Home Materiały i Technologie PREFABRYKACJA BETONOWA – gotowe rozwiązanie dla deweloperów
PREFABRYKACJA BETONOWA – gotowe rozwiązanie dla deweloperów
0

PREFABRYKACJA BETONOWA – gotowe rozwiązanie dla deweloperów

0
0

CEMEX Polska od kilku lat stara się walczyć ze stereotypami,  pokazując oblicze dzisiejszej prefabrykacji betonowej.  Bazująca na nowoczesnych technologiach, najwyższej  jakości elementach, precyzji wykonania – metoda staje się  kierunkiem rozwoju budownictwa w Polsce i na świecie.

Prefabrykacja betonowa jest ciągle jeszcze kojarzona z budownictwem PRL z lat 70. i 80. ubiegłego wieku, gdzie wielkowymiarowe prefabrykowane elementy betonowe były wytwarzane w „fabrykach domów”, poza placem budowy, a potem montowane na budowie. Niestety nie zawsze z zachowaniem odpowiednich standardów.

Fot. arch. Technobeton

Dzięki pełnej automatyzacji procesu produkcyjnego, reżimowi technologicznemu, wysokiej jakości oraz estetyce produkowanych elementów betonowych dziś prefabrykacja umożliwia swobodę kształtowania budynków, nie pozbawiając ich indywidualnego stylu. Pozwala znacząco skrócić czas budowy w porównaniu do technologii tradycyjnych, a ponieważ elementy produkowane są w zakładowych halach produkcyjnych, technologia ta pozwala w znacznym stopniu uniezależnić się od zewnętrznych warunków pogodowych.

Korzyści
Zalety prefabrykacji są coraz szerzej omawiane w środowisku budowlanym. Już nie pojedyncze elementy, takie jak nadproża, schody czy bloczki betonowe, stanowią o jakości i sile oferty producentów prefabrykatów, a całe systemy budowlane, w skład których wchodzą ściany wielowarstwowe z zaawansowanymi technologicznie systemami mocowań. Sama technologia produkcji ścian wielowarstwowych również uległa zmianom. Często są to już elementy z wmontowanymi na „ciepło” systemami okiennymi, tynkami ozdobnymi oraz instalacjami elektrycznymi, hydraulicznymi czy telekomunikacyjnymi i wentylacyjnymi. Dzięki takim technologiom istnieje możliwość wybudowania domu, bazując na systemach prefabrykacji, nawet w 14 dni. CEMEX stara się – wraz ze swoimi partnerami biznesowymi, stowarzyszeniami, architektami – upowszechniać wiedzę w tym zakresie. Od 3 lat organizuje seminaria dedykowane technologiom prefabrykacji, których uczestnikami są producenci, wykonawcy, deweloperzy, architekci, środowiska naukowe, stowarzyszenia, media. 

Fot. arch. Technobeton

Lider wśród producentów
Jednym z partnerów biznesowych jest lubelska firma Technobeton, która od kilku lat z powodzeniem do-starcza kompleksową ofertę betonowych, prefabrykowanych elementów dla budownictwa. Od ośmiu lat produkuje stropy prefabrykowane na licencji francuskiej firmy SEAC Guiraud Freres, która istnieje na rynku od ponad pół wieku i jest liderem wśród producentów sprężonego betonu. Z czasem firma Techno-beton, w miarę rozbudowy zakładu produkcyjnego w Stężycy (miejscowość w pobliżu Dęblina w woj. lubelskim, 60 km od Warszawy), rozszerzała też asortyment, który dziś, oprócz wspomnianego systemu stropowego, obejmuje łączniki balkonowe, pustaki, nadproża czy schody prefabrykowane. W tym roku dodatkowo rozpoczęła produkcję dźwigarów strunobetonowych, które są wykorzystywane zamiast podciągów żelbetowych wykonywanych na budowie w budownictwie wielorodzinnym lub usługowym albo nad otwory o dużych rozpiętościach, na przykład nad bramy garażowe w domach jednorodzinnych. Tak szeroki wachlarz produktów, który dzisiaj obejmuje już wszystkie materiały potrzebne do wybudowania stanu surowego, umożliwił stworzenie kompleksowej oferty dla deweloperów.
– W 2017 roku zrealizowane zostało pierwsze, modelowe osiedle wykonane zgodnie z naszym systemem: Osiedle Nowy Świat w Lublinie – mówi Jolanta Szynal, Członek Zarządu Technobeton. – Budowa trzech bloków trwała 10 miesięcy od rozpoczęcia do osiągnięcia stanu deweloperskiego – to czas o jedną trzecią krótszy od potrzebnego na postawienie budynków za pomocą tradycyjnych metod. Co więcej, koszt samej budowy okazał się niższy aż o 40% – dodaje.

Przy dzisiejszym znacznym wzroście kosztów usług i pracy technologia budowy z prefabrykatów przeżywa swój renesans.
– To nie jest metoda znana z lat 70. Wspólna jest wprawdzie idea gotowych elementów, które są dostarczane na budowę i wystarczy je zamontować, jednak jakość wykonania prefabrykatów jest na zupełnie innym, o wiele wyższym poziomie. Dzisiaj mamy dużo wyższe, lepiej mierzalne standardy produkcji, a kontrola jakości odbywa się w zakładzie, gdzie wiele prac jest wykonywanych w sposób zautomatyzowany. Warto też zauważyć, że dokładność i szybkość stawiania bloków z materiałów prefabrykowanych jest niemożliwa do osiągnięcia na tradycyjnym placu budowy – podkreśla Jolanta Szynal.

Fot. arch. Technobeton

Przedstawiciele Technobetonu zapewniają też, że do produkcji materiałów wykorzystują starannie wy-selekcjonowane surowce o najwyższych standardach jakości i od sprawdzonych dostawców.
– Zdajemy sobie sprawę, że dla producentów prefabrykacji kluczowym czynnikiem decydującym o wy-borze cementu jest jego wczesna wytrzymałość na ściskanie oraz powtarzalne właściwości użytkowe. Często producenci prefabrykacji oczekują znacznego przyrostu wytrzymałości na ściskanie już po pierwszym dniu, dlatego w większości przypadków stosowane są cementy z grupy CEM I 52,5 lub CEM I 42,5. Zarówno w Cementowni Chełm, jak i w Cementowni Rudniki dysponujemy cementami tego typu – mówi Bartłomiej Wyrostkiewicz, Dyrektor Sprzedaży w CEMEX Polska. – Jednocześnie pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą w efektywny sposób wykorzystać w segmencie prefabrykacji, również do elementów sprężonych, cementy z grupy CEM II, a w przyszłości rozwiązania oparte o szeroko rozumiane geopolimery. W kontekście zobowiązań, jakie podjęliśmy w związku z Europejskim Zielonym Ładem, jest to dla nas priorytet – podkreśla Dyrektor Wyrostkiewicz.
Co dokładnie zawiera propozycja Technobetonu skierowana do deweloperów?

To kompleksowa oferta w postaci projektu bloku złożonego z dowolnie łączonych małych i dużych modułów, materiałów potrzebnych do wybudowania stanu surowego, a także usług biura projektowego oferującego pomoc przy adaptacji bazowego projektu do lokalnych warunków oraz wymagań inwestora. 

Coraz bardziej popularna
Technologia lubelskiej firmy szybko zyskuje popularność w Polsce. Już kilkanaście inwestycji wielorodzinnych zostało zrealizowanych na kompleksowym systemie materiałów prefabrykowanych wyprodukowanych w stężyckiej fabryce. Aktualnie takie projekty wykonywane są m.in. w Chełmie, Świdniku, Wieliszewie, Otwocku, Łomiankach oraz Legnicy. W tym roku został oddany do użytku blok w Garwolinie. Wiadomo już, że podobna inwestycja wkrótce ruszy w Dęblinie. Dzięki pomysłowi na inwestycję firma Technobeton już trzykrotnie znalazła się w gronie laureatów rankingu „Gazele Biznesu” – najdynamiczniej rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw.
Odnoszenie sukcesów na rynku wymaga koncentracji na kliencie oraz zrozumienia wzajemnych potrzeb. Wysoka jakość produktów CEMEX Polska, oferta dedykowanych usług doradczych, logistycznych i partnerstwo w biznesie pozwalają spełnić oczekiwania każdej ze stron oraz gwarantuje satysfakcję użytkownika końcowego. Potwierdzeniem osiągania najwyższych standardów jest z pewnością Złote Godło Konsumenckiego Lidera Jakości 2020 w kategorii Cement, przyznane kolejny rok z rzędu firmie CEMEX Polska przez Strefę Gospodarki – niezależny dodatek do „Dziennika Ga-zety Prawnej”.

open