Home News H+H Płytki – szybki sposób na lekkie ścianki działowe
H+H Płytki – szybki sposób na lekkie ścianki działowe
0

H+H Płytki – szybki sposób na lekkie ścianki działowe

0
0

Ścianki działowe nie przenoszą obciążeń konstrukcyjnych. Mają jednak inną ważną funkcję: pozwalają wydzielić poszczególne pomieszczenia i pomagają zorganizować wewnętrzną przestrzeń. Z czego je budować, by stanowiły nie tylko wizualną przegrodę, ale aby tłumiły odgłosy zza ściany oraz aby móc na nich później bez obaw przymocować półkę, a sam proces ich wykonania dał się przeprowadzić szybko i sprawnie?

Rolą ścianek działowych jest aranżacja przestrzeni między ścianami nośnymi i jej podział na poszczególne pomieszczenia. Na budowie wznosi się je podczas jednego  z ostatnich etapów prac, kiedy nie będą już stanowiły przeszkody w transporcie materiałów budowlanych. 

W późniejszym okresie użytkowania budynku często dokonuje się zmiany ich aranżacji, aby np. wydzielić dodatkowe pomieszczenie, zmienić jego powierzchnię bądź wyodrębnić przestrzeń o innej funkcji, np. odgradzając częściową przegrodą prysznic od reszty łazienki. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, z których możemy zbudować ścianki działowe. Który wybrać, aby były lekkie, a jednocześnie, aby uniknąć problemów z ich późniejszym użytkowaniem?

H+H Płytki to produkt, który doskonale sprawdzi się podczas prac budowlanych, jak również podczas mniejszych remontów. Płytki są wytwarzane z betonu komórkowego, dzięki czemu mają stosunkowo niewielką masę, a jednocześnie sporą wytrzymałość. Ścianki działowe obciążają strop, na którym zostały zbudowane. Prawidłowo zaprojektowany i wykonany powinien przenieść nawet duże obciążenia i poradzić sobie ze ściankami z różnych materiałów. Zdarza się jednak, zwłaszcza w starym budownictwie, że wytrzymałość stropu bywa mniejsza i zbudowanie na nim ciężkiej ścianki może doprowadzić do jego odkształcania. Także w nowym budownictwie, warto zdecydować się na lżejszy od tradycyjnej cegły beton komórkowy i zabezpieczyć się na przyszłość, jeśli nasze dziecko zostanie zapalonym akwarystą
i zechce postawić u siebie w pokoju kilkusetlitrowe ciężkie akwarium. Zależnie od przyjętych grubości, rodzaju zaprawy itp. różnica w masie ścianki z betonu komórkowego, a tej z pełnej cegły będzie nawet dwukrotna, a w przypadku ścianki z lżejszej cegły dziurawki będzie to ok. 50-60 kg na każdy m2 przegrody.

Mniejsza waga ścianki z betonu komórkowego pozwoli też bez obaw zwiększyć grubość ścianek tam, gdzie szczególnie zależy nam na izolacji akustycznej. Warto rozważyć np. wykonanie między częścią dzienną i toaletą nieco szerszej ścianki, co poprawi jakość wytłumiania przez nią hałasów. H+H Płytki produkowane są w kilku grubościach: 50, 60, 75, 80 i 100 mm, co pozwala na zróżnicowanie i dopasowanie głębokości poszczególnych ścianek w zależności od potrzeb.

Przegrody wykonane z Płytek H+H mają też tą przewagę nad ściankami z dziurawki, czy ścianami szkieletowymi, że dzięki jednorodnej, drobnokomórkowej strukturze materiału, z którego są wykonane, z powodzeniem możemy do nich zamocować półki, wiszące szafki, czy cięższe dekoracje, bez ryzyka, że kołek montażowy natrafi na pustą przestrzeń wewnątrz ściany. Dzięki temu zyskujemy możliwość swobodnej aranżacji wnętrz z wykorzystaniem ścian do zamocowania cięższych elementów w dowolnym rozmieszczeniu, co nie jest możliwe np. na ściankach wykonanych z płyt z karton-gipsu.

Warto też podkreślić, że H+H Płytki wytwarzane są z naturalnych składników, dzięki czemu są bezpieczne dla naszego zdrowia. W połączeniu z wysokim standardem wykonania i niskimi tolerancjami wymiarowymi (w standardzie Gold+ i Gold tolerancje wynoszą maksymalnie ±1 mm) gotowa ścianka zachowuje walory estetyczne i jeśli jesteśmy fanami surowych przestrzeni, lub stylu industrialnego, możemy ją bez obaw pozostawić nawet bez tynkowania. Przy bardziej standardowym

wykończeniu powierzchnia ściany bez zbędnych niedoskonałości pozwala uniknąć stosowania warstwy wyrównawczej i umożliwia ograniczenie prac do położenia od razu gładzi lub glazury.

Łatwość obróbki betonu komórkowego, z którego wykonane są H+H Płytki sprawi, że bez problemów dostosujemy ich wymiar jedynie przy użyciu prostych, domowych narzędzi, co umożliwia wygodną pracę nie tylko przy wznoszeniu pełnowymiarowych przegród, ale także takich konstrukcji, jak budowa wnęk, półek, zabudowa wanny, wysp kuchennych, czy tworzenia ażurowych przepierzeń, w których wiele elementów musi być docinanych do odpowiedniego wymiaru.

Choć ścianki działowe możemy przebudowywać w dowolnym momencie, to warto od razu zapewnić sobie wieloletni spokój i ich uniwersalność niezależnie od tego, jak z czasem będą zmieniały się nasze potrzeby. H+H Płytki sprawdzą się w wielu sytuacjach i zapewnią dużą swobodę projektową, wykonawstwa i użytkowania. Ich zastosowanie pozwoli uniknąć wielu problemów na etapie budowy lub remontu oraz ułatwi wykonanie prac. Ze względu na swoje właściwości przyczynią się także do powstania zdrowego i bezpiecznego wnętrza oraz umożliwią nieskrępowane późniejsze zmiany aranżacji. 

open