Home Materiały i Technologie INVISIBLE CONNECTIONS – w prefabrykowanych klatkach schodowych
INVISIBLE CONNECTIONS – w prefabrykowanych klatkach schodowych
0

INVISIBLE CONNECTIONS – w prefabrykowanych klatkach schodowych

0
0

Prefabrykacja jest tą gałęzią budownictwa, która dziś rozwija się najbardziej dynamicznie. Ma na to wpływ konieczność zapewnienia trwałości oraz wysokiej jakości materiałów przy oczywistej potrzebie uproszczenia i przyspieszenia realizacji inwestycji. Dzięki najnowszym technologiom elementy prefabrykowane spełniają najbardziej restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa, a przy tym pozwalają urzeczywistnić najśmielsze wizje architekta. Stałej optymalizacji podlega przede wszystkim asortyment połączeń stosowanych w prefabrykacji, który dostosowuje swój zakres do obowiązujących potrzeb rynku.

mgr inż. PAWEŁ WOJTANOWICZ
JORDAHL & PFEIFER Technika Budowlana Sp. z o.o.

Opracowanie systemów usprawniających montaż elementów prefabrykowanych klatek schodowych to ważny punkt w procesie wznoszenia obiektu, umożliwiający sprawną komunikację pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku. Rewolucyjnym elementem konstrukcyjnym w tym zakresie są produkty INVISIBLE CONNECTIONS, które swoją oryginalność zawdzięczają innowacyjnym sposobom opierania spoczników na ścianach oraz biegów schodowych na podestach. Idea realizacji takiego połączenia, poprzez wysunięcie stalowego elementu wsporczego tuż przed oparciem spocznika, jest największą zaletą produktów INVISIBLE CONNECTIONS TSS/RVK. Pozwala to na wykonanie ścian klatki schodowej w jednym kroku nie tylko do poziomu oparcia, ale przez kilka kondygnacji, co znacznie usprawnia przebieg budowy.

Różnorodność
Budowa i zasada działania łączników INVISIBLE CONNECTIONS sprawia, że połączenie prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych pozostaje niewidoczne, walory estetyczne wnętrza klatki zwiększają się, a standard budynku osiąga najwyższy poziom. W zależności od założonego wykończenia powierzchni prefabrykatu możliwe jest użycie jednego z dwóch typów oparć. Elementy RVK można wykorzystać, gdy na powierzchni górnej spocznika przewidziano warstwy wykończeniowe (np. płytka ceramiczna) – wymagane jest bowiem zalanie gniazda po montażu łącznika. Jeżeli natomiast chcemy ograniczyć zakres robót związanych z montażem na budowie lub gdy spocznik wykonywany jest w zakładzie prefabrykacji „na gotowo”, optymalnym rozwiązaniem staje się element TSS. Wykorzysta-no w nim metodę wysuwania wewnętrznego elementu stalowego za pomocą systemu linkowego.

Łączniki INVISIBLE CONNECTIONS TSS zastosowano m.in. w klatkach schodowych biurowców inwestycji Browary Warszawskie. Zgodnie z założeniami materiałem elementów prefabrykowanych miał być beton architektoniczny, dlatego łączniki TSS okazały się strzałem w dziesiątkę. Dzięki ich wykorzystaniu mogły zostać spełnione wysokie wymagania dotyczące standardu obiektu postawione przez inwestora (Echo Investment). Poszczególne typy łączników charakteryzują się różną no-śnością nominalną: TSS 41 – 40 kN, TSS 60 P – 60 kN oraz TSS 101(102) – 100 kN. Zaprojektowanie w tym obiekcie łączników o dwóch typach nośności (TSS 41/101) pozwoliło na optymalizację kosztową rozwiązania.


UWAGA !

Cyfrowe wydania dostępne bezpłatnie!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej:

na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App Store i Google Play

do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl

open