Home Materiały i Technologie Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 5
Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 5
0

Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 5

0
0

Budownictwo drewniane zyskuje na świecie coraz większą popularność, co nie dziwi, gdyż drewno to rozwiązanie ekologiczne, zdrowsze dla mieszkańców i pozwalające na szybszą realizację procesu budowy. Niestety w Polsce nowo wznoszone budynki z tego materiału stanowią znikomy procent na tle ogólnobudowlanym. Co należy uczynić dla realnego rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce? Co jest impulsem do rozwoju, a co go hamuje?

              Pytania skierowaliśmy do przedstawicieli świata architektury, nauki, biznesu i administracji. Poniżej publikujemy komentarz Roberta Geryło, Dyrektora Instytutu Techniki Budowlanej.

 

            Budownictwo drewniane charakteryzuje się stale rosnącym zainteresowaniem na świecie, pobudzanym wyzwaniami w zakresie poprawy niskoemisyjności technologicznej i eksploatacyjnej, potrzebami ograniczenia zapotrzebowania na energię i surowce pierwotne oraz zwiększenia możliwości odzysku i ponownego wykorzystania materiałów. Współczesne nowe drewniane wyroby budowlane to doskonały przykład rozwoju techniki budowlanej uzyskanego przez modyfikacje doskonalące cechy podstawowe tradycyjnego materiału. Konstrukcje drewniane są z powodzeniem stosowanie w budownictwie modułowym i prefabrykowanym, stanowiącym szczególnie ważny nurt związany ze zwiększeniem produktywności budownictwa. W Polsce nadal nie wykorzystujemy w pełni tego potencjału, częściowo z powodu braku powszechnej wiedzy o możliwościach współczesnego budownictwa drewnianego, znacznie większych niż tradycyjnego. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom, w 2020 roku w ITB wydano kolejną nowelizację publikacji o warunkach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych w odniesieniu do konstrukcji drewnianych. We współpracy z Państwową Strażą Pożarną przeprowadziliśmy eksperyment w skali rzeczywistej dotyczący bezpieczeństwa pożarowego nowoczesnych drewnianych budynków mieszkalnych. Zostaliśmy też merytorycznym partnerem kampanii Ministerstwa Klimatu, promującej ekologiczne budownictwo drewniane. Podsumowując, można powiedzieć, że mamy wyjątkowo korzystny okres dla rozwoju tego segmentu techniki budowlanej.

open