektowania, instalacji, uruchomienia, serwisu i konserwacji zarówno prostych, jak i w pełni zintegrowanych systemów bezpieczeństwa.
Zapraszamy na www.spie-agis.pl oraz do kontaktu z Product Managerem: Piotr Przybyłek mob: +48 600 040 731, email: p.przybylek@spie-agis.com

open