Home Materiały i Technologie Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 6
Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 6
0

Najwyższa pora na budownictwo drewniane. Część 6

0
0

Budownictwo drewniane zyskuje na świecie coraz większą popularność, co nie dziwi, gdyż drewno to rozwiązanie ekologiczne, zdrowsze dla mieszkańców i pozwalające na szybszą realizację procesu budowy. Niestety w Polsce nowo wznoszone budynki z tego materiału stanowią znikomy procent na tle ogólnobudowlanym. Co należy uczynić dla realnego rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce? Co jest impulsem do rozwoju, a co go hamuje?

Pytania skierowaliśmy do przedstawicieli świata architektury, nauki, biznesu i administracji. Poniżej publikujemy komentarz Sławomira Kiszyckiego, Prezesa Zarządu Unihouse.

W Polsce ten typ budownictwa błędnie kojarzony jest z przestarzałą techniką budowy domków holenderskich oraz zabudowy kanadyjskiej z lat 90. Mamy do czynienia z mylnymi stereotypami o niskiej jakości i wadliwej konstrukcji, która w każdej chwili może zacząć się rozpadać jak domek z kart oraz strachem przed pożarem. Przecież w XIV wieku Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną – słyszymy od klientów z Polski.

Dzisiaj wygląda to zupełnie inaczej. Technologia budownictwa drewnianego całkowicie wyewoluowała. Drewno jest bardzo dobrym materiałem budowlanym, który – co zostało naukowo udowodnione podczas eksperymentu Instytutu Techniki Budowlanej w sierpniu tego roku – wcale nie jest tak wysoce podatne na ogień. W obiektach modułowych o szkielecie drewnianym można zadbać o ochronę przeciwogniową na poziomie i sprawić, że będą równie odporne pod tym względem, co murowane.

W mojej ocenie podstawą realnego rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce jest przede wszystkim zwiększanie świadomości, ilości dostępnych informacji i przykładów tego typu realizacji na świecie. Spójrzmy na rynek Szwecji czy Norwegii, gdzie jest to upowszechnione. Kluczowy jest też rozwój prawa budowlanego – obecnie nie ma w Polsce przepisów, które w sposób jasny i przejrzysty regulowałyby budownictwo drewniane wielorodzinne. Jest to spora bariera. Każdy nowo powstający budynek drewniany musi zostać indywidualnie dopuszczany do użytkowania przez Straż Pożarną.

 

 

open